Przekazanie uprawnień Ministra Przemysłu Ciężkiego do wydawania decyzji co do potrzeby zastosowania normy dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

Monitor Polski

M.P.1951.A-88.1217

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 1 września 1951 r.
w sprawie przekazania uprawnień Ministra Przemysłu Ciężkiego do wydawania decyzji co do potrzeby zastosowania normy dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

W związku z pkt 13 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 marca 1951 r. w sprawie zasad ustalania norm zaludnienia mieszkań (Monitor Polski Nr A-24, poz. 314) zarządza się, co następuje:
1.
Uprawnienia Ministra Przemysłu Ciężkiego, przewidziane w pkt 13 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 marca 1951 r. w sprawie zasad ustalania norm zaludnienia mieszkań (Monitor Polski Nr A-24, poz. 314), co do potrzeby zastosowania normy dodatkowej dla pracowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego bądź centralnych zarządów wchodzących w skład Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego - przekazuje się na:
1)
naczelnych dyrektorów:
a)
centralnych zarządów wchodzących w skład Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego,
b)
central handlowych i central zaopatrzenia,
c)
instytutów naukowo-badawczych;
2)
dyrektorów urzędów i przedsiębiorstw bezpośrednio podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego

- na każdego w zakresie jego właściwości.

2.
Postanowienia ust. 1 nie mają zastosowania w przypadkach, w których przydział dodatkowej normy zaludnienia odnosi się do mieszkań znajdujących się na terenie m. st. Warszawy.
Stwierdzenie potrzeby zastosowania normy dodatkowej następuje przez wystawienie zaświadczenia, wydanego w wyniku:
1)
złożenia indywidualnego podania zainteresowanego pracownika, wniesionego w związku z posiadaniem mieszkania przekraczającego obowiązujące w danej miejscowości normy zaludnienia;
2)
ubiegania się o przydział mieszkania;
3)
wszczęcia z urzędu postępowania przed władzą kwaterunkową I instancji, odwoławczą komisją lokalową lub wojewódzką komisją lokalową.
1.
Zaświadczenie, wymienione w § 2, zawierać powinno dokładne określenie stanowiska pracownika, stopnia służbowego i rodzaju wykonywanej pracy.
2.
Wydanie zaświadczenia nastąpić powinno po uprzednim zbadaniu wszelkich istotnych okoliczności uzasadniających jego wydanie.
1.
Za zajęcia wymagające stałej lub dodatkowej pracy w domu należy uważać w pierwszym rzędzie takie funkcje kierownicze, zawodowe lub naukowe, z którymi związana jest konieczność samodzielnych studiów i samodzielnych opracowań naukowych, technicznych; dydaktycznych bądź publicystycznych.
2.
Z funkcji kierowniczych o innym charakterze niż wymienione w ust. 1 uwzględniać należy tylko takie przypadki, w których szczególna odpowiedzialność za kierowanie przedsiębiorstwem lub zakładem wymaga pełnej dyspozycyjności pracownika, niezależnie od normalnych godzin pracy.
O ile w wyniku toczącego się postępowania przed władzą kwaterunkową I instancji, odwoławczą komisją lokalową lub wojewódzką komisją lokalową ujawnione zostaną okoliczności świadczące o braku warunków zastosowania normy dodatkowej, pomimo posiadania przez zainteresowanego zaświadczenia wymienionego w § 2, na uzasadniony wniosek władzy, przed którą postępowanie się toczy, zgłoszony za pośrednictwem właściwego prezydium wojewódzkiej rady narodowej - decyzje stwierdzające potrzebę zastosowania dodatkowej normy będą rewidowane przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania do mieszkań pracowniczych i służbowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.