Powołanie w szkołach wyższych oraz zakres działania uczelnianych komisji opiniujących w sprawach zatrudnienia absolwentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1964.45.215

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lipca 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I OŚWIATY ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 30 czerwca 1964 r.
w sprawie powołania w szkołach wyższych oraz zakresu działania uczelnianych komisji opiniujących w sprawach zatrudnienia absolwentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) oraz § 19 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) zarządza się, co następuje:
W szkołach wyższych podległych Ministrom Szkolnictwa Wyższego i Oświaty oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki powołuje się uczelniane komisje opiniujące w sprawach zatrudnienia absolwentów, zwane w dalszym ciągu "komisjami".
1.
Zadaniem komisji jest udzielanie działającym w szkołach wyższych pełnomocnikom Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac opinii o studentach, którzy mają być zatrudnieni w trybie ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48).
2.
Do zadań komisji w szczególności należy:
1)
udzielanie opinii co do charakteru pracy najbardziej odpowiadającej studentowi bądź absolwentowi szkoły wyższej ze względu na jego kwalifikacje, uzdolnienia i zainteresowania,
2)
opiniowanie na wniosek pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac odwołań absolwentów szkół wyższych od decyzji o skierowaniu do pracy,
3)
opiniowanie przedstawionych przez pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac spraw dotyczących zwolnienia absolwentów szkół wyższych od obowiązku pracy.
3.
Rektorzy szkół wyższych ustalą zasady współdziałania komisji z pełnomocnikami Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w sprawach, o których mowa w zarządzeniu.
4.
Skierowania do pracy wydają absolwentom pełnomocnicy Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac na podstawie opinii komisji.
5.
Na prośbę pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac komisja udziela opinii o studentach, mających zawrzeć umowy przedwstępne.
W skład komisji wchodzą:
1)
rektor lub wyznaczony przez rektora prorektor - jako Przewodniczący komisji oraz
2)
dziekan (prodziekan) właściwego wydziału i
3)
przedstawiciel rady uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich

- jako członkowie komisji.

1.
W posiedzeniach komisji bierze udział pełnomocnik Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz przedstawiciel zainteresowanego resortu (prezydium rady narodowej).
2.
Przewodniczący komisji może zaprosić na posiedzenie również zainteresowanego studenta lub inne osoby.
3.
Posiedzenie komisji zwołuje jej przewodniczący z inicjatywy własnej lub na wniosek pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac.
4.
Z posiedzenia komisji sporządza się protokół.
Opinie, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, powinny być przekazane pełnomocnikowi Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w terminach uzgodnionych z rektorem, nie później niż do dnia 31 grudnia każdego roku.
Przewodniczący komisji może ustalić szczegółowy regulamin działania komisji.
Sekretariat komisji prowadzą pracownicy szkoły wyższej wyznaczeni przez dziekanów właściwych wydziałów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.