Rozdział 5 - Tryb przeznaczania oraz przekazywania i przyjmowania środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń - Przekazywanie na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przez instytucje państwowe, podmioty gospodarcze i inne państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze i społeczne.

Monitor Polski

M.P.1990.46.349

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1990 r.

Rozdział  5

Tryb przeznaczania oraz przekazywania i przyjmowania środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń

§  15.
1.
Przeznaczenie środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń do przekazania na potrzeby obrony państwa następuje w drodze wydania ich posiadaczom przez właściwego wojskowego komendanta uzupełnień dokumentu, zwanego dalej "kartą przeznaczenia".
2.
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny obowiązek przekazania środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń może być podany do wiadomości również w drodze obwieszczenia lub w innej formie, w szczególności za pomocą środków masowego przekazu.
§  16.
Karty przeznaczenia wystawiają i doręczają posiadaczom wojskowe komendy uzupełnień, właściwe:
1)
w odniesieniu do pojazdów samochodowych - według miejsca ich rejestracji,
2)
w odniesieniu do narzędzi, maszyn i urządzeń, taboru kolejowego, statków powietrznych oraz jednostek taboru pływającego - według siedziby ich posiadacza.
§  17.
Karta przeznaczenia może być wydana na pojedynczy środek transportowy, narzędzie, maszynę lub urządzenie albo zbiorczo na określone rodzaje środków transportowych, narzędzi, maszyn lub urządzeń.
§  18.
Posiadacz z chwilą otrzymania karty przeznaczenia lub wezwania go w inny sposób do przekazania środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń (§ 15 ust. 2) jest obowiązany:
1)
niezwłocznie podjąć czynności związane z przygotowaniem tych środków, narzędzi, maszyn i urządzeń do przekazania,
2)
przekazać - w terminie i miejscu określonym w karcie przeznaczenia - przygotowane środki transportowe, narzędzia i maszyny wraz z przedmiotami, materiałami, częściami, dokumentami oraz wyposażeniem, o którym mowa w § 7,
3)
przekazać właściwym organom niezbędne urządzenia związane z eksploatacją taboru kolejowego, statków powietrznych i jednostek taboru pływającego (§ 9 ust. 2).
§  19.
1.
Właściwymi do przyjęcia środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń są osoby upoważnione przez dowódców jednostek sił zbrojnych lub kierowników państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa, na których rzecz mają być one przekazane, albo osoby upoważnione przez szefów wojewódzkich sztabów wojskowych lub wojskowych komendantów uzupełnień.
2.
Organ przyjmujący środki transportowe, narzędzia, maszyny i urządzenia zbiorczo poświadcza posiadaczowi ich przekazanie (odbiór); w uzasadnionych wypadkach poświadczenie przekazania może określać stan techniczny, procentowy stopień zużycia danego środka, narzędzia, maszyny lub urządzenia oraz wartość szacunkową.