Przejście przedsiębiorstw komunikacyjnych na własność polskich osób prawnych prawa publicznego (samorządu terytorialnego).

Monitor Polski

M.P.1948.27.103

Akt indywidualny
Wersja od: 7 marca 1948 r.

ORZECZENIE Nr 10
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 26 lutego 1948 r.
o przejściu przedsiębiorstw komunikacyjnych na własność polskich osób prawnych prawa publicznego (samorządu terytorialnego).

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 7 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 17) i § 65 ust. 1 pkt. d) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 62)
orzekam:

Przedsiębiorstwa wymienione w załączniku przechodzą na własność podanych tam gmin miejskich.

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w wykazie przedsiębiorstw Nr. 3, ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr. 112 z dnia 25 października 1946 r. Prawa i zarzuty, zgłoszone w trybie określonym w §§ 28 i 32 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r., zostało rozpatrzone przez Główną Komisję do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw, a postanowienia Głównej Komisji o przedstawieniu Ministrowi Komunikacji wniosku o wydanie orzeczenia o przejściu tych przedsiębiorstw na własność odpowiednich gmin miejskich nie zostały zaskarżone w terminie, zakreślonym w § 60 wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów.

Przedsiębiorstwa te przechodzą na własność gmin miejskich bez odszkodowania w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych, stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie to jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ PRZEDSIĘBIORSTW

L. p.L. p w wykazie Nr. 3Data i Nr. postanowienia Głównej KomisjiNazwa i położenie przedsiębiorstwaPrzedmiot przedsiębiorstwaGmina, na własność której przechodzi przedsiębiorstwo
1123 października 1947 r. Nr. I. A. 97/46Tramwaj we WrocławiuKolej miejskaGmina m. Wrocławia
2423 października 1947 r. Nr. I. A. 112/46Kolej:

a) Bytom - Orzeł Biały

b) Bytom - Wieszowa

c) Karb - Dąbrowa

d) Martynów - Stolarzowice

e) Bytom (Sad) - Bytom (Remiza) z odgałęzieniami (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Bytom)

Kolej Żelazna NormalnotorowaGmina m. Bytomia
3523 października 1047 r. Nr. I. A. 104/46Kolej: a) Zabrze - Mikulczyce b) Zabrze - kop. Guido (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Zabrze)Kolej Żelazna NormalnotorowaGmina m. Zabrza