Art. 53. - [Przystąpienie do głosowania i jego przebieg] - Regulamin Senatu.

Monitor Polski

M.P.2024.10 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lutego 2024 r.
Art.  53.  [Przystąpienie do głosowania i jego przebieg]
1. 
Po zamknięciu dyskusji lub wystąpieniu sprawozdawcy komisji Marszałek Senatu oznajmia, że Senat przystępuje do głosowania. Od tej chwili można zabierać głos tylko w celu zgłoszenia lub uzasadnienia wniosku formalnego o sposobie lub porządku głosowania albo zadania sprawozdawcy pytań o wyjaśnienie treści głosowanej poprawki.
2. 
Głosowanie jest jawne i odbywa się przez podniesienie ręki oraz naciśnięcie przycisku aparatury elektronicznej rejestrującej indywidualne decyzje głosujących senatorów.
3. 
W przypadkach określonych w Regulaminie Senatu głosowanie odbywa się przy użyciu kart do głosowania oznaczonych imieniem i nazwiskiem senatora (głosowanie imienne).
4. 
Głosowanie imienne odbywa się przy wykorzystaniu przygotowanej w tym celu urny. Senatorowie kolejno, w porządku alfabetycznym, wezwani przez sekretarza Senatu wrzucają swoje karty do urny. Otwarcia urny oraz obliczenia głosów dokonuje trzech wyznaczonych przez Marszałka Senatu sekretarzy Senatu.
5. 
W sprawach wyboru lub powołania na określone w Regulaminie Senatu stanowiska, w których liczba kandydatów jest większa niż liczba miejsc do obsadzenia, przeprowadza się głosowanie imienne.
6. 
Jeżeli w sprawach określonych w ust. 5 uchwała jest podejmowana zwykłą większością głosów:
1)
za wybranych lub powołanych uważa się kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów poparcia i jednocześnie liczba ta jest większa niż liczba głosów przeciw;
2)
w przypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzyma równą liczbę głosów poparcia, a jednocześnie spowodowałoby to wybór lub powołanie większej liczby osób niż liczba miejsc, uznaje się, że nie wybrano (nie powołano) tych kandydatów.
7. 
Jeżeli w sprawach określonych w ust. 5 uchwała jest podejmowana większością bezwzględną albo inną większością kwalifikowaną:
1)
na karcie do głosowania przy nazwisku każdego kandydata umieszcza się tylko jedną kratkę;
2)
głosowanie na danego kandydata polega na postawieniu znaku "x" w kratce przy nazwisku tego kandydata.
8. 
Na wniosek Marszałka Senatu lub co najmniej 20 senatorów:
1)
głosowanie odbywa się przez podniesienie ręki przy jednoczesnym zarządzeniu przez Marszałka Senatu obliczenia głosów przez sekretarzy Senatu, albo
2)
odbywa się głosowanie imienne.
9. 
Wyniki głosowania ogłasza Marszałek Senatu. Wyniki głosowania imiennego Marszałek ogłasza na podstawie protokołu przedstawionego przez sekretarzy Senatu dokonujących obliczenia głosów. Wyniki głosowania są ostateczne i nie mogą być przedmiotem dyskusji.