Polska polityka europejska.

Monitor Polski

M.P.1992.20.150

Akt nienormatywny
Wersja od: 6 lipca 1992 r.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 26 czerwca 1992 r.
w sprawie polskiej polityki europejskiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, podkreślając wagę jednolitości i niepodzielności polityki zagranicznej państwa polskiego, stwierdza, że naturalnym kierunkiem zainteresowań polskiej polityki zagranicznej jest Europa, rozumiana jako organizm jednorodny geograficznie, cywilizacyjnie i kulturowo. Wynika z tego konieczność przezwyciężenia skutków tragicznego - zrodzonego w Jałcie - podziału naszego kontynentu.

Przezwyciężanie tych skutków ułatwiają różnorodne formy środkowoeuropejskiej współpracy regionalnej. Z nadzieją patrzymy na perspektywy rozwoju współpracy państw Trójkąta Wyszehradzkiego, Inicjatywy Środkowoeuropejskiej oraz Państw Morza Bałtyckiego.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie podkreślić, że priorytetowym celem polskiej polityki europejskiej pozostaje integracja Polski ze Wspólnotami Europejskimi oraz współpraca z takimi organizacjami, jak Rada Europy, Unia Zachodnioeuropejska i KBWE. Pogłębienie współpracy Polski z NATO może w istotny sposób przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa europejskiego.

Konsekwentnemu wchodzeniu do struktur Zachodu muszą towarzyszyć intensywne i partnerskie kontakty z naszymi nowymi sąsiadami wschodnimi.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że podjęcie starań o pełne włączenie Polski do Wspólnot Europejskich stanowi szansę rozwoju naszego kraju, pomimo niezbędnych społecznych kosztów tego procesu, i jest celem zgodnym z naszą tradycją i historią, a także z najgłębiej rozumianą polską racją stanu.