Przyjęcie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji.

Monitor Polski

M.P.1995.25.298

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 maja 1995 r.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 12 maja 1995 r.
w sprawie przyjęcia sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji.

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34) uchwala się, co następuje:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z rocznego okresu działalności wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji (kwiecień 1994 - marzec 1995) z uwagami i zastrzeżeniami.

1.
Stwierdza się, że proces koncesyjny opóźniał się z wielu powodów; w szczególności należą do nich:
-
brak planu zagospodarowania widma częstotliwości,
-
słabość ekonomiczna uczestników polskiego rynku mediów i brak dyscypliny formalnoprawnej ubiegających się o koncesję,
-
destabilizacja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynikająca ze sporów politycznych i bezprawnych zmian personalnych.

Na uwagę zasługuje fakt, że pomimo opóźnień wydawania koncesji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opracowała koncepcję ładu w eterze i odpowiednio gospodaruje częstotliwościami.

2.
Zadanie nałożone na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji, polegające na projektowaniu w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji, nie jest realizowane.
3.
Nadzór nad nadawcami, również nad nadawcami publicznymi, związany z przestrzeganiem przepisów o radiofonii i telewizji jest fragmentaryczny i nieefektywny. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie korzystali z prawnych możliwości dyscyplinowania nadawców.
4.
Uważa się za niedopuszczalne pozaprawne formy politycznego nacisku na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz bezprawne decyzje kadrowe dotyczące jej składu. Jednym z warunków poprawy i usprawnienia pracy Krajowej Rady jest jej stabilność oraz niezależność zagwarantowana w ustawie o radiofonii i telewizji.
5.
Pozytywnie ocenia się działalność prawotwórczą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.