Rozdział 7 - Wystąpienia pokontrolne - Postępowanie kontrolne.

Monitor Polski

M.P.1995.17.211

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 1995 r.

Rozdział  7

Wystąpienia pokontrolne

§  46.
1.
Po podpisaniu protokołu kontroli kontroler opracowuje projekt wystąpienia pokontrolnego do kierownika jednostki kontrolowanej zawierającego ocenę kontrolowanej działalności, w tym osób odpowiedzialnych za tę działalność, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, także uwagi i wnioski w sprawie ich usunięcia.
2.
Jeżeli wyniki kontroli wskazują na konieczność podjęcia określonych czynności przez kierownika jednostki nadrzędnej nad jednostką kontrolowaną, kontroler opracowuje projekt wystąpienia pokontrolnego zawierającego ocenę kontrolowanej działalności oraz uwagi i wnioski dla jednostki nadrzędnej.
3.
Jeżeli stwierdzone w wyniku kontroli nieprawidłowości wskazują na konieczność podjęcia działań przez właściwe organy państwowe lub samorządowe, w szczególności w celu zmiany obowiązującego prawa, kontroler opracowuje projekt wystąpienia pokontrolnego do tych organów.
4.
Ocenę, o której mowa w art. 60 ust. 3 ustawy, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem, kontroler przedstawia, w wystąpieniu, o którym mowa w ust. 1-3, właściwej jednostce organizacyjnej lub właściwemu organowi.
5.
Kontroler uzgadnia projekty wystąpień z właściwymi doradcami i przedstawia dyrektorowi jednostki organizacyjnej NIK do akceptacji.
§  47.
1.
Wystąpienia pokontrolne podpisują:
1)
Prezes Najwyższej Izby Kontroli - do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz osób kierujących instytucjami, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy,
2)
wiceprezesi - do ministrów i kierowników urzędów centralnych,
3)
dyrektor generalny - do wojewodów i organów stopnia wojewódzkiego,
4)
dyrektorzy departamentów i delegatur - do wojewodów i organów stopnia wojewódzkiego oraz innych jednostek organizacyjnych.
2.
Prezes NIK może w poszczególnych przypadkach zastrzec dla siebie prawo do podpisania każdego wystąpienia pokontrolnego.
3.
Uprawnienie, o którym mowa w ust. 2, przysługuje wiceprezesowi NIK w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 3 i 4 oraz dyrektorowi generalnemu w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 4.
§  48.
1.
Jeżeli zebrane w toku kontroli materiały uzasadniają podejrzenie popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu, właściwa jednostka organizacyjna NIK sporządza zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i przekazuje je wraz z zebranymi materiałami dowodowymi właściwemu organowi powołanemu do ścigania przestępstw. Przepisy § 46 ust. 1 i 5 oraz § 47 stosuje się odpowiednio, z tym że projekt zawiadomienia dyrektor tej jednostki uzgadnia z departamentem właściwym w sprawach prawnych.
2.
Zawiadomienie powinno zawierać:
1)
nazwę i adres jednostki kontrolowanej,
2)
zwięzły opis stanu faktycznego z określeniem czasu, miejsca, okoliczności i przyczyn zdarzenia,
3)
załączenie ujawnionych dowodów,
4)
wzmiankę o obowiązku powiadomienia Najwyższej Izby Kontroli o wynikach postępowania przygotowawczego, na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy,
5)
w miarę możliwości: imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe osoby ponoszącej odpowiedzialność za ujawnione nieprawidłowości, które wyczerpują znamiona przestępstwa ściganego z urzędu, wysokość powstałej szkody oraz propozycję kwalifikacji prawnej czynu.
3.
Jeżeli w wyniku postępowania kontrolnego zostanie ujawnione wykroczenie lub inny czyn, za który ustawowo przewidziana jest odpowiedzialność, odpowiednie zawiadomienie opisujące ten czyn kieruje się do właściwego organu. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
O przekazaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 i 3, informuje się kierownika jednostki kontrolowanej lub nadrzędnej i właściwy organ państwowy lub samorządowy.
§  49.
Wystąpienia pokontrolne oraz zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub innego czynu, za który ustawowo przewidziana jest odpowiedzialność, włącza się do akt kontroli.