Przeciwdziałanie bezrobociu wśród młodzieży.

Monitor Polski

M.P.1995.64.696

Akt nienormatywny
Wersja od: 14 grudnia 1995 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 1 grudnia 1995 r.
w sprawie przeciwdziałania bezrobociu wśród młodzieży.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że przedstawiony przez Rząd program przeciwdziałania bezrobociu wśród młodzieży pt. Promocja aktywności zawodowej młodzieży stanowi wykonanie przez Rząd rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 lutego 1995 r. (Monitor Polski Nr 5, poz. 71).

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że:

-
przedłożony przez Rząd program jest pierwszym dokumentem, który podejmuje podstawowe problemy bezrobocia młodego pokolenia,
-
słuszne jest przyjęcie założenia mówiącego o prymacie pracy i działań aktywizujących nad osłonowymi,
-
wiele rozwiązań zaprezentowanych w programie jest już stosowanych, ale wymagają one szerszego upowszechnienia.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa jednocześnie, że:

-
działania zaproponowane w programie wymagają dalszych prac, które uwzględnią obecne oraz przyszłe zjawiska i tendencje zachodzące na rynku pracy,
-
znacznie większy nacisk należy położyć na działania zapobiegające bezrobociu młodzieży, a zwłaszcza na gruntowną reformę kształcenia. Z tego względu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa za niezbędne powołanie rządowej komisji do spraw reformy systemu edukacji, która przygotuje projekt takiej reformy do końca czerwca 1996 r.,
-
należy zwiększyć zakres uprawnień i zadań samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych w zwalczaniu bezrobocia wśród młodzieży. Przedsięwzięcia te powinny być uwzględnione w rządowym programie przeciwdziałania bezrobociu, o którym mowa w rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 września 1995 r.,
-
terminy realizacji zadań ujętych w harmonogramie stanowiącym część programu powinny zostać sprecyzowane w toku realizacji programu dla zapewnienia odpowiedniego tempa wykonania konkretnych zadań przez poszczególne resorty.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca ponadto uwagę na potrzebę rozszerza niektórych zadań wynikających z programu rządowego. W szczególności większego zakresu działań wymagają te grupy młodzieży, które mają szczególne trudności w uzyskaniu pracy, jak np. młodzież niepełnosprawna, opuszczająca ośrodki wychowawcze lub zakłady karne.

Również niepokojącym zjawiskiem są dysproporcje między regionami o wysokim bezrobociu a innymi lokalnymi rynkami pracy. Dla złagodzenia tej sytuacji wskazane jest podejmowanie działań zachęcających bezrobotną młodzież do poszukiwania pracy w innych regionach kraju. Służyć temu powinno tworzenie tanich miejsc zamieszkania.

Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej z zadowoleniem przyjmuje zapowiedzianą w programie inicjatywę legislacyjną dotyczącą zmiany ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1) przebudowującą zasady pomocy i aktywizacji bezrobotnych absolwentów. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje, że zgłoszone zmiany umożliwią znaczne zwiększenie środków finansowych na rzeczywistą aktywizację bezrobotnej młodzieży w planie finansowym Funduszu Pracy na rok 1996.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje również, że Rząd w okresach rocznych będzie informował o realizacji programu rządowego z uwzględnieniem problemów wynikających z niniejszej uchwały oraz przestawiał harmonogram prac na rok następny.