Przebieg realizacji programu stabilizacyjnego gospodarki oraz budżetu państwa.

Monitor Polski

M.P.1990.39.305

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 października 1990 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 11 października 1990 r.
w sprawie przebiegu realizacji programu stabilizacyjnego gospodarki oraz budżetu państwa.

Sejm, po zapoznaniu się z przebiegiem i skutkami realizacji programu stabilizacji gospodarki, stwierdza, co następuje:
1.
Realizacja programu przyniosła szereg korzystnych zmian w gospodarce, a w szczególności postępujący proces równoważenia gospodarki i zasadnicze zmniejszenie stopy inflacji, umocnienie złotego i wprowadzenie elementów gospodarki rynkowej.
2.
Przebieg procesów gospodarczych odbiega jednak zasadniczo od prognoz przedstawionych przez Rząd w czasie prezentacji programu stabilizacyjnego Sejmowi i opinii publicznej.
3.
Wielkie zaniepokojenie budzi głęboka recesja gospodarcza, perspektywa 20% obniżki dochodu narodowego, spadku płac realnych o 30% i bezrobocia przekraczającego 1 mln osób.
4.
Wysokie koszty ekonomiczne i społeczne są w pewnej mierze następstwem zbyt pasywnej polityki Rządu, a także nadmiernie restrykcyjnej polityki dochodowej oraz budżetowej.

Sejm przypomina Rządowi o konieczności pełnego wywiązania się z zadań nałożonych na Rząd uchwałami Sejmu z dnia 23 lutego oraz 24 maja 1990 r.

Sejm zaleca, by w procesie realizacji budżetu państwa, w ramach uzyskanej nadwyżki budżetowej, przewidzieć zwiększenie subwencji samorządom dla zrównoważenia ich budżetów.

Sejm zwraca się do Rządu o przedstawienie w terminie do połowy listopada programu polityki gospodarczej Rządu na najbliższe miesiące, zmierzającego do przełamania recesji, a także prognozy rozwoju sytuacji gospodarczej na najbliższy okres.