Rozdział 4 - Postępowanie przed Komisją. - Powołanie i organizacja Komisji Rozjemczej do spraw wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obrony Państwa oraz tryb postępowania przed tą Komisją.

Monitor Polski

M.P.1950.A-120.1472

Akt utracił moc
Wersja od: 8 listopada 1950 r.

ROZDZIAŁ  IV.

Postępowanie przed Komisją.

§  16.
Komisja rozpoznaje sprawy na wniosek strony.
§  17.
1.
Wniosek powinien być złożony na piśmie i zawierać:
a)
imię i nazwisko (oznaczenie), zawód i miejsce zamieszkania (siedzibę) stron i pełnomocników,
b)
określenie przedmiotu sporu i jego wartości,
c)
osnowę wniosku wraz z przytoczeniem okoliczności faktycznych uzasadniających wniosek oraz wskazanie dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności,
d)
podpis strony, jej ustawowego przedstawiciela lub pełnomocnika i datę,
e)
wymienienie załączników.
2.
Do wniosku należy dołączyć jego odpis dla strony przeciwnej oraz pełnomocnictwo, jeżeli strona jest zastąpiona przez pełnomocnika.
3.
Ponadto wniosek może zawierać żądanie o rozpoznanie sprawy również w nieobecności wnioskodawcy.
4.
W przypadku niezachowania któregokolwiek z warunków, przewidzianych w ust. 1 i 2, przewodniczący Komisji wzywa stronę pod rygorem zwrócenia wniosku do stosownego uzupełnienia go w terminie 7 dni, a po bezskutecznym upływie tego terminu zwraca wniosek stronie.
§  18.
W postępowaniu przed Komisją strona może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie.
§  19.
1.
Przewodniczący Komisji przesyła odpis wniosku stronie przeciwnej w ciągu 3 dni od daty złożenia wniosku.
2.
Przewodniczący Komisji może w przypadkach uzasadnionych zawiłością sprawy wezwać stronę przeciwną do złożenia odpowiedzi na wniosek w terminie nie dłuższym niż 14 dni.
3.
W odpowiedzi na wniosek strona powinna podać zwięźle stan sprawy oraz wskazać dowody, które mają być przedstawione na rozprawie lub je załączyć.
§  20.
1.
Przewodniczący Komisji wyznacza termin rozprawy, o którym strony powinny być zawiadomione listem poleconym co najmniej na 7 dni przed rozprawą.
2.
W zawiadomieniu należy pouczyć strony o skutkach niestawienia się na rozprawę.
3.
Rozprawa powinna odbywać się nie później aniżeli w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
§  21.
1.
W przypadku, przewidzianym w art. 12, jeżeli żadna ze stron nie wystąpi w ciągu jednego roku z wnioskiem o rozpoznanie sprawy, rozpoznanie może nastąpić również na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego. W tym przypadku przewodniczący Komisji oznaczy strony i ich rolę w sprawie. Strony wezwane przez przewodniczącego Komisji są obowiązane wziąć udział w sprawie pod rygorem rozpoznania sprawy w ich nieobecności.
2.
Wymieniony w ust. 1 termin jednoroczny rozpoczyna biec od dnia zawiadomienia Urzędu Patentowego przez Ministra Obrony Narodowej, że prawo do zgłoszonego wynalazku lub wzoru użytkowego przysługuje Skarbowi Państwa, a nie zgłaszającemu.
§  22.
1.
Komisja zawiesza postępowanie:
a)
w razie śmierci strony lub jej ustawowego przedstawiciela albo w razie utraty przez te osoby zdolności do działań prawnych,
b)
w razie niestawienia się na rozprawę wnioskodawcy, który nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności,
c)
na zgodny wniosek stron celem umożliwienia przeprowadzenia pertraktacji ugodowych.
2.
Zdarzenia, wskazane w ust. 1 lit. a), nie wstrzymują wydania orzeczenia, jeżeli zaszły po zamknięciu rozprawy.
§  23.
1.
W przypadkach, wskazanych w § 22 ust. 1 lit. a), Komisja podejmie dalsze postępowanie na wniosek spadkobierców lub strony przeciwnej.
2.
Postanowienie o zawieszeniu lub podjęciu postępowania może zapaść bez rozprawy.
§  24.
W przypadkach, wskazanych w § 22 ust. 1 lit. b) i c), Komisja umorzy zawieszone postępowanie, jeżeli w ciągu 30 dni od zawieszenia nie zostanie zgłoszony wniosek o podjęcie postępowania.
§  25.
Przepisu § 22 ust. 1 lit. b) nie stosuje się w przypadkach rozpoznania sprawy w trybie § 21.
§  26.
1.
Komisja przeprowadza dowody z urzędu lub na wniosek stron co do faktów spornych mających dla sprawy istotne znaczenie.
2.
Postępowanie dowodowe odbywa się przed zespołem orzekającym.
3.
Na koszty przeprowadzenia dowodu obowiązana jest złożyć zaliczkę strona, która powołała się na dowód, jeżeli zaś obie strony powołały się na ten sam dowód lub Komisja zarządziła przeprowadzenie dowodu z urzędu - należną kwotę powinny złożyć obie strony w równych częściach lub w innym stosunku, oznaczonym przez Komisję.
§  27.
1.
Komisja może przesłuchać świadków, biegłych i strony, może też wezwać świadków i biegłych do złożenia zeznań lub opinii na piśmie, uprzedzając ich zarazem o odpowiedzialności karnej z art. 140 kodeksu karnego za fałszywe zeznanie.
2.
Komisja nie może od stron, świadków i biegłych odbierać przyrzeczenia ani stosować wobec nich środków przymusowych.
§  28.
Do wykonania czynności, których Komisja nie jest władna przedsięwziąć, stosuje się odpowiednio art. 61 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnym.
§  29.
1.
Przewodniczący zespołu otwiera, odracza i zamyka rozprawę oraz kieruje nią.
2.
Rozprawy odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Podczas rozprawy mogą być na sali strony i ich pełnomocnicy.
3.
Na rozprawie może być również obecny Prezes Urzędu Patentowego.
§  30.
1.
Rozprawa odbywa się w ten sposób, że strony - naprzód wnioskodawca, a potem strona przeciwna - zgłaszają ustnie swoje żądania i wnioski, przedstawiają okoliczności faktyczne i dowody na ich poparcie, jako też podstawy prawne.
2.
Ponadto rozprawa obejmuje - stosownie do okoliczności - wyjaśnienia stron stających osobiście i postępowanie dowodowe.
3.
Gdy zachodzi potrzeba przedstawienia stanu sprawy na podstawie akt, czyni to przewodniczący zespołu lub wyznaczony przez niego członek sprawozdawca.
§  31.
Przewodniczący nie dopuszczając do rozwlekłości powinien dążyć do tego, ażeby rozprawa wszechstronnie wyświetliła punkty sporne i aby w miarę możności mogła być zakończona bez odroczenia.
§  32.
Przewodniczący odracza rozprawę w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w doręczeniu stronom zawiadomienia o rozprawie tudzież w przypadkach usprawiedliwionego niestawiennictwa strony lub z innych ważnych powodów.
§  33.
Przewodniczący może przerwać rozprawę dla wypoczynku, dla zwrócenia się do sądu o przeprowadzenie czynności, których Komisja nie jest w mocy wykonać lub z innych przyczyn.
§  34.
Przewodniczący zespołu zamyka rozprawę, gdy zespół orzekający uzna sprawę za dostatecznie wyjaśnioną.
§  35.
1.
W każdym stanie sprawy można zawrzeć ugodę.
2.
Treść ugody, zawartej ustnie przed Komisją, powinna być wciągnięta do protokółu rozprawy i stwierdzona podpisami stron i zespołu orzekającego.
§  36.
W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa strony pozwanej Komisja może rozpoznać sprawę i wydać orzeczenie w jej nieobecności.
§  37.
1.
Z przebiegu rozprawy spisuje się protokół, który podpisują przewodniczący zespołu i protokólant.
2.
Protokół powinien zawierać:
1)
oznaczenie Komisji, miejsce i datę posiedzenia, nazwiska przewodniczącego, członków zespołu, protokólanta, stron i obecnych na posiedzeniu pełnomocników stron oraz oznaczenie sprawy tudzież wzmiankę co do tajności rozprawy;
2)
zwięzły przebieg rozprawy, a w szczególności wnioski i twierdzenia stron, wyniki postępowania dowodowego oraz wymienienie zarządzeń ogłoszonych na rozprawie;
3)
okoliczności wpływające na umorzenie lub rozstrzygnięcie sprawy (ugoda lub cofnięcie wniosku).