Przejście przedsiębiorstwa na własność Państwa.

Monitor Polski

M.P.1950.A-23.237

Akt indywidualny
Wersja od: 2 marca 1950 r.

ORZECZENIE NR 6
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 20 stycznia 1950 r.
wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego o przejściu przedsiębiorstwa na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i 7 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) i § 65 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62) wraz z późniejszymi zmianami,
orzeka się:

Przedsiębiorstwo firmy "Warszawskie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych - Spółka Akcyjna - Warszawa" przechodzi na własność Państwa.

Przedsiębiorstwo to umieszczone zostało w drugim wykazie (lp. 6) przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa na zasadzie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17), ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr 98, poz. 182 z dnia 30 września 1946 r. na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu z dnia 30 sierpnia 1946 r. i co do przedsiębiorstwa tego po przeprowadzeniu postępowania, określonego w podanym wyżej rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r., zapadło postanowienie Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw z dnia 30 grudnia 1949 r. Nr I. B. 12/49 o przedstawieniu wniosku co do wydania orzeczenia o przejściu tego przedsiębiorstwa na własność Państwa.

Przedsiębiorstwo niniejsze przechodzi na własność Państwa bez odszkodowania w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych, stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie to jest ostateczne i prawomocne.