Pomoc kredytowa Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.

Monitor Polski

M.P.1971.60.399

Akt utracił moc
Wersja od: 13 stycznia 1976 r.

UCHWAŁA Nr 282
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 1971 r.
w sprawie pomocy kredytowej Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.

W celu zapewnienia warunków ułatwiających zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludności nierolniczej, a zwłaszcza pracowników uspołecznionych zakładów pracy, w drodze budownictwa mieszkaniowego realizowanego we własnym zakresie przez osoby fizyczne - Rada Ministrów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
1.
Pomoc kredytowa Państwa, określona w niniejszej uchwale, jest przeznaczona na budowę i kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych.
2. 1
Pojęcie domu jednorodzinnego oraz lokalu w małym domu mieszkalnym określają przepisy Prawa lokalowego.
3. 2
Z pomocy kredytowej Państwa mogą korzystać osoby fizyczne budujące domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych:
1)
na terenie miast, z wyjątkiem osób utrzymujących się z prowadzenia gospodarstw rolnych lub ogrodniczych,
2)
na terenie gmin, jeżeli głównym źródłem utrzymania tych osób jest wykonywanie zawodu lub praca w jednostkach nie związanych bezpośrednio z produkcją rolną, ogrodniczą lub leśnictwem, a wielkość posiadanego przez nie gruntu nie przekracza 0,5 ha.
4.
Zasady i warunki udzielania pomocy finansowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe ludności rolniczej określają odrębne przepisy.
5. 3
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa ustali zasady udzielania pomocy kredytowej Państwa dla pracowników niektórych uspołecznionych zakładów pracy związanych z produkcją rolną - na budowę domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych na terenie gmin.
Kredyt bankowy na budowę domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych powinien być w pierwszej kolejności przyznawany pracownikom jednostek uspołecznionych, a zwłaszcza pracownikom zatrudnionym w zakładach pracy szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej. Z kredytu bankowego mogą również korzystać w pierwszej kolejności osoby, które z uwagi na charakter pracy są niezbędnie potrzebne na danym terenie, a ich sytuacja materialna i rodzinna uzasadnia potrzebę przyznania im pomocy kredytowej Państwa.
1. 5
Kredyt bankowy na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym może być przyznawany do wysokości 60%, a nauczycielom oraz osobom zaliczanym do fachowego personelu służby zdrowia, zatrudnionym i budującym na terenie gmin oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców - do 80% normatywnych kosztów budowy domu (lokalu) o powierzchni użytkowej do 110 m2.
2.
Warunkiem przyznania kredytu bankowego, o którym mowa w ust. 1, jest posiadanie przez budującego wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% globalnych kosztów budowy domu (lokalu).
Kredyt bankowy na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym jest przyznawany na okres spłaty do 30 lat.
Nauczyciele zatrudnieni i budujący domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie gmin oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców:
1)
uzyskują kredyt bankowy na budowę domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych na okres spłaty 45 lat,
2)
mogą uzyskać średnioterminowy kredyt bankowy na częściowe uzupełnienie wkładów własnych; kredyt ten jest przyznawany do wysokości 2/3 wkładu własnego, a okres jego spłaty wynosi 5 lat; na okres spłaty kredytu na uzupełnienie wkładu własnego odracza się termin rozpoczęcia spłaty kredytu udzielonego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym,
3)
mogą również uzyskać kredyt bankowy na zakup działki budowlanej; kredyt ten jest przyznawany niezależnie od kredytu bankowego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym na okres spłaty 45 lat.
1.
Pracownicy zaliczani do fachowego personelu służby zdrowia, którzy wybudowali przy pomocy kredytowej Państwa domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie gmin, mają prawo do częściowego umorzenia uzyskanego na ten cel kredytu bankowego w wysokości 20% każdej terminowo spłaconej raty.
2.
Warunkiem częściowego umorzenia kredytu jest wykonywanie przez pożyczkobiorcę określonego w ust. 1 zawodu na terenie gminy i zamieszkiwanie w wybudowanym domu jednorodzinnym lub lokalu w małym domu mieszkalnym.
3.
Umorzenia są dokonywane z obciążeniem właściwego budżetu terenowego.
1.
Osobom fizycznym, których dochód miesięczny netto przypadający na 1 członka rodziny nie przekracza 2.000 zł, może być przyznawany kredyt bankowy na kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych do wysokości 60% kosztów remontu.
2.
Kredyt bankowy, o którym mowa w ust. 1, może być przyznawany osobom nie uprawnionym do uzyskania środków na kapitalny remont z innych źródeł i nie posiadającym warunków do wykonania remontu ze środków własnych.
3.
Warunkiem przyznania kredytu na kapitalny remont domu jednorodzinnego (lokalu) jest posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% kosztu robót remontowych.
4.
Osoby przeprowadzające remont kapitalny na podstawie nakazu wydanego przez właściwy organ nadzoru budowlanego są zwolnione z obowiązku posiadania wkładu własnego, o którym mowa w ust. 3.
5.
Okres spłaty kredytu bankowego przyznanego na kapitalny remont nie może przekraczać 10 lat.
1.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska rozdziela między poszczególne województwa środki przewidziane w planie kredytowym na indywidualne budownictwo mieszkaniowe i remonty budynków.
2.
Dyrektor oddziału wojewódzkiego (równorzędnego) Narodowego Banku Polskiego sporządza plan podziału środków kredytowych między powszechne kasy oszczędności i przedstawia plan ten do zatwierdzenia wojewodzie (prezydentowi miasta stopnia wojewódzkiego).
3.
Wojewoda (prezydent miasta stopnia wojewódzkiego) ustala wytyczne udzielania pożyczek ze środków kredytowych określonych w ust. 2.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska i po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali szczegółowe warunki i tryb przyznawania osobom fizycznym kredytu bankowego na budowę bądź kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych oraz zróżnicuje oprocentowanie kredytu bankowego, udzielanego na budowę domów jednorodzinnych (lokali w małych domach mieszkalnych), zwiększając przy większym kredycie wysokość jego oprocentowania.
1. 10
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska zapewni opracowanie projektów typowych domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych, dostosowanych do lokalnych potrzeb ludności nierolniczej oraz umożliwiających wykorzystanie w maksymalnym stopniu materiałów budowlanych miejscowego pochodzenia.
2. 11
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług uwzględni potrzeby budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych w zakresie materiałów budowlanych w rocznych planach zaopatrzenia rynku.
3. 12
Terenowe organy administracji państwowej zapewnią:
1)
w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego tereny budowlane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych oraz podział tych terenów na odpowiednie działki,
2)
wyposażenie tych terenów w urządzenia komunalne, a co najmniej ulice, sieć elektryczną niskiego napięcia oraz urządzenia wodociągowe lub odpowiednią liczbę studni użytku publicznego,
3)
odpowiedni zestaw projektów typowych, dostosowanych do warunków miejscowych,
4)
organizowanie poradnictwa i instruktażu.
Traci moc:
1)
uchwała nr 129 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie pomocy Państwa przy budowie przez osoby fizyczne domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych (Monitor Polski Nr 27, poz. 140 z późniejszymi zmianami),
2)
§§ 5-7, § 8 pkt 2 oraz § 9 ust. 1 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 12 marca 1968 r. w sprawie niektórych uprawnień nauczycieli wstępujących do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego albo budujących domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie wszystkich wsi oraz na terenie osiedli i miast nie liczących więcej niż 2.000 mieszkańców (Monitor Polski Nr 14, poz. 88) - w zakresie dotyczącym udzielania pomocy kredytowej Państwa przy budowie przez nauczycieli domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych we własnym zakresie.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów, Ministrowi Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, innym zainteresowanym ministrom oraz wojewodom (prezydentom miast stopnia wojewódzkiego).
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
3 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
4 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
5 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
8 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
9 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
10 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
11 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
12 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
13 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.