Rozdział 5 - Zaświadczenia o przywozie pieniędzy. - Postępowanie w związku z zakazem sprowadzania z zagranicy krajowych i zagranicznych pieniędzy papierowych w ruchu podróżnych.

Monitor Polski

M.P.1946.132.245

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1950 r.

V.

Zaświadczenia o przywozie pieniędzy.

1)
Zaświadczenia o przywozie pieniędzy powinny być sporządzane w 3-ch egzemplarzach, przy czym jeden egzemplarz powinien być wręczony zgłaszającemu przywóz pieniędzy, drugi - przesłany Warszawskiemu Oddziałowi Narodowego Banku Polskiego, a trzeci - pozostaje w aktach granicznego urzędu celnego.
2)
Zaświadczenia o przywozie pieniędzy powinny być wypełniane w sposób, ustalony w dziale IV, a przewidziany dla wypełniania kwitów depozytowych.
3) 1
Zaświadczenie o przywozie pieniędzy upoważnia do wywozu bez osobnego zezwolenia tylko tych pieniędzy, które są wymienione w zaświadczeniu. Np. jeżeli zaświadczenie wystawione jest na dolary, to mogą być wywiezione dolary, a nie ich równowartość w innej walucie. Wywóz innych pieniędzy lub innych odcinków w tej samej walucie jest dozwolony tylko wówczas, gdy na zaświadczeniu jest umieszczona stosowna adnotacja Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego, stwierdzająca zmianę przywiezionych pieniędzy.
4)
Przy wyjeździe podróżnego, graniczny urząd celny powinien sprawdzić zaświadczenie o przywozie pieniędzy, jego termin ważności oraz czy podróżny wywozi pieniądze wymienione na zaświadczeniu. Przy wyjeździe podróżnego graniczny urząd celny zatrzymuje zaświadczenie, i stwierdza na nim wywiezienie pieniędzy za granicę. Jeżeli wywóz pieniędzy nastąpił przez inny urząd celny, zatrzymane zaświadczenie należy zwrócić temu urzędowi, który je wystawił.

Celem uniemożliwienia otrzymania przez podróżnych dwóch zaświadczeń o przywozie pieniędzy i walorów lub też nieprzedstawienia przy wywozie takiego zaświadczenia, urzędy celne powinny zanotować fakt wydania zaświadczenia przez umieszczenie w paszporcie lub innym dokumencie podróży adnotacji treści następującej:

"Urząd Celny w ..........

Zaświadczenie o przywozie pieniędzy i walorów Nr ..........

Wydane dnia ..........

Podpis".

Uczynioną adnotację o wydaniu zaświadczenia o przywozie pieniędzy i walorów należy skreślić przy wyjeździe, po odebraniu podróżnemu wydanego zaświadczenia.

5)
Ponieważ podróżni, przyjeżdżający do kraju, mogą nie wiedzieć o istniejących przepisach dewizowych w Polsce i skutkiem tego nie zadeklarować na granicy przywiezionych ze sobą środków płatniczych, przeto, celem zapobieżenia mogącym powstać w tym przypadku trudnościom przy wywozie pieniędzy, graniczne urzędy celne powinny przy przyjeździe zwracać uwagę podróżnych na konieczność otrzymania zaświadczenia o przywozie pieniędzy, które uprawnia do powrotnego wywozu zadeklarowanych pieniędzy w całości lub w części bez specjalnego zezwolenia.
1 Dział V pkt 3 zmieniony przez pkt 1 instrukcji Ministra Finansów z dnia 8 lipca 1950 r. (M.P.50.A-81.955) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 1 sierpnia 1950 r.