Rozdział 6 - Tryb wydawania pozwoleń. - Pozwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Monitor Polski

M.P.1954.85.974

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1959 r.

VI.

Tryb wydawania pozwoleń.

§  6.
1.
Celem otrzymania pozwolenia ubiegający się powinien wnieść do prezydium rady narodowej podania na druku według ustalonego wzoru i okazać dowód zamieszkania; żołnierze w czynnej służbie wojskowej załączają do podania odpowiednie zaświadczenie właściwego dowódcy jednostki wojskowej. Nie dotyczy to osób ubiegających się o pozwolenie kategorii III, posiadających pozwolenie praktykanta.
2.
Ubiegający się o pozwolenie kategorii I lub II powinien załączyć do podania:
1)
dwie jednakowe fotografie (bez nakrycia głowy) nie podklejone o wymiarach 4 X 6 cm,
2)
zaświadczenie zakładu leczniczego wskazanego przez prezydium rady narodowej, a o ile chodzi o żołnierzy w czynnej służbie wojskowej - zaświadczenie komisji lekarskiej stwierdzające, że ubiegający się o pozwolenie nie posiada wad organicznych albo cech i wad psychicznych utrudniających prowadzenie pojazdu oraz posiada umiejętność udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków,
3)
dowód ukończenia z wynikiem pomyślnym odpowiedniego kursu bądź przeszkolenia (§ 41),
4)
dowód stwierdzający odbycie wymaganej praktyki w prowadzeniu i obsłudze samochodów (§ 41), wystawiony według wzoru stanowiącego załącznik nr 2.
3.
Ubiegający się o pozwolenie kategorii amatorskiej lub motocyklowej powinien załączyć do podania:
1)
akt urodzenia (a jeśli chodzi o mężatki - również akt małżeństwa) lub inny dokument urzędowy, stwierdzający imię i nazwisko, wiek, miejsce urodzenia oraz imiona rodziców,
2)
załączniki wymienione w ust. 2 pkt 1, 2 i 3,
3)
wyrażoną na piśmie zgodę rodziców lub opiekunów na ubieganie się o pozwolenie, jeżeli ubiegający się jest niepełnoletni.
4.
Ubiegający się o pozwolenie kategorii amatorskiej lub motocyklowej, o których mowa w § 41 ust. 7 i 8, powinien dołączyć do podania załączniki wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2, w ust. 3 pkt 1 i 3 oraz zaświadczenie Polskiego Związku Motorowego, że jest zrzeszony w kółku modelarskim lub konstrukcyjnym Polskiego Związku Motorowego.
5.
Ubiegający się o pozwolenie kategorii ciągnikowej lub trolejbusowej powinien dołączyć do podania załączniki wymienione w ust. 3 pkt 1 i 2.
6.
Jeżeli ubiegający się o pozwolenie jest inwalidą, powinien dołączyć do podania prócz załączników wymienionych w ust. 2 pkt 1 i 3 i ust. 3 pkt 1 zaświadczenie zakładu leczniczego wskazanego przez prezydium rady narodowej stwierdzające, że ubiegający się o pozwolenie może prowadzić odpowiedni pojazd specjalnie przystosowany do prowadzenia go przez ubiegającego się.
7.
Ubiegający się o pozwolenie na prowadzenie wózków elektrycznych akumulatorowych lub innych tego rodzaju pojazdów o specjalnych urządzeniach napędowych (§ 39 ust. 13) powinien dołączyć do podania załączniki wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 i ust. 3 pkt 1 oraz dowód odbycia odpowiedniego przeszkolenia.
8.
Osoby wymienione w § 44 powinny dołączyć do podania - oprócz załączników wymienionych w ust. 2 pkt 1 i 2 i w ust. 3 pkt 1 - pozwolenie wydane za granicą.
9. 1
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej ubiegający się o uzyskanie pozwolenia składają wypełnione druki podań wraz z załącznikami w jednostce wojskowej, która następnie przekazuje je właściwej komisji egzaminacyjnej (§ 45). Wydział komunikacji prezydium rady narodowej właściwy ze względu na miejsce postoju jednostki wojskowej po otrzymaniu z komisji egzaminacyjnej podań (akt ewidencyjnych) kandydatów na kierowców wojskowych łącznie z protokołem przeprowadzonego egzaminu kandydatów wystawi pozwolenie, akta zaś ewidencyjne tych kierowców, po potwierdzeniu przez nich na podaniach odbioru pozwoleń, zatrzyma u siebie.
10.
Po stwierdzeniu, że ubiegający się o pozwolenie kierowcy odpowiada warunkom wymaganym do dopuszczenia go do egzaminu, a nie zachodzą przeszkody wymienione w § 46 ust. 6 i 7, prezydium rady narodowej wezwie ubiegającego się do przedłożenia dowodu uiszczenia opłaty egzaminacyjnej oraz wyznaczy termin i miejsce egzaminu.
11.
Na podstawie dodatniej oceny przez komisję egzaminacyjną (§ 45) kwalifikacji fachowych ubiegającego się o pozwolenie prezydium rady narodowej wyda pozwolenie odpowiedniej kategorii według wzorów, stanowiących załączniki do zarządzenia, mianowicie:
1)
kategorii I - według wzoru stanowiącego załącznik nr 3a,
2)
kategorii II - według wzoru stanowiącego załącznik nr 3b,
3)
kategorii amatorskiej - według wzoru stanowiącego załącznik nr 3d, przy czym w przypadku wydania pozwolenia tej kategorii, wymienionego w § 41 ust. 7, prezydium rady narodowej zamieści na pozwoleniu odpowiednią adnotację,
4)
kategorii motocyklowej - według wzoru stanowiącego załącznik nr 3e, przy czym w przypadku wydania pozwolenia tej kategorii, wymienionego w § 41 ust. 8, prezydium rady narodowej zamieści na pozwoleniu odpowiednią adnotację,
5)
pozwolenie kategorii ciągnikowej, pozwolenie kategorii trolejbusowej, pozwolenie dla inwalidy, pozwolenie na prowadzenie wózków elektrycznych bądź innych tego rodzaju pojazdów o specjalnych urządzeniach napędowych - według wzoru stanowiącego załącznik nr 3f.
12. 2
Jeżeli ubiegający się o pozwolenie posiadał dotychczas pozwolenie innej kategorii, prezydium rady narodowej wydając nowe pozwolenie wycofa jednocześnie poprzednio wydane pozwolenie. Wycofane od kierowców w czynnej służbie wojskowej pozwolenia poprzednio wydane składa się do teczek z aktami ewidencyjnymi kierowców.
13. 3
W razie stwierdzenia, że ubiegający się o pozwolenie nie dopełnił warunków, o których mowa w ust. 10, prezydium rady narodowej wyda decyzję odmawiającą dopuszczenia do egzaminu lub odmówi wydania pozwolenia.
§  7.
1.
Ubiegający się o pozwolenie kategorii III po odbyciu praktyki przedstawia w prezydium rady narodowej, o którym mowa w § 3 ust. 1 zarządzenia, pozwolenie praktykanta z potwierdzeniem odbytej z wynikiem pomyślnym praktyki.
2.
Na podstawie stwierdzenia odbycia praktyki z wynikiem pomyślnym prezydium rady narodowej (ust. 1) wydaje ubiegającemu się pozwolenie kategorii III według wzoru stanowiącego załącznik nr 3c, zatrzymując pozwolenie praktykanta w aktach.
3.
Przed wydaniem pozwolenia kategorii III, a po odbyciu przez praktykanta praktyki, prezydium rady narodowej (ust. 1) może zarządzić sprawdzenie znajomości praktykanta w zakresie przepisów o ruchu drogowym i praktycznej umiejętności prowadzenia pojazdów.
4.
Prezydium rady narodowej (ust. 1) po wydaniu kierowcy pozwolenia kategorii III prześle akta ewidencyjne do prezydium rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy.
1 § 6 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1959 r. (M.P.59.58.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1959 r.
2 § 6 ust. 12 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1959 r. (M.P.59.58.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1959 r.
3 § 6 ust. 13 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 8 czerwca 1959 r. (M.P.59.58.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1959 r.