Poprawa warunków działalności w usługach bytowych w latach 1983-1985.

Monitor Polski

M.P.1983.29.156

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1983 r.

UCHWAŁA Nr 96
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1983 r.
w sprawie poprawy warunków działalności w usługach bytowych w latach 1983-1985.

W celu zahamowania niekorzystnych tendencji występujących w działalności usługowej oraz stworzenia sprzyjających warunków szybszego i wszechstronnego ich rozwoju Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Przepisy uchwały określają zadania i tryb działania naczelnych i terenowych organów administracji państwowej oraz innych jednostek organizacyjnych w zakresie poprawy warunków działalności w usługach bytowych w latach 1983-1985.
2.
Przez usługi bytowe, o których mowa w ust. 1, rozumie się usługi: przemysłowe, budowlane, pralnicze i chemicznego czyszczenia oraz usługi o charakterze osobistym (fryzjerskie i kosmetyczne, fotograficzne, porządkowe, wykonywanie różnych zleceń, wypożyczanie sprzętu, przechowywanie i dozór mienia), świadczone odpłatnie przez jednostki gospodarki uspołecznionej i pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zweryfikują i uaktualnią wojewódzkie programy rozwoju usług i rzemiosła na lata 1983-1985 oraz określą potrzeby i możliwości zintensyfikowania rozwoju usług w poszczególnych branżach w celu zapewnienia zwiększenia możliwości korzystania z usług w osiedlach miejskich i wiejskich.
1.
Zadania wynikające z programów powinny być powiązane z planami przedsiębiorstw i spółdzielni oraz organizacji rzemiosła.
2.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego w terminie do dnia 30 września 1983 r. dokonają odpowiednich uzgodnień z jednostkami gospodarki uspołecznionej i organizacjami rzemiosła oraz ustalą zadania konieczne do:
1)
zahamowania likwidacji placówek usługowych i zmniejszenia zatrudnienia w usługach w 1983 r.,
2)
wzrostu potencjału usługowego w latach 1983-1985 zgodnie z programami terenowymi oraz do osiągnięcia poprawy jakości usług.
3.
Zaktualizowane programy, o których mowa w § 2 oraz 3 ust. 1 i 2, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wniosą pod obrady rad narodowych stopnia wojewódzkiego.
1.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zapewnią:
1)
przydział na cele usługowe obiektów i lokali nie wykorzystanych lub zwolnionych,
2)
nadzór nad wykonaniem lokali użytkowych dla placówek usługowych w uspołecznionym budownictwie mieszkaniowym zgodnie z programem zagospodarowania osiedla,
3)
wykorzystanie innych środków materialnych i uprawnień będących w gestii terenowych organów administracji państwowej.
2.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego określą zadania dla terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w realizacji przedsięwzięć uzgodnionych z jednostkami usługowymi.
1.
Właściwi ministrowie oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego w ramach posiadanych uprawnień i środków uwzględnią, w miarę możliwości, wnioski zainteresowanych jednostek usługowych, zmierzające do rozwoju usług bytowych w latach 1983-1985, dotyczące w szczególności:
1)
przydziałów środków materiałowych i finansowania ich zakupów lub przydziałów środków finansowych na zakup materiałów i wyposażenie techniczne dla zakładów usługowych,
2)
zapewnienia działalności jednostek zaplecza badawczo-rozwojowego na rzecz usług,
3)
innych działań wynikających z uprawnień ministrów oraz wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
2.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych, Zarządowi Centralnego Związku Rzemiosła oraz organizacjom - porozumieniom branżowym podjęcie w latach 1983-1985 działań na rzecz rozwoju usług bytowych, a w szczególności:
1)
zapewnienie środków materiałowych i finansowych będących w gestii zarządów centralnych związków oraz organizacji branżowych,
2)
zapewnienie działalności jednostek zaplecza badawczo-rozwojowego na rzecz usług,
3)
inicjowanie produkcji środków zaopatrzenia materiałowego i technicznego dla usług,
4)
podejmowanie i wykonywanie innych zadań wynikających ze statutowych uprawnień zarządów centralnych związków oraz organizacji - porozumień branżowych.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zapewnią wykorzystanie lokali sklepowych w celu zorganizowania w nich punktów świadczenia usług, zawieranie umów agencyjnych o świadczenie usług oraz podejmowanie (wydzierżawianie) wydzielonej powierzchni sklepowej przedsiębiorstwom usługowym i usługowym zakładom rzemieślniczym.
4.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych realizację zadań, o których mowa w ust. 3.
1.
Ministrowie oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego ustalą dla podległych lub podporządkowanych organów kontroli i lustracji zadania kontrolno-instruktażowe w zakresie określenia przyczyn regresu konkretnych usług na danym terenie oraz sformułują wnioski (zalecenia) mające na celu zapewnienie prawidłowego rozwoju usług, poprawy gospodarności, obniżki kosztów świadczenia usług, rzetelności ustalania i stosowania cen oraz zapewnienie właściwej jakości usług i kultury obsługi klienta.
2.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych oraz Zarządowi Centralnego Związku Rzemiosła realizację zadań, o których mowa w ust. 1.
1.
Uznaje się za celowe umacnianie i rozwój dobrowolnych organizacji - porozumień branżowych grupujących jednostki usługowe, niezależnie od ich przynależności organizacyjnej i formy własności.
2.
Organizacje branżowe, ogólnobranżowe lub regionalne, działające na podstawie statutów uchwalonych przez uczestników porozumienia, inicjują i realizują w ramach określonych tymi statutami wspólne przedsięwzięcia w zakresie postępu technicznego i organizacyjnego, doskonalenia kadr, poprawy zaopatrzenia materiałowo-technicznego oraz podnoszenia jakości usług.
3.
W dobrowolnym porozumieniu branżowym mogą uczestniczyć również jednostki stale współpracujące z jednostkami usługowymi, jeżeli ich udział w porozumieniu jest celowy, np. jednostki obrotu, ośrodki badawczo-rozwojowe.
1.
Ministrowie Handlu Wewnętrznego i Usług oraz do Spraw Cen zorganizują system bieżącej informacji o kształtowaniu się sytuacji cenowo-rynkowej w niektórych usługach bytowych.
2.
Właściwi ministrowie oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego, we współdziałaniu z Ministrem do Spraw Cen i okręgowymi urzędami cen, zapewnią przeprowadzanie analiz i kontroli zasadności cen usług. Wnioski z tych analiz powinny być wykorzystane do poprawy gospodarności oraz obniżenia kosztów świadczenia usług.
3.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych i Zarządowi Centralnego Związku Rzemiosła współdziałanie w sprawach, o których mowa w ust. 2.
1.
Minister Finansów zapewni:
1)
zwalnianie na okres roku z opodatkowania podatkiem od płac, należnym od wynagrodzenia z tytułu wyodrębnionej działalności usługowej prowadzonej przez jednostki gospodarki uspołecznionej, nowo uruchomionych zakładów usługowych prowadzących działalność na zasadach ogólnych w zakresie: naprawy obuwia, naprawy odzieży i bielizny, usług pralniczych i chemicznego czyszczenia odzieży, szklarskich oraz oftalmicznych,
2)
przyznanie w uzasadnionych wypadkach - na wniosek organu założycielskiego - ulg i preferencji finansowych przedsiębiorstwom państwowym nie będącym jednostkami drobnej wytwórczości, świadczącym usługi bytowe.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług dokona w I półroczu 1984 r. oceny obowiązujących opodatkowań działalności usługowej w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wystąpią do rad narodowych stopnia wojewódzkiego o obniżenie stawek podatku od nieruchomości, aż do całkowitego zwolnienia z tego podatku budynków i budowli, w których są wykonywane usługi: pralnicze i chemicznego czyszczenia, odzieżowe, szewskie, oftalmiczne, szklarskie, meblarsko-tapicerskie oraz kowalsko-ślusarskie.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrami Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Finansów przyzna jednostkom gospodarki uspołecznionej świadczącym usługi bytowe, o których mowa w § 10, ulgi w obciążeniach na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
Ministrowie Oświaty i Wychowania oraz Finansów w porozumieniu z Ministrami Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Handlu Wewnętrznego i Usług, a także zarządami centralnych związków spółdzielczych i Zarządem Centralnego Związku Rzemiosła - zapewnią dopływ wykwalifikowanych pracowników do zakładów usługowych wszystkich branż oraz będą dokonywać corocznej oceny skuteczności rozwiązań, a w szczególności w zakresie:
1)
ulg podatkowych z tytułu zatrudnienia osób wyszkolonych w spółdzielniach i przedsiębiorstwach oraz ulg podatkowych dla rzemieślników zatrudniających pracowników w celu nauki zawodu,
2)
wynagradzania instruktorów praktycznej nauki zawodu szkolących pracowników i uczniów szkół zawodowych w zawodach usługowych w uspołecznionych zakładach pracy.
1.
Jednostki obowiązkowo pośredniczące w obrocie oraz dostawcy materiałów nie objętych obowiązkowym pośrednictwem zapewnią pokrycie potrzeb materiałowo-technicznych związanych z zaopatrzeniem usług: odzieżowych, szewskich, oftalmicznych, pralniczych i chemicznego czyszczenia odzieży, szklarskich, meblarsko-tapicerskich i kowalsko-ślusarskich.
2.
Jednostkom świadczącym usługi, o których mowa w ust. 1, zapewnia się pokrycie potrzeb materiałowo-technicznych na podstawie:
1)
zamówień zawierających oświadczenie o przeznaczeniu zamówionego materiału,
2)
rozliczenia, na żądanie jednostek obrotu, wykorzystania tych materiałów zgodnie z przeznaczeniem.
3.
Właściwi ministrowie, będący organami założycielskimi dla jednostek obrotu i dostawców materiałów nie objętych obowiązkowym pośrednictwem, zapewnią realizację ustaleń, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ustali zasady współdziałania jednostek, o których mowa w ust. 1 i 3, oraz organizacji branżowych wymienionych w § 7, w tym prowadzenia kontroli prawidłowości zużycia uzyskanych środków materiałowo-technicznych na usługi oraz sporządzania w tym zakresie okresowych ocen.
5.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego:
1)
wyznaczą jednostki handlu wewnętrznego hurtowego i detalicznego do prowadzenia sprzedaży materiałów, surowców i części zamiennych dla placówek świadczących usługi bytowe,
2)
zapewnią jednostkom świadczącym usługi bytowe możliwości dodatkowego zaopatrzenia z funduszu rynkowego.
6.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określa zasady:
1)
zaopatrywania jednostek świadczących usługi bytowe z funduszu rynkowego,
2)
wyznaczania jednostek handlowych (hurtowych lub detalicznych) do prowadzenia sprzedaży środków materiałowo-technicznych na rzecz usług bytowych.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych i Zarząd Centralnego Związku Rzemiosła zapewnią w ramach ustalonych dla nich przydziałów taboru samochodowego na 1983 r. dostawy samochodów dla zakładów świadczących usługi bytowe.
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów uwzględni w bilansach i planach rozdziału na lata 1984 i 1985 potrzeby w zakresie taboru samochodowego związanego z prowadzeniem usług bytowych, a Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z zarządami centralnych związków spółdzielczych i Zarządem Centralnego Związku Rzemiosła zapewni dostawy samochodów na potrzeby zakładów usługowych świadczących usługi bytowe, w ramach ustalonych dla nich przydziałów.
1.
Ministrowie Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego oraz Handlu Wewnętrznego i Usług, w porozumieniu z zarządami centralnych związków spółdzielczych i Zarządem Centralnego Związku Rzemiosła, dokonają oceny możliwości zaspokojenia przez producentów krajowych potrzeb w zakresie podstawowego wyposażenia technicznego zakładów usługowych.
2.
Ministrowie Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego oraz Handlu Wewnętrznego i Usług określą potrzeby w zakresie maszyn i urządzeń, które nie są produkowane w kraju bądź są produkowane w niewystarczającej ilości, i przedstawią odpowiednie wnioski w celu zaspokojenia potrzeb jednostek prowadzących działalność usługową na te maszyny i urządzenia w drodze uruchomienia ich produkcji lub dostaw z importu.
1.
W celu zapewnienia poprawy zaopatrzenia w części zamienne do zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego dla zakładów usługowych wprowadza się zamówienia rządowe na dostawę tych części.
2.
Ministrowie Gospodarki Materiałowej oraz Handlu Wewnętrznego i Usług wyznaczą w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami jednostki składające zamówienia rządowe na części zamienne do zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, o których mowa w ust. 1.
Minister Handlu Zagranicznego zapewni w miarę możliwości wprowadzenie do rocznych protokołów handlowych na lata 1984 i 1985, zawieranych z państwami zaliczonymi do I obszaru płatniczego, oraz kontraktów handlowych dostawę części zamiennych do rynkowych wyrobów importowanych z tych państw - w ilości i asortymentach zamawianych przez jednostki świadczące usługi.
1.
Zainteresowani ministrowie, zarządy centralnych związków spółdzielczych oraz Zarząd Centralnego Związku Rzemiosła w porozumieniu z Ministrem Administracji i Gospodarki Przestrzennej oraz Zarządem Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego spowodują opracowanie wzorcowych założeń użytkowo-funkcjonalnych dla określonych rodzajów usług.
2.
Założenia te powinny uwzględniać specyfikę poszczególnych zakładów usługowych i postęp techniczno-organizacyjny w usługach oraz być fachową pomocą przy racjonalnym projektowaniu zakładów usługowych w nowo wznoszonych budynkach, adaptacjach lub przebudowach istniejących pomieszczeń.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i zarządami centralnych związków spółdzielczych oraz Zarządem Centralnego Związku Rzemiosła przedstawi Radzie Ministrów do dnia 30 czerwca 1984 r. ocenę realizacji przepisów uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.