Pomoc finansowa Państwa na bieżące naprawy domów wielomieszkaniowych, stanowiących własność osób fizycznych.

Monitor Polski

M.P.1981.28.253

Akt utracił moc
Wersja od: 21 sierpnia 1982 r.

UCHWAŁA Nr 210
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1981 r.
w sprawie pomocy finansowej Państwa na bieżące naprawy domów wielomieszkaniowych, stanowiących własność osób fizycznych.

W celu stworzenia warunków do utrzymania w należytym stanie zasobów mieszkaniowych, stanowiących własność osób fizycznych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Upoważnia się Ministra Finansów do uwzględnienia w 1982 r. i w latach następnych w budżecie Ministerstwa Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska środków przeznaczonych na pomoc w finansowaniu bieżących napraw domów wielomieszkaniowych, stanowiących własność osób fizycznych.
2. 1
(skreślony).
1.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Finansów dokonuje podziału środków, o których mowa w § 1 ust. 1, między poszczególne województwa i w formie dotacji celowej przekazuje je do budżetów terenowych.
2.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego dokonują podziału otrzymanych środków i przekazują je do dyspozycji, prezydentów i naczelników miast (miast i gmin) oraz dzielnic.
1. 2
Pomoc w finansowaniu kosztów bieżących napraw domów może być udzielana do wysokości 140 tys. zł w okresie trzech lat.
2.
Podstawowym kryterium otrzymania pomocy, o której mowa w ust. 1, jest techniczny stan budynku i pilność przeprowadzenia remontu.
3.
Przyznane środki mogą być wykorzystane jedynie na naprawy budynków i lokali, obciążające wynajmującego. W pierwszej kolejności środki te powinny być przeznaczane na naprawy pokryć dachowych, obróbek blacharskich oraz usuwanie awarii.
4.
Udzielona pomoc jest bezzwrotna.
1.
Udzielenie pomocy finansowej następuje na wniosek właściciela (zarządcy) budynku, zaopiniowany przez właściwy terenowo organ samorządu mieszkańców. Decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia pomocy podejmuje terenowy organ administracji państwowej.
2.
Pomocy udziela się w pierwszej kolejności właścicielom (zarządcom) budynków, w których znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne.
 
1.
Wypłata środków w ramach udzielanej pomocy następuje w całości lub sukcesywnie na podstawie przedstawionych rachunków za wykonane roboty.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach wypłata części przyznanej pomocy może być dokonana w formie zaliczki dla właściciela (zarządcy) domu, którego wysokość dochodu na członka rodziny nie przekracza minimalnej płacy, a także dla lokalnego zrzeszenia właścicieli i zarządów domów. O celowości ustalenia zaliczki oraz jej wysokości decyduje terenowy organ administracji państwowej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 156 z dnia 26 lipca 1982 r. (M.P.82.19.162) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 sierpnia 1982 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 156 z dnia 26 lipca 1982 r. (M.P.82.19.162) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 sierpnia 1982 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 156 z dnia 26 lipca 1982 r. (M.P.82.19.162) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 sierpnia 1982 r.