Przekazywanie maszyn i urządzeń oraz nowa struktura organizacyjna gminnych ośrodków maszynowych.

Monitor Polski

M.P.1956.94.1048

Akt utracił moc
Wersja od: 19 października 1956 r.

UCHWAŁA NR 688
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 19 października 1956 r.
w sprawie przekazywania maszyn i urządzeń oraz nowej struktury organizacyjnej gminnych ośrodków maszynowych.

W celu lepszego wykorzystania maszyn i narzędzi rolniczych, stworzenia korzystnych warunków dla powstawania grup wzajemnej pomocy, zespołów, spółek i innych prostych form kooperacji - zwanych dalej "zespołami" - oraz zwiększenia oddziaływania rad narodowych na właściwe wykorzystanie maszyn ośrodków maszynowych - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do wydania w porozumieniu z Ministrem Finansów zarządzenia zezwalającego na sprzedaż:
1)
maszyn stanowiących własność gminnych ośrodków maszynowych zespołom, a w szczególnych przypadkach spółdzielniom produkcyjnym i indywidualnym gospodarstwom chłopskim;
2)
maszyn trakcji konnej stanowiących własność państwowych ośrodków maszynowych spółdzielniom produkcyjnym, zespołom, a w szczególnych przypadkach i indywidualnym gospodarstwom chłopskim.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Państwowej Komisji Cen ustali tryb, warunki i zasady ustalania cen przy sprzedaży maszyn, o których mowa w § 1.
1.
Jeżeli nie wszystkie maszyny gminnych ośrodków maszynowych zostały sprzedane, a prezydium powiatowej rady narodowej uznając brak celowości istnienia gminnego ośrodka maszynowego podejmie w porozumieniu z prezydium gromadzkiej rady narodowej decyzję o jego likwidacji - pozostałe maszyny zostają przekazane do innych ośrodków maszynowych.
2.
Kuźnie i warsztaty likwidowanych gminnych ośrodków maszynowych mogą być przekazywane spółdzielniom produkcyjnym, spółdzielniom pracy i państwowym ośrodkom maszynowym na ogólnie obowiązujących zasadach oraz osobom fizycznym na zasadach ustalonych przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów. Przekazywanie kuźni i warsztatów następuje za zgodą powiatowej rady narodowej.
3.
Po zlikwidowaniu wszystkich gminnych ośrodków maszynowych oraz przekazaniu kuźni i warsztatów nastąpi likwidacja zespołu gminnych ośrodków maszynowych.
4.
Decyzję o likwidacji zespołu gminnych ośrodków maszynowych podejmuje prezydium powiatowej rady narodowej.
W powiatach, w których maszyny i narzędzia rolnicze gminnych ośrodków maszynowych nie zostaną sprzedane zespołom, spółdzielniom produkcyjnym lub indywidualnym gospodarstwom chłopskim, prezydia powiatowych rad narodowych na wnioski prezydiów gromadzkich rad narodowych przekształcą gminne ośrodki maszynowe w gromadzkie ośrodki maszynowe oraz przekształcą zespoły gminnych ośrodków maszynowych w powiatowe zarządy gromadzkich ośrodków maszynowych, podporządkowane bezpośrednio prezydiom powiatowych rad narodowych.
Powiatowe zarządy gromadzkich ośrodków maszynowych będą działały na zasadach rozrachunku gospodarczego rozliczając się z budżetem prezydiów powiatowych rad narodowych wynikiem netto.
W celu usprawnienia zaopatrzenia gromadzkich ośrodków maszynowych poleca się Zarządowi Zaopatrzenia Rolnictwa uzgodnić z Centralą Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" przejęcie z dniem 1 stycznia 1957 r. przez gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" zaopatrzenia gromadzkich ośrodków maszynowych w węgiel, koks i wyroby hutnicze, przy jednoczesnym scedowaniu na Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" przydziałów tych artykułów.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do opracowania norm zatrudnienia, a w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Płac - zasad wynagradzania i premiowania pracowników powiatowych zarządów gromadzkich ośrodków maszynowych i gromadzkich ośrodków maszynowych.
Wykonanie uchwały porucza się prezydiom powiatowych i wojewódzkich rad narodowych, Ministrom Rolnictwa i Finansów oraz Prezesowi Państwowej Komisji Płac.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 19 października 1956 r.