Rozdział 2 - Zasady ustalania rodzajów i liczby pojazdów samochodowych, narzędzi, maszyn i urządzeń podlegających przekazaniu - Przekazywanie na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przez instytucje państwowe, podmioty gospodarcze i inne państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze i społeczne.

Monitor Polski

M.P.1990.46.349

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1990 r.

Rozdział  2

Zasady ustalania rodzajów i liczby pojazdów samochodowych, narzędzi, maszyn i urządzeń podlegających przekazaniu

§  5.
1.
Rodzaj oraz liczba pojazdów samochodowych, narzędzi, maszyn i urządzeń podlegających przekazaniu na rzecz sił zbrojnych wynikają z ich potrzeb mobilizacyjnych, a przeznaczonych na uzupełnienie jednostek MON, jednostek MSW i jednostek przewidzianych do militaryzacji - z ich potrzeb etatowych.
2.
Przekazaniu podlegają pojazdy samochodowe, narzędzia, maszyny i urządzenia określonych odrębnie przez organy wojskowe, upoważnione przez Ministra Obrony Narodowej, rodzajów, marek i typów; w tym samym trybie mogą być określone - w ramach przygotowania do specyficznych potrzeb eksploatacyjnych w wojsku - dodatkowe wymagania dotyczące ich stanu technicznego.
3.
W razie potrzeby powstałej w wyniku poniesionych strat w chwili wybuchu konfliktu zbrojnego, Minister Obrony Narodowej może zarządzić przekazanie na rzecz sił zbrojnych - niezależnie od liczby pojazdów samochodowych, narzędzi, maszyn i urządzeń ustalonych w trybie określonym w ust. 1 - dodatkowej liczby tych pojazdów, narzędzi, maszyn i urządzeń w granicach do 10% ogólnych zasobów w każdym rodzaju, pozostałych w gospodarce narodowej po uzupełnieniu potrzeb mobilizacyjnych sił zbrojnych, jednostek MON i jednostek MSW.
§  6.
1.
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny pojazdy samochodowe nie przeznaczone na potrzeby sił zbrojnych, jednostek MON, jednostek MSW oraz jednostek przewidzianych do militaryzacji podlegają przekazaniu jednostkom skoncentrowanym.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do samochodów pożarniczych i sanitarnych oraz pojazdów samochodowych zaliczonych - na zasadach określonych przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej - do zakładowego transportu technologicznego, specjalizowanego i administracyjno-gospodarczego, zwanego dalej "transportem zakładowym".
3.
Potrzeby formacji obrony cywilnej i jednostek organizacyjnych przewidzianych do militaryzacji innych niż wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1-3, w zakresie pojazdów samochodowych, narzędzi, maszyn i urządzeń, są zaspokajane przez jednostki skoncentrowane w ramach przekazanych im środków oraz przez transport zakładowy.
§  7.
1.
W przypadkach określonych w § 1 ust. 1 i 2 oraz w § 2 ust. 1 posiadacze są obowiązani przekazać pojazdy samochodowe, narzędzia, maszyny i urządzenia sprawne technicznie wraz z przedmiotami indywidualnego wyposażenia, z zapasem materiałów eksploatacyjnych i technicznych, części zamiennych niezbędnych do wykonania napraw bieżących, z dokumentami rejestracyjnymi i innymi dokumentami ich dotyczącymi oraz wyposażeniem dodatkowym.
2.
Szczegółowy wykaz rodzajów i ilości przedmiotów indywidualnego wyposażenia, zapasów materiałów eksploatacyjnych i technicznych, części zamiennych, dokumenty i wyposażenie dodatkowe, o których mowa w ust. 1, są określane odrębnie przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrami oraz wojewodami, którym będą podlegać jednostki zmilitaryzowane.
§  8.
1.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych, jak również ministrowie i wojewodowie oraz inne podmioty, które nadzorują albo są odpowiedzialne za tworzenie jednostek przewidzianych do militaryzacji, ustalają organy upoważnione do zgłaszania zapotrzebowań dotyczących przekazania odpowiednich rodzajów oraz liczby pojazdów samochodowych, narzędzi, maszyn i urządzeń na rzecz jednostek sił zbrojnych, jednostek MON, jednostek MSW oraz jednostek przewidzianych do militaryzacji.
2.
Wojskowi komendanci uzupełnień określają zadania poszczególnych posiadaczy na podstawie zapotrzebowań, o których mowa w ust. 1.