Powołanie Rady do Spraw Techniki przy Prezesie Rady Ministrów.

Monitor Polski

M.P.1957.13.93

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1957 r.

UCHWAŁA NR 802
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 grudnia 1956 r.
w sprawie powołania Rady do Spraw Techniki przy Prezesie Rady Ministrów.

Powołuje się Radę do Spraw Techniki przy Prezesie Rady Ministrów, zwaną w dalszych przepisach "Radą".
Do zadań Rady należy wnioskowanie, inicjowanie i opiniowanie w sprawach dotyczących kluczowych zagadnień rozwoju techniki, a w szczególności:
1)
opracowywanie i przedkładanie wniosków w sprawach związanych z rozwojem techniki zgodnie z potrzebami gospodarki narodowej i w oparciu o przodujące osiągnięcia zagraniczne,
2)
opiniowanie w razie potrzeby projektów planów rozwoju techniki w przekroju międzyresortowym lub resortowym oraz analizowanie i opiniowanie sprawozdań z wykonania tych planów,
3)
opiniowanie projektów aktów prawnych przedkładanych Radzie Ministrów dotyczących rozwoju techniki, jego organizacji i finansowania,
4)
opiniowanie zasad, zakresu i kierunków współpracy naukowo-technicznej z zagranicą oraz opracowywanie wniosków w tej dziedzinie.
1.
W skład Rady wchodzą przewodniczący, jego zastępcy oraz członkowie powołani przez Prezesa Rady Ministrów na okres dwu lat spośród pracowników naukowych, specjalistów oraz wybitnych praktyków.
2.
Ministrowie, Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Rada Główna Szkolnictwa Wyższego, Rada Ekonomiczna przy Radzie Ministrów, Prezydium Głównej Rady NOT i Państwowa Rada Górnictwa mogą zgłaszać Prezesowi Rady Ministrów kandydatury do składu rady.
Prezydium Rady tworzą: przewodniczący, jego zastępcy oraz trzej członkowie Rady, powołani przez Radę.
Rada działa na podstawie uchwalonego przez nią statutu, zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów.
Przy Radzie działa Biuro pod kierownictwem Prezydium Rady.
Budżet Rady i jej Biura stanowi część budżetu Rady Ministrów.
1.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Jednocześnie traci moc uchwała Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 1950 r. w sprawie powołania Komitetu Postępu Technicznego (Biuletyn PKPG Nr 1, poz. 3).