Przejście przedsiębiorstw na własność Państwa.

Monitor Polski

M.P.1949.A-75.944

Akt indywidualny
Wersja od: 21 października 1949 r.

ORZECZENIE NR 13
MINISTRA PRZEMYSŁU LEKKIEGO
z dnia 8 września 1949 r.
wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na zasadzie art. 2 ust. 1 i 7 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) oraz § 65 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62) wraz z późniejszymi zmianami:
orzeka się:

Na własność Państwa przechodzą przedsiębiorstwa 2 firm wymienionych w załączniku.

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w wykazach przedsiębiorstw ogłoszonych we właściwych Wojewódzkich Dziennikach Urzędowych na podstawie zarządzeń Przewodniczących Wojewódzkich Komisyj do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw i co do przedsiębiorstw tych, po rozpoznaniu odwołań od postanowień Wojewódzkich Komisyj do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw, zapadły postanowienia Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw o przedstawieniu wniosku o wydanie orzeczenia o przejściu tych przedsiębiorstw na własność Państwa.

Przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku przechodzą na własność Państwa bez odszkodowania w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie to jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

ZAŁĄCZNIK 

I.

Województwo kieleckie.

Wykaz trzeci przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa na zasadzie ustawy z dnia 3.I. 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17), ogłoszony w Kieleckim Dzienniku Wojewódzkim Nr 13, poz. 85 z dnia 31.X. 1946 r., na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Kielcach z dnia 25.X 1946 r.
Lp.Lp. wykazuData i Nr postanowienia Gł. KomisjiNazwa przedsiębiorstwa i siedzibaPrzedmiot działania
13330.III. 1949 r. I. A. 67/49.Zakłady Drzewne "Chęciny", poprzednio "Arbor" - Wolica, p-ta ChęcinyWyrób klepek drewnianych

II.

Województwo lubelskie.

Wykaz trzeci a przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa na zasadzie ustawy z dnia 3.I. 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17), ogłoszony w Lubelskim Dzienniku Wojewódzkim Nr 19, poz. 102 z dnia 1.X. 1946 r., na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Lublinie z dnia 24.IX. 1946 r.
Lp.Lp. wykazuData i Nr postanowienia Gł. KomisjiNazwa przedsiębiorstwa i siedzibaPrzedmiot działania
2627.IV. 1949 r.

I. A. 66/49.

"Vereinigte Lubliner Schuhwerkstätte" G. m. b. H. - Lublin, ul. Kunickiego 24wyrób obuwia