Przejściowy sposób ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa.

Monitor Polski

M.P.1953.A-10.147

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 stycznia 1953 r.
w sprawie przejściowego sposobu ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa.

W związku z uchwałą Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1953 r. w sprawie zniesienia bonowego zaopatrzenia, regulacji cen, ogólnej podwyżki płac i zniesienia ograniczeń w handlu nadwyżkami produktów rolniczych zarządza się, co następuje:
Jeżeli podstawę wymiaru zasiłku (chorobowego, domowego, szpitalnego, sanatoryjnego, połogowego), należnego za czas po 3 stycznia 1953 r., stanowi w całości lub w części zarobek za czas przed 4 stycznia 1953 r., zarobek ten podwyższa się o taki procent, o jaki - wskutek ogólnej podwyżki płac - podwyższa się odpowiednią płacę podstawową. Przy zarobkach wypłacanych za okresy tygodniowe przelicza się zarobek za czas do 3 stycznia 1953 r. włącznie, przy zarobkach wypłacanych za okresy miesięczne - zarobek za czas do 31 grudnia 1952 r.
Do obliczenia zasiłku pogrzebowego stosuje się zasady określone w § 1, jeżeli śmierć osoby nastąpiła po dniu 3 stycznia 1953 r.
Zasiłek pokarmowy - bez względu na datę wypłaty - należy wymierzać w dawnej wysokości za czas do 3 stycznia 1953 r., w nowej wysokości - za czas od 4 stycznia 1953 r. Nową wysokość tego zasiłku ustalą oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w trybie dotychczas stosowanym, według nowej ceny obowiązującej w handlu uspołecznionym.
Osobom uprawnionym, którym wypłacono lub przekazano zasiłki według innych zasad, aniżeli ustalone w §§ 1-3, należy dopłacić różnicę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda szczegółowe wytyczne w zakresie wykonania niniejszego zarządzenia, w szczególności ustali, jakie dowody będą uważane za podstawę do wypłacenia wyrównania (§ 4), jak również jakie dowody dołączą zakłady pracy do list wypłaconych zasiłków, przesyłanych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.