§ 5. - Powoływanie komisji w przedsiębiorstwach państwowych oraz organizacjach spółdzielczych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-61.816

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lipca 1951 r.
§  5.
1.
Jeżeli komisja powołana została do wykonywania zadań objętych zakresem działania jednostki organizacyjnej, przy której została powołana (§ 3 ust. 2), wynagrodzenie otrzymywać mogą jedynie członkowie powołani spoza grona pracowników tej jednostki organizacyjnej.
2.
Wysokość wynagrodzenia za udział w posiedzeniu lub posiedzeniach tej samej komisji w ciągu doby nie może przekraczać kwoty maksymalnej diety dziennej, przewidzianej przy podróżach służbowych pracowników państwowych.
3.
W przypadkach, gdy udział w komisji biorą specjaliści o wysokich kwalifikacjach bądź też gdy przemawia za tym doniosłość zadań komisji, dopuszczalne jest za zgodą właściwego ministra wynagrodzenie wyższe, nie przekraczające jednak kwoty zł 30 za udział w posiedzeniu, bądź też wynagrodzenie ryczałtowe.
4.
Przewodniczącemu komisji przysługuje 150% wynagrodzenia członka komisji.
5.
Wynagrodzenie powyższe może być wypłacone tylko za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi.
6.
Sekretarz komisji, o ile nie jest członkiem komisji, nie może pobierać wyższego wynagrodzenia niż przewidziane w ust. 2.
7.
Zamiejscowi członkowie otrzymują niezależnie od wynagrodzenia za udział w posiedzeniach zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za noclegi według norm ustalonych dla pracowników państwowych przy podróżach służbowych.
8.
Opracowanie poszczególnych zagadnień należących do zakresu działania komisji przewodniczący komisji może powierzać rzeczoznawcom zarówno spośród członków komisji, z wyłączeniem pracowników jednostki organizacyjnej, przy której powołano komisję, jak i spośród innych osób, na zasadzie umowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami i w granicach ustalonych w preliminarzu wydatków komisji.