§ 2. - Przekazy pieniężne nadawane przez jednostki budżetu Państwa.

Monitor Polski

M.P.1951.A-94.1309

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1951 r.
§  2.
1.
Centralnemu rozliczeniu podlegają opłaty pocztowe od przekazów pieniężnych, nadawanych bezpośrednio w gotówce lub za pomocą bankowych poleceń przelewu przez jednostki budżetu Państwa, objęte budżetem centralnym i budżetami terenowymi, z wyjątkiem jednostek gospodarczych (zakładów i przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym).
2.
Przy przesyłaniu należności przekazami pocztowymi jednostki budżetowe będą używały przekazów pocztowych dla jednostek budżetu Państwa odmiennego koloru od formularzy zwykłych przekazów pocztowych, z nadrukiem: "Opłata kredytowana zarz. M. P. i T. Nr PK/412 z 10.VI.1951 r.". Przy masowym przekazywaniu należności (emerytury, renty, zaopatrzenia itp.) formularze przekazu dla jednostek budżetu Państwa za zgodą Ministerstwa Poczt i Telegrafów będą wykonywane z dostosowaniem układu formularzy do posiadanych przez jednostki budżetowe adresarek.
3.
Formularze przekazów, o których mowa w ust. 2, podlegają ścisłemu zarachowaniu i kontroli zużycia na zasadach ustalonych w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej.
4.
W przypadku niemożności dokonania przelewu należności w obrocie bezgotówkowym uprawnione jednostki budżetowe mogą za pomocą przekazów, wymienionych w ust. 2, przekazywać należności, od których opłaty pocztowe obciążają Skarb Państwa. W szczególności do należności, od których opłaty pocztowe obciążają Skarb Państwa, zalicza się:
1)
uposażenie lub inne należności służbowe, nagrody za wykrycie przekroczeń skarbowych, przypadające pracownikom zatrudnionym poza siedzibą jednostki budżetowej lub poza siedzibą oddziału Narodowego Banku Polskiego (instytucją zastępczą); do należności służbowych w rozumieniu niniejszego zarządzenia zalicza się również należności przysługujące świadkom, biegłym i członkom komisji, powołanym przez władze i sądy, należności przysługujące emerytom, rencistom i ubezpieczonym, wzywanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziały, jak również zaliczki, wypłacane jednostkom budżetowym, znajdującym się poza siedzibą banku;
2)
zaopatrzenia emerytalne, renty inwalidzkie i zasiłki wojskowe oraz inne zaopatrzenia z budżetu;
3)
sumy odprowadzone przez kasy specjalne, specjalnych poborców oraz z tytułu grzywien (doraźnych mandatów);
4)
sumy odprowadzane przez jednostki budżetowe z kasy podręcznej oraz za sprzedane znaki wartościowe;
5)
zwroty nadpłat.