§ 9. - Premiowanie i nagradzanie w roku 1971 robotników i pracowników umysłowych państwowych przedsiębiorstw przemysłowych i nadzorujących je zjednoczeń oraz niektórych innych gałęzi gospodarki.

Monitor Polski

M.P.1971.10.65

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1971 r.
§  9.
Wprowadza się następujące zmiany w zasadach premiowania i nagradzania pracowników przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji eksportowej, ustalonych uchwałą nr 125 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1968 r. w sprawie przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji eksportowej:
1)
Przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji eksportowej zalicza się do jednej z dwóch grup:

do grupy I przedsiębiorstwa, w których udział produkcji eksportowej - liczonej w cenach fabrycznych - w produkcji towarowej wynosi 50% i więcej,

do grupy II przedsiębiorstwa, które nie osiągają wielkości udziału eksportu w produkcji towarowej przewidzianego dla grupy I, lecz ze względu na rodzaj produkowanych asortymentów produkcji i kierunki geograficzne eksportu - powinny specjalizować się w eksporcie, jeśli roczna wartość eksportu wynosi co najmniej 10 mln zł dewizowych.

2)
Utrzymuje się dotychczasową listę przedsiębiorstw zaliczonych do grupy specjalizujących się w eksporcie.
3)
Zaliczenie innych przedsiębiorstw do grupy specjalizujących się w eksporcie może nastąpić decyzją właściwego ministra w uzgodnieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego.
4)
Jako obowiązujące zadanie stanowiące podstawę naliczania premii w przedsiębiorstwach zaliczonych do grupy I i II wprowadza się wskaźnik finansowy przyjęty jako dyrektywny w pozostałych przedsiębiorstwach danej branży (zjednoczenia).
5)
Utrzymuje się dotychczasowe przywileje, a mianowicie:
a)
możliwość zwiększenia funduszu premiowego w I grupie przedsiębiorstw od 0,5-2,0% za każdy 1% uzyskanego przyrostu eksportu w porównaniu do roku ubiegłego,
b)
nagradzanie pracowników za wykonanie i rozwijanie produkcji eksportowej ze specjalnego funduszu nagród w wysokości 0,5-1% funduszu płac.
6)
Utrzymuje się nagradzanie za efektywność eksportu według zasad ogólnie obowiązujących.