Rozdział 8 - Rejestrowanie i ewidencjonowanie normatywnych aktów prawnych. - Regulamin prac Rady Ministrów i Prezydium Rządu oraz tryb opracowywania, uzgadniania i ogłaszania normatywnych aktów prawnych.

Monitor Polski

M.P.1983.27.152

Akt utracił moc
Wersja od: 15 sierpnia 1983 r.

Rozdział  8

Rejestrowanie i ewidencjonowanie normatywnych aktów prawnych.

§  39.
1.
Normatywne akty prawne wydawane przez Radę Ministrów, Prezydium Rządu i Prezesa Rady Ministrów są ewidencjonowane w Urzędzie Rady Ministrów według zasad określonych przez Szefa Urzędu Rady Ministrów.
2.
Normatywne akty prawne wydawane przez naczelne i centralne organy administracji państwowej podlegają rejestracji w rejestrze przepisów resortowych prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości.
3.
W celu dokonania rejestracji naczelne i centralne organy administracji państwowej przesyłają Ministrowi Sprawiedliwości w terminie 14 dni wydany normatywny akt prawny wraz z jego uzasadnieniem.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 nie dotyczą normatywnych aktów prawnych:
1)
określonych w ust. 1,
2)
podlegających ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw lub Monitorze Polskim,
3)
wydanych przez Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, chyba że normatywny akt prawny dotyczy terenowych organów administracji państwowej albo innych organów lub jednostek organizacyjnych nie podporządkowanych ministrowi,
4)
z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa oraz o charakterze tajnym.
5.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych prowadzą ewidencję wydawanych przez siebie normatywnych aktów prawnych.
§  40.
1.
Minister Sprawiedliwości odmówi zarejestrowania normatywnego aktu prawnego nadesłanego do rejestru przepisów resortowych, jeżeli akt ten:
1)
jest sprzeczny z aktem prawnym wyższego rzędu lub w inny sposób narusza obowiązujący system prawa,
2)
został wydany z naruszeniem wymagań formalnych.
2.
O odmowie zarejestrowania normatywnego aktu prawnego Minister Sprawiedliwości zawiadamia właściwy naczelny lub centralny organ administracji państwowej. Zawiadomienie o odmowie zarejestrowania powinno zawierać uzasadnienie oraz wnioski w sprawie usunięcia wskazanych wadliwości.
3.
Naczelny lub centralny organ administracji państwowej, który otrzymał zawiadomienie o odmowie zarejestrowania normatywnego aktu prawnego, jest obowiązany w ciągu 14 dni rozpatrzyć wnioski Ministra Sprawiedliwości. W razie nieuwzględnienia wniosków sprawa jest przedstawiana Prezesowi Rady Ministrów, który podejmuje ostateczną decyzję.
4.
Minister Sprawiedliwości określi szczegółowe zasady i tryb prowadzenia rejestru przepisów resortowych.
§  41.
1.
Przy Ministrze Sprawiedliwości działa Zespół do Spraw Doskonalenia Przepisów Resortowych jako organ doradczy i opiniodawczy w sprawach przepisów resortowych.
2.
Minister Sprawiedliwości określa zadania Zespołu, tryb jego działania, powołuje członków Zespołu oraz wyznacza przewodniczącego.
§  42.
Minister Sprawiedliwości - po zasięgnięciu opinii Zespołu do Spraw Doskonalenia Przepisów Resortowych - przedstawia Prezesowi Rady Ministrów coroczną informację oraz ocenę aktów prawnych zarejestrowanych w rejestrze przepisów resortowych.