Rozdział 4 - Posiedzenia Rady Ministrów i rozpatrywanie spraw - Regulamin prac Rady Ministrów.

Monitor Polski

M.P.1991.7.47

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1992 r.

Rozdział  4

Posiedzenia Rady Ministrów i rozpatrywanie spraw

§  18.
Do rozpatrzenia przez Radę Ministrów kieruje się projekty normatywnych aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych, a ponadto sprawy wniesione przez Prezesa Rady Ministrów lub za jego aprobatą.
§  19.
1.
Prezes Rady Ministrów zwołuje posiedzenia Rady Ministrów oraz aprobuje porządek obrad.
2.
Rada Ministrów odbywa posiedzenia w stałych terminach; zawiadomienia o posiedzeniu wraz z porządkiem obrad doręcza uczestnikom posiedzenia Sekretarz Rady Ministrów w terminie umożliwiającym przygotowanie do udziału w obradach; termin ten nie może być krótszy niż 3 dni przed datą posiedzenia, chyba że posiedzenie zostało zwołane w szczególnym trybie.
§  20.
1.
Posiedzeniom Rady Ministrów przewodniczy Prezes Rady Ministrów lub z jego upoważnienia wiceprezes Rady Ministrów.
2.
Obecność członków Rady Ministrów na posiedzeniach jest obowiązkowa. O przyczynach planowanej nieobecności należy powiadomić przed posiedzeniem Prezesa Rady Ministrów lub upoważnioną przez niego osobę; w zastępstwie nieobecnego członka Rady Ministrów w posiedzeniu może uczestniczyć jego stały (pierwszy) zastępca.
3.
W posiedzeniach Rady Ministrów stale uczestniczą osoby reprezentujące organy, których udział w posiedzeniach wynika z przepisów ustaw, oraz mogą uczestniczyć w miarę potrzeby inne osoby zaproszone do udziału w całym posiedzeniu bądź jego części.
§  21.
Przepisy § 19 i 20 stosuje się z odpowiednim zastrzeżeniem określonych w przepisach Konstytucji uprawnień Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do zwoływania posiedzeń Rady Ministrów i przewodniczenia im.
§  22.
1.
Rada Ministrów przyjmuje dokumenty rządowe i podejmuje rozstrzygnięcia w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków, w drodze uzgodnienia.
2.
W przypadkach nieosiągnięcia uzgodnienia, rozstrzygnięcia zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów; w razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego obrad.
3.
Rada Ministrów może zdecydować o przeprowadzeniu głosowania w trybie tajnym.
§  23.
Przyjęte przez Radę Ministrów dokumenty rządowe podpisuje Prezes Rady Ministrów lub upoważniony przez niego wiceprezes Rady Ministrów. Dokumenty przedkłada do podpisu Sekretarz Rady Ministrów, odpowiadając za ich poprawność prawną i formalną.
§  24.
1.
Przyjmowanie dokumentów rządowych i podejmowanie rozstrzygnięć przez Radę Ministrów, z wyjątkiem projektów ustaw, może następować poza posiedzeniem Rządu na zasadach korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk członków Rady Ministrów (tryb obiegowy), przy czym termin do zajęcia stanowiska nie powinien być krótszy niż 3 dni; przepisy § 13 stosuje się odpowiednio.
2.
W razie stwierdzenia przyjęcia projektu dokumentu rządowego lub rozstrzygnięcia Rządu w trybie obiegowym, stosowny dokument może być przedłożony do podpisu Prezesowi Rady Ministrów.
3.
Wykaz spraw przyjętych w trybie obiegowym Sekretarz Rady Ministrów przedstawia do wiadomości Rady Ministrów na najbliższym posiedzeniu.
§  25.
1.
Posiedzenia Rady Ministrów mają charakter poufny. Przewodniczący obrad może zarządzić tajność całości bądź części posiedzenia.
2.
Z przebiegu posiedzenia Rady Ministrów sporządza się protokół ustaleń oraz zapis przebiegu obrad, z zachowaniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.
3.
Protokół ustaleń, po podpisaniu przez przewodniczącego obrad, doręcza się niezwłocznie członkom Rady Ministrów, stałym uczestnikom obrad Rządu oraz zainteresowanym organom, a w miarę potrzeby również instytucjom, których ustalenia bezpośrednio dotyczą. Zapis przebiegu obrad może być w całości lub w części udostępniany do wglądu zainteresowanym, przy czym osobom nie będącym członkami Rady Ministrów - po wyrażeniu zgody przez Sekretarza Rady Ministrów.
4.
Sekretarz Rady Ministrów zapewnia kontrolę realizacji ustaleń zamieszczonych w protokołach, w szczególności żądając stosownych informacji o wykonaniu zadań.
§  26.
Przepisy § 19 ust. 1, § 20 ust. 1 oraz § 25 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do posiedzeń Prezydium Rządu.