Rozdział 5 - - Kontrakty i związki z przemysłem - Porozumienie między Rządem Republiki Austrii reprezentowanym przez Federalnego Ministra Obrony, Ministrem Obrony Narodowej Królestwa Belgii, Ministrem Obrony Republiki Czeskiej, Ministrem Obrony Królestwa Danii, Ministrem Obrony Republiki Finlandii, Ministrem Obrony Republiki Francuskiej, Federalnym Ministrem Obrony Republiki Federalnej Niemiec, Ministrem Obrony Republiki Greckiej, Rządem Republiki Węgierskiej reprezentowanym przez Ministra Obrony, Ministrem Obrony Republiki Włoskiej, Ministrem Obrony Wielkiego Księstwa Luksemburga, Ministrem Obrony Królestwa Niderlandów, Ministrem Obrony Królestwa Norwegii, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, Ministrem Obrony Republiki Portugalskiej, Ministrem Obrony Królestwa Hiszpanii, Rządem Królestwa Szwecji reprezentowanym przez Ministra Obrony, Ministrem Obrony Narodowej Republiki Turcji i Sekretarzem Stanu ds. Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dotyczące...

Monitor Polski

M.P.2003.43.644

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 maja 2002 r.

Rozdział  V

- Kontrakty i związki z przemysłem

Kontrakty
5.1
Członkowie Europejskiego Zespołu Badawczego mogą zadecydować o tym, że kontrakty będą przyznawane na szczeblu krajowym lub będą przyznawane przez jednego członka Europejskiego Zespołu Badawczego w imieniu innego (innych) albo będą przyznawane przez organizację międzynarodową, z którą mają oni odpowiedni związek. Niezbędne postanowienia kontraktu zostaną określone w odpowiedniej umowie Europejskiego Zespołu Badawczego. Postanowienia te będą zawsze określały odpowiedzialność wynikającą z tego kontraktu.
5.2
Jeżeli którykolwiek z członków Europejskiego Zespołu Badawczego ustali, że do wypełnienia jego zakresu odpowiedzialności wobec Europejskiego Zespołu Badawczego lub jakiegokolwiek projektu badań naukowych i technologii niezbędne jest zawieranie kontraktów krajowych, wtedy ten członek będzie zawierał kontrakty zgodnie z jego własnym prawem wewnętrznym, przepisami i praktykami stosowanymi w jego kraju, stosując takie ustępstwa i odstępstwa, na jakie pozwala praktyka i jakie wydają się konieczne. Będzie on wyłącznie odpowiedzialny za własne kontrakty, a inni Uczestnicy nie będą ponosić żadnej odpowiedzialności wynikającej z tych kontraktów bez ich wcześniejszej pisemnej zgody.
5.3
Jeżeli członkowie Europejskiego Zespołu Badawczego ustalą, że jeden członek będzie przyznawał kontrakty w imieniu innego lub innych członków, to członek ten będzie przyznawał kontrakty zgodnie z jego własnym prawem wewnętrznym, przepisami i praktykami stosowanymi w jego kraju, stosując takie ustępstwa i odstępstwa, na jakie pozwala praktyka i jakie wydają się konieczne.
5.4
Zasadniczo kontrakty będą przyznawane w drodze konkursu.

Związki z przemysłem

5.5
Uczestnicy będą starali się umożliwić przemysłowi przyczynianie się do procesów tworzenia europejskiej strategii badań i technologii oraz prowadzenia wspólnych programów i projektów badań naukowych i technologii poprzez następujące działania:
a)
branie pod uwagę całkowitych możliwości technologicznych europejskiego przemysłu obronnego na wszystkich etapach opracowywania umów Europejskich Zespołów Badawczych i projektów badań naukowych i technologii;
b)
zapewnienie, że technologie cywilne, włączając w to technologie podwójnego zastosowania, będą odpowiednio ocenione dla rozwiązania problemów obrony;
c)
zapewnienie, że zagadnienia biznesu objęte umowami Europejskich Zespołów Badawczych będą odpowiednio ujęte w tych umowach. Zagadnienia te będą obejmować m. in.:
*
prawa własności intelektualnej,
*
uznanie interesów ekonomicznych,
*
dostęp do informacji,
*
równość w dostępie do ofert pracy,
*
konkursy,
*
ponadnarodowe przedsiębiorstwa, ich własność i kontrolę, lokalizację i dostęp do obiektów badawczych,
*
procedury wizyt;
d)
poszukiwanie opinii na temat możliwego wpływu przyszłej restrukturyzacji przemysłu w Europie, zarówno w przemyśle obronnym, jaki i poza nim.