Rozdział 2 - Posiedzenia sądowe. - Regulamin Sądu Najwyższego.

Monitor Polski

M.P.1962.45.210

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

Rozdział  II

Posiedzenia sądowe.

§  10.
Akta spraw cywilnych toczących się z udziałem prokuratora, jak również tych, w których udział prokuratora Sąd Najwyższy uznał za potrzebny, oraz akta spraw karnych, w których zostały złożone rewizje, przesyła się Generalnej Prokuraturze co najmniej na trzydzieści dni przed terminem ich rozpoznania.
§  11.
W ciągu ostatnich trzech dni przed terminem rozprawy akta sprawy powinny być dostępne dla stron.
§  12.
W sprawach dotyczących ustalenia wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej oraz w sprawach dotyczących wyjaśnienia przepisów prawnych (art. 28 i 29 ustawy o Sądzie Najwyższym) Pierwszy Prezes przesyła akta Prokuratorowi Generalnemu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w celu złożenia wniosku na piśmie w ustalonym za obopólnym porozumieniem terminie.
§  13.
W czasie rozpraw sędziowie używają stroju urzędowego: togi i biretu.
§  14.
Publiczność jest dopuszczana na sale rozpraw w miarę wolnych miejsc. Jeżeli jest spodziewany duży napływ publiczności, przewodniczący wydziału reguluje wstęp na salę rozpraw przez wydanie kart wstępu.
§  15.
Wszyscy obecni na sali rozpraw, nie wyuczając uczestniczącego w posiedzeniu prokuratora i protokolanta, powstają w czasie wejścia i wyjścia składu sądzącego z sali, w czasie odbierania przyrzeczenia i w czasie ogłaszania sentencji wyroku. Każda osoba obecna na rozprawie powstaje, gdy przemawia do sądu albo gdy sąd się do niej zwraca. Przewodniczący może zezwolić na pozostawanie w pozycji siedzącej osobom chorym i kalekom oraz w innych wypadkach wyjątkowych. Sędziowie powstają tylko podczas odbierania przyrzeczenia.
§  16.
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, na posiedzenia niejawne mają dostęp, poza składem orzekającym, tylko prokurator i protokolant. Po wysłuchaniu sprawozdania sędziego-sprawozdawcy i wniosku prokuratora sąd przystępuje do narady, przy której prokurator nie jest obecny.
§  17.
Posiedzenia zgromadzenia ogólnego, dwóch połączonych izb, całej izby oraz posiedzenia składu siedmiu sędziów, przewidziane w art. 29 ust. 2 i art. 30 ustawy o Sądzie Najwyższym, odbywają się niejawnie.
§  18.
W posiedzeniach zgromadzenia ogólnego oraz w posiedzeniach zwołanych w sprawie uchwalenia wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej bierze udział Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub jego zastępca. Minister Sprawiedliwości lub zastępujący go podsekretarz stanu może brać udział w tych posiedzeniach.

Na posiedzeniach dwóch połączonych izb lub całej izby, jeżeli nie są zwołane w sprawie uchwalenia wytycznych, oraz na posiedzeniach składu siedmiu sędziów prokurator może brać udział w naradzie, lecz opuszcza posiedzenie przed przystąpieniem do głosowania.

§  19.
Jeżeli w sprawie, rozpoznawanej według przepisów postępowania cywilnego, postanowienie o przedstawieniu zagadnienia prawnego składowi siedmiu sędziów (art. 30 ustawy o Sądzie Najwyższym) zapadło na rozprawie, uchwała składu siedmiu sędziów, zawierająca odpowiedź na pytanie prawne, zapada po przeprowadzeniu rozprawy. W tym wypadku przepis § 11 nie ma zastosowania do akt Sądu Najwyższego dotyczących zagadnienia prawnego.
§  20.
Uchwały zapadają większością głosów. W razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.