Przekazanie Ministrowi Kolei, Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego i Ministrowi Żeglugi uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

Monitor Polski

M.P.1956.64.751

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 1956 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 20 lipca 1956 r.
w sprawie przekazania Ministrowi Kolei, Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego i Ministrowi Żeglugi uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

Na podstawie § 1 ust. 2 i 3 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495, z 1954 r. Nr A-50, poz. 683 i z 1955 r. Nr 65, poz. 850 i Nr 123, poz. 1601) zarządza się, co następuje:
Przekazuje się Ministrom: Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Żeglugi uprawnienia do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, wytwarzanych przez przedsiębiorstwa podległe danemu ministrowi, zbywanych wyłącznie podległym mu jednostkom, jeżeli na takie same artykuły produkcji innych przedsiębiorstw państwowych nie zostały ustalone jednolite dla przedsiębiorstw państwowych ceny zbytu.
1.
Przekazuje się Ministrom: Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Żeglugi uprawnienia do ustalania:
1)
cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych po raz pierwszy (nowa produkcja) przez przedsiębiorstwa podległe danemu ministrowi, zbywanych w kraju, jak i przeznaczonych na eksport, jeżeli na takie same artykuły produkcji innych przedsiębiorstw państwowych nie zostały ustalone jednolite dla przedsiębiorstw państwowych ceny zbytu;
2)
cen robót (usług) o charakterze przemysłowym, wykonywanych przez podległe im przedsiębiorstwa dla odbiorców w kraju, jak i zagranicznych.
2.
Ceny zbytu artykułów objętych dystrybucją dokonywaną przez jednostki zbytu lub handlowe (sprzedawane przez te jednostki lub na ich zlecenie) podległe innemu ministrowi należy uzgodnić z jednostką zbytu lub handlu będącą głównym dystrybutorem danego artykułu. Jeżeli artykuły te przeznaczone są dla nabywców podległych określonym resortom, cenę należy uzgodnić również z ministerstwem (centralnym zarządem), któremu podlegają główni nabywcy.
3.
Ceny zbytu artykułów nie objętych dystrybucją jednostek zbytu lub handlu należy uzgodnić z ministerstwem (centralnym zarządem), któremu podlegają główni nabywcy. Jeżeli głównym producentem podobnych artykułów jest inne ministerstwo, przed uzgodnieniem ceny należy zasięgnąć opinii ministerstwa będącego głównym producentem. Opinię należy zasięgnąć w szczególności w tych przypadkach, gdy ze względu na możliwości alternatywnego zastosowania cenę należy ustalić w odpowiedniej relacji do cen zbliżonych artykułów.
4.
Niezgłoszenie uwag co do projektowanej ceny w terminie 20 dni od doręczenia wniosku uważa się za akceptację proponowanej ceny.
5.
W razie nieosiągnięcia porozumienia w przypadkach określonych w ust. 2 i 3 wnioski o ustalenie cen kieruje się wraz z opinią zainteresowanych jednostek do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
6.
Ceny artykułów przeznaczonych na eksport ustalane będą w trybie określonym w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 81 z dnia 31 maja 1955 r. w sprawie sposobu i trybu ustalania cen na niektóre artykuły pochodzące z importu lub przeznaczone na eksport oraz opłat za usługi świadczone w obrocie zagranicznym za pośrednictwem przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
1.
Ceny zbytu wyrobów oraz robót (usług), o których mowa w §§ 1 i 2, ustalane będą na zasadach określonych w uchwale nr 957 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen na środki produkcji wytwarzane przez przemysł wielki i średni oraz za roboty wykonywane przez tenże przemysł (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-63, poz. 823).
2.
Ceny artykułów i usług przeznaczonych na eksport, na które nie ma obowiązujących cen w obrocie krajowym, ustalane będą zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 81 z dnia 31 maja 1955 r. w sprawie sposobu i trybu ustalania cen na niektóre artykuły pochodzące z importu lub przeznaczone na eksport oraz opłat za usługi świadczone w obrocie zagranicznym za pośrednictwem przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
3.
W razie gdy ceny artykułów ustalone zostały wyłącznie w oparciu o planowany koszt własny (bez uwzględnienia relacji cen), należy po upływie kwartału, a przed upływem 7 miesięcy od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny przeprowadzić rewizję tych cen w oparciu o przeanalizowane dane kalkulacji wynikowej. Co do artykułów, których cykl produkcji przekracza okres jednego kwartału, przeprowadzenie rewizji cen następuje po upływie 6 miesięcy, a przed upływem 1 roku od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny.
1.
Zmiany cen artykułów, o których mowa w § 2, z wyjątkiem zmian dokonanych zgodnie z przepisem § 3 ust. 3, mogą być dokonywane tylko w szczególnych przypadkach, w razie stwierdzenia nieprawidłowej relacji cen, w okresie 6-miesięcznym od ustalenia ceny. W innych przypadkach wnioski w sprawie zmiany cen należy kierować do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Zmiany cen artykułów, o których mowa w § 2, powinny być dokonywane w trybie określonym w § 2 ust. 2 i 3.
3.
Zmiany cen artykułów przeznaczonych na eksport mogą być dokonywane tylko w przypadkach określonych przepisami dla ustalania cen zbytu wyrobów przeznaczonych na eksport.
Przepisy §§ 1 i 2 nie dotyczą cen zbytu następujących artykułów:
1)
jednostek pływających;
2)
konstrukcji stalowych;
3)
pojazdów mechanicznych i silników spalinowych;
4)
turbin parowych powyżej 2 MH, kotłów parowych wodnorurkowych, pras hydraulicznych o nacisku powyżej 200 t, żurawi powyżej 30 t/m, młotów sprężarkowych od 1000 kg ciężaru bijaka, nożyc gilotynowych o grubości cięcia powyżej 15 mm i długości cięcia powyżej 3 m, nożyc uniwersalnych do blach o grubości powyżej 20 mm, maszyn napędowych głównych do okrętów, koparek wielonaczyniowych o wydajności powyżej 25 m3/godz., koparek łyżkowych o pojemności łyżki powyżej 1 m3;
5)
remontów głównych pojazdów mechanicznych i remontów głównych jednostek pływających;
6)
wyrobów produkowanych wyłącznie na zaopatrzenie sił zbrojnych.
Ministrowie wymienieni w § 1 wydadzą w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego zarządzenia ustalające szczegółowy tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen, o których mowa w §§ 1 i 2, tryb ich rozpatrywania oraz uzgadniania wraz z wzorami kalkulacji, wniosków i decyzji o ustaleniu ceny.
Odpisy decyzji o ustaleniu cen, o których mowa w §§ 1 i 2, należy bieżąco przekazywać Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen) oraz centrali Banku Inwestycyjnego, jak również centrali Banku Rolnego - w razie ustalania cen zbytu wyrobów produkowanych dla potrzeb rolnictwa. W odpisach decyzji o ustalenie cen przesyłanych do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego należy podać kryteria, na których podstawie zostały ustalone ceny.
Ministerstwa prowadzić będą rejestr ustalonych cen ze wskazaniem w szczególności dokładnego określenia (nazwy) artykułu (roboty), przedsiębiorstwa produkującego, numeru i daty decyzji o ustaleniu ceny jednostkowej i daty, od jakiej cena obowiązuje.
Zarządzenie nie dotyczy cen zbytu wyprowadzanych z cen detalicznych przez potrącenie marży handlowej.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 30 września 1953 r. w sprawie przekazania właściwym ministrom uprawnień do ustalania cen produktów nietypowych i opłat za nietypowe usługi, nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami), wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1311).