Powołanie Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-34.498

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 4 kwietnia 1952 r.
w sprawie powołania Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Na podstawie §§ 17 i 19 uchwały Nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych i architektonicznych (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1481) zarządza się, co następuje:
Powołuje się Główną Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną przy Ministrze Budownictwa Miast i Osiedli.
Komisja jest fachowym organem, opiniującym projekty urbanistyczne i architektoniczne, podlegające zatwierdzeniu przez Prezydium Rządu i Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, a przedstawione przez Przewodniczącego Komisji.
Przewodniczącym Komisji jest Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Budownictwa Miast i Osiedli, wyznaczony przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli. Zastępcą przewodniczącego Komisji jest Dyrektor Departamentu Urbanistyki w Ministerstwie Budownictwa Miast i Osiedli.
Członkami Komisji są osoby, posiadające fachową znajomość urbanistyki i architektury:
1)
powołane przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli spośród pracowników resortu budownictwa miast i osiedli;
2)
wyznaczone po jednej przez:
a)
Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrów: Obrony Narodowej, Kultury i Sztuki, Gospodarki Komunalnej i Budownictwa Przemysłowego,
b)
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej,
c)
Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej,
d)
Towarzystwo Urbanistów Polskich.
Przewodniczący Komisji może na posiedzenia Komisji zapraszać przedstawicieli innych zainteresowanych władz i instytucji publicznych.

Przewodniczący Komisji może na posiedzenie Komisji zapraszać imiennie wybitnych znawców zagadnień, które mają być przedmiotem rozważań Komisji. Przewodniczący Komisji zwróci się do Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej o ułożenie listy takich osób.

Członek Komisji może być zastąpiony przez zastępcę, powołanego lub wyznaczonego zgodnie z § 4.
Sprawę wynagrodzeń za prace w Komisji ureguluje oddzielne zarządzenie.
Sekretariat Komisji prowadzi Departament Urbanistyki Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli.
Tryb pracy Komisji określa regulamin, stanowiący załącznik do zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN GŁÓWNEJ KOMISJI URBANISTYCZNO-ARCHITEKTONICZNEJ

§ 1.
1.
Projekty, skierowane do Komisji, sprawdza pod względem formalnym Sekretariat Komisji.
2.
Jeżeli otrzymane opracowania mają istotne usterki lub braki, Przewodniczący Komisji najdalej w ciągu 3 dni od dnia otrzymania zwraca opracowania celem poprawienia lub uzupełnienia.
§  2.
1.
Referentów projektu w zasadzie wyznacza prezydium wojewódzkiej rady narodowej równocześnie z przedstawieniem projektu do zatwierdzenia; referentem technicznym projektu powinien być z reguły autor projektu.
2.
Jeżeli projekt został sporządzony przez inwestora, prezydium wojewódzkiej rady narodowej wyznacza referenta w porozumieniu z tym inwestorem.
3.
W razie niewyznaczenia referenta projektu przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, referenta wyznacza - z zachowaniem powyższych zasad - Przewodniczący Komisji.
§  3.
Jednego lub więcej koreferentów projektu wyznacza Przewodniczący Komisji spośród członków Komisji lub osób zaproszonych na posiedzenie Komisji, na którym projekt ma być rozpatrywany.
§  4.
Terminy i porządek dzienny posiedzeń Komisji ustala Sekretariat Komisji stosownie do poleceń Przewodniczącego Komisji.
§  5.
O terminach i porządku dziennym posiedzeń zawiadamia Sekretariat Komisji na piśmie wszystkich członków Komisji najpóźniej na 3 dni przed posiedzeniem. W ten sam sposób zaprasza się na posiedzenia przedstawicieli właściwych prezydiów wojewódzkich rad narodowych, inwestora, który przedstawił projekt, oraz inne osoby, które z polecenia Przewodniczącego Komisji mają wziąć udział w posiedzeniu.
§  6.
Jeżeli ustalone zostały stałe terminy i miejsce posiedzeń, o porządku dziennym następnego posiedzenia zawiadamia Przewodniczący Komisji ustnie na posiedzeniu poprzednim. Zawiadomienie pisemne (§ 5) wysyła się w tym przypadku tylko do osób, które na posiedzeniu poprzednim nie były obecne.
§  7.
W przypadkach nagłych, gdy normalne zwołanie posiedzenia (§§ 5 i 6) nie jest możliwe, na polecenie Przewodniczącego Komisji - Sekretariat Komisji zawiadamia o posiedzeniu ustnie i tylko te osoby spośród mających wziąć udział w posiedzeniu, których zawiadomienie na czas jest wykonalne. O zwołaniu posiedzenia w tym trybie sporządza się notatkę z wymienieniem projektów, które mają być rozpatrywane, uzasadnienia nagłości sprawy, osób, które zawiadomiono, i sposobu zawiadomienia. Notatkę podpisuje Przewodniczący Komisji.
§  8.
Sekretariat Komisji obowiązany jest udostępnić projekt referentom i koreferentom tego projektu na ich żądanie.
§  9.
Referenci projektów obowiązani są złożyć przed posiedzeniem krótkie uzasadnienie projektu, koreferenci zaś - swoje wnioski ze zwięzłym uzasadnieniem. Materiały te należy składać na piśmie w 3 egzemplarzach.
§  10.
Obecni na posiedzeniu Komisji podpisują listę obecności.
§  11.
Do ważności uchwał Komisji konieczna jest obecność Przewodniczącego Komisji i co najmniej 6 członków Komisji - lub ich zastępców. W przypadkach nagłych, o których mowa w § 7, potrzebna jest obecność przewodniczącego Komisji i 4 członków Komisji - lub ich zastępców.
§  12.
1.
Komisja wyraża swe opinie w formie uchwał, stwierdzających, że projekt:
a)
nie nasunął zastrzeżeń,
b)
wymaga określonych zmian lub uzupełnień albo
c)
nasunął określone zastrzeżenia, które - zdaniem Komisji - nie pozwalają na jego zatwierdzenie.
2.
Uchwały Komisji zapadają oddzielnie w stosunku do każdego projektu.
§  13.
Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów członków Komisji. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§  14.
Z przebiegu posiedzenia Sekretariat Komisji sporządza protokół, uwzględniający - obok uchwały Komisji - odmienne zdania poszczególnych osób, biorących udział w posiedzeniu.

Osoby, nie zgadzające się z uchwałą Komisji, mogą dołączyć do protokołu swe pisemne oświadczenia.

§  15.
Jeżeli Komisja na jednym posiedzeniu rozpatruje kilka projektów, protokół sporządza się dla każdego projektu oddzielnie.
§  16.
Protokół podpisuje przewodniczący, członkowie Komisji biorący udział w posiedzeniu oraz protokolant.
§  17.
Oryginał protokołu wraz z załącznikami (§§ 9 i 14 ust. 2) dołącza się do projektu, którego protokół dotyczy.
§  18.
Przewodniczący Komisji obowiązany jest zapewnić rozpatrzenie projektów i powzięcie uchwał przez Komisję we właściwym czasie, w szczególności uchwały co do projektów, przedstawionych przez inwestorów, powinny być podejmowane w takim czasie, który zapewni zachowanie 14-dniowego terminu dla wydania decyzji co do tych projektów.
§  19.
Sekretarz Komisji obowiązany jest stawiać wnioski Przewodniczącemu Komisji co do terminów i programu prac Komisji oraz zapewnić sprawną pracę Sekretariatu Komisji.