Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Przekazywanie na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przez instytucje państwowe, podmioty gospodarcze i inne państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze i społeczne.

Monitor Polski

M.P.1990.46.349

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1990 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny instytucje państwowe, podmioty gospodarcze będące jednostkami państwowymi lub spółdzielczymi i inne państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje społeczne, zwane dalej "posiadaczami", są obowiązane do przekazania znajdujących się w ich posiadaniu środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń, wraz z niezbędnym wyposażeniem, na rzecz sił zbrojnych oraz państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa.
2.
Przekazanie środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń, o których mowa w ust. 1, następuje również w razie wprowadzenia stanu wojennego lub stanu wyjątkowego, jeżeli organ wprowadzający taki stan nie postanowi inaczej.
3.
Przekazanie środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń w wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje na czas nie oznaczony.
4.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do jednostek organizacyjnych służących bezpośrednio działalności Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ministerstw i urzędów wojewódzkich oraz do jednostek organizacyjnych podległych Ministrom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Łączności.
§  2.
1.
W czasie pokoju posiadacze mogą być wzywani do próbnego dostarczenia albo, na podstawie decyzji Komitetu Obrony Kraju, do przekazania na czas oznaczony środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń - w określonym terminie i miejscu, na rzecz sił zbrojnych lub państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa.
2.
Liczbę środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń podlegających przekazaniu na czas oznaczony, a także czas trwania tego przekazania - określa Komitet Obrony Kraju.
§  3.
Przekazaniu podlegają produkowane seryjnie:
1)
środki transportowe:
a)
pojazdy samochodowe i inne pojazdy silnikowe, przyczepy i naczepy wszelkich rodzajów i typów, zwane dalej "pojazdami samochodowymi", bez względu na to, czy są dopuszczone, czy też nie są dopuszczone do ruchu na drogach publicznych,
b)
tabor kolejowy,
c)
statki powietrzne,
d)
jednostki taboru pływającego (morskie i żeglugi śródlądowej, wszystkich rodzajów i marek),
2)
narzędzia stanowiące wyposażenie stacji oraz warsztatów napraw środków transportowych i maszyn,
3)
maszyny przeznaczone do róbót ziemnych, budowlanych, drogowych i przeładunkowych, zwane dalej "maszynami",
4)
urządzenia do napraw i obsługi oraz eksploatacji środków transportowych i maszyn, jak również sanitarne wewnętrzne urządzenia adaptacyjne do autobusów (furgonów), służące zwłaszcza do przewozu rannych, zwane dalej "urządzeniami".
§  4.
1.
W rozumieniu przepisów uchwały "państwowymi jednostkami organizacyjnymi" wykonującymi zadania na potrzeby obrony państwa są:
1)
jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej oraz jednostki przewidziane do militaryzacji podlegające przydzieleniu siłom zbrojnym, zwane dalej "jednostkami MON",
2)
jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz jednostki przewidziane do militaryzacji podlegające przydzieleniu lub podporządkowaniu temu ministrowi, zwane dalej "jednostkami MSW",
3)
jednostki organizacyjne specjalnie tworzone do wykonania zadań szczególnie ważnych z punktu widzenia obronności państwa, jego bezpieczeństwa i porządku publicznego, obejmowane militaryzacją, do których w czasie pokoju nadaje się przydziały organizacyjno-mobilizacyjne, zwane dalej "jednostkami przewidzianymi do militaryzacji",
4)
jednostki organizacyjne skoncentrowanego transportu samochodowego i lotniczego, zwane dalej "jednostkami skoncentrowanymi".
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o "ustawie", oznacza to ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1988 r. Nr 30, poz. 207, z 1989 r, Nr 20, poz. 104, Nr 29, poz. 154 i Nr 34, poz. 178 oraz z 1990 r. Nr 30, poz. 179, Nr 34, poz. 198, Nr 55, poz. 319 i Nr 78, poz. 462).