Rozdział 2 - - Zakres - Porozumienie między Rządem Republiki Austrii reprezentowanym przez Federalnego Ministra Obrony, Ministrem Obrony Narodowej Królestwa Belgii, Ministrem Obrony Republiki Czeskiej, Ministrem Obrony Królestwa Danii, Ministrem Obrony Republiki Finlandii, Ministrem Obrony Republiki Francuskiej, Federalnym Ministrem Obrony Republiki Federalnej Niemiec, Ministrem Obrony Republiki Greckiej, Rządem Republiki Węgierskiej reprezentowanym przez Ministra Obrony, Ministrem Obrony Republiki Włoskiej, Ministrem Obrony Wielkiego Księstwa Luksemburga, Ministrem Obrony Królestwa Niderlandów, Ministrem Obrony Królestwa Norwegii, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, Ministrem Obrony Republiki Portugalskiej, Ministrem Obrony Królestwa Hiszpanii, Rządem Królestwa Szwecji reprezentowanym przez Ministra Obrony, Ministrem Obrony Narodowej Republiki Turcji i Sekretarzem Stanu ds. Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dotyczące...

Monitor Polski

M.P.2003.43.644

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 maja 2002 r.

Rozdział  II

- Zakres

2.1
Uczestnicy przyznają, że wszystkie postanowienia niniejszego porozumienia będą wykonywane przez nich zgodnie z ich prawem wewnętrznym oraz obowiązującymi przepisami i procedurami.
2.2
Niniejsze porozumienie stanowi podstawę do współpracy w dziedzinie badań i technologii. Stosownie do niego Uczestnicy mogą przeprowadzać dwustronne lub wielostronne pokazy badań i technologii oraz próby technologii związanych z bronią konwencjonalną poprzez:
-
systematyczne i wszechstronne studia natury teoretycznej i doświadczalnej, włączając w to analizy techniczne i operacyjne;
-
praktyczne zastosowanie wiedzy naukowej i technicznej do celów obronnych;
-
rozwój wiedzy, procedur i infrastruktury badawczej dla celów obronnych, włączając planowanie i realizację symulacji, procesów naukowych i pokazów technologii.

W celu prowadzenia powyższych czynności w dziedzinie badań i technologii, Uczestnicy będą opracowywać odpowiednie umowy dotyczące Europejskich Zespołów Badawczych zgodnie z postanowieniami niniejszego porozumienia.

2.3
Wszyscy Uczestnicy będą się wzajemnie na bieżąco informować o swoich planach badań naukowych i technologii, mając na uwadze wzrastające możliwości określenia potencjalnych obszarów dalszej współpracy. Uczestnicy udostępnią informacje niezbędne do osiągnięcia tego celu, z wyjątkiem tych przypadków, gdy natura problemu wymaga nałożenia ograniczeń na ilość ujawnianych informacji. Uczestnicy utworzą pomiędzy sobą centralną bazę danych o swoich planach badań naukowych i technologii, do której każdy Uczestnik będzie miał dostęp i do której każdy Uczestnik w sposób terminowy i regularny będzie wnosił swój wkład. W celu informowania przemysłu o tych planach w sposób terminowy będzie sporządzać się odpowiednie opracowania.
2.4
Centralna baza danych będzie korzystała z zatwierdzonej systematyki technologii Zachodnioeuropejskiej Grupy ds. Uzbrojenia. Niemniej jednak Uczestnicy mogą dostarczać swoje plany badań naukowych i technologii, używając krajowych systematyk technologii.
2.5
Uczestnicy będą analizować, w jaki sposób ich krajowe programy i projekty badań naukowych i technologii mogą być koordynowane bardziej efektywnie, aby zredukować powielanie pracy, aby zwiększyć możliwości i ułatwić współzależność.
2.6
Dwustronna lub wielostronna współpraca w dziedzinie badań i technologii obronnych, w zakresie określonym powyżej w ustępie 2.2, może być prowadzona w następujących postaciach:
a)
wymiany informacji,
b)
wspólnych programów dotyczących badań i technologii, włączając pokazy technologii,
c)
prowadzenia wspólnych testów lub doświadczeń,
d)
wymiany materiałów lub wyposażenia,
e)
udostępnienia na określony czas szczególnych krajowych obiektów badawczych,
f)
przydzielania lub wymiany personelu naukowego,
g)
innych formach współpracy w dziedzinie badań i technologii, które mogą być organizowane wspólnie.