§ 19. - Pokrywanie kosztów podróży służbowych poza granicami kraju.

Monitor Polski

M.P.1985.20.154

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1986 r.
§  19.
1.
Odbycie podróży służbowej za granicę własnym pojazdem samochodowym pracownika wymaga zgody właściwego ministra.
2.
Zgoda może być udzielona, jeżeli podróż służbową odbywa więcej niż jedna osoba, chyba że użycie pojazdu samochodowego również przez jedną osobę jest ekonomicznie uzasadnione albo gdy przemawiają za tym ważne względy służbowe.
3.
Pracownikowi odbywającemu podróż służbową własnym pojazdem samochodowym przysługuje:
1)
za odcinek podróży przebyty poza granicami PRL - zwrot kosztów za przejazd w wysokości ceny biletu kolejowego II klasy pociągu pospiesznego (bez opłaty za miejsce sypialne) najkrótszą drogą przejazdu koleją do miejsca docelowego; za odcinek podróży nie posiadający połączenia kolejowego - zwrot kosztów za przejazd w wysokości ceny biletu za przejazd najtańszym środkiem komunikacji, jaki mógłby być użyty przez pracownika; zwrotu kosztów dokonuje się w walucie państwa docelowego, a jeżeli państwem docelowym jest PRL - w walucie państwa wyjazdu,
2)
za odcinek podróży przebyty w granicach PRL - zwrot kosztów za przejazd w złotych według zasad określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.
4.
Kwota przysługująca pracownikowi stosownie do ust. 3 ulega zwiększeniu o 50%, jeżeli podróż odbywają więcej niż dwie osoby; kwotę należną z tytułu zwrotu kosztów za przejazd wypłaca się właścicielowi pojazdu samochodowego.
5.
Pracownikowi odbywającemu podróż służbową własnym pojazdem samochodowym poza zwrotem kosztów za przejazd, o którym mowa w ust. 3 i 4, przysługują za czas podróży:
1)
diety w takiej wysokości, w jakiej otrzymałby je odbywając podróż do miejsca docelowego pociągiem pośpiesznym,
2)
ryczałt na pokrycie usług tragarzy w wysokości 1/2 diety,
3)
zwrot kosztów noclegu, z tym że jeżeli przejazd pociągiem pospiesznym poza granicami PRL trwałby:
a)
od 12 do 24 godzin - przysługuje zwrot kosztów 1 noclegu,
b)
ponad 24 godziny - przysługuje zwrot kosztów 1 noclegu w każdej dobie, jeżeli podróż trwa dłużej niż 12 godzin w danej dobie.
6.
Do obliczenia diet i kosztów noclegu za odcinek poza granicami PRL nie posiadający połączenia kolejowego przyjmuje się czas przejazdu najtańszym środkiem komunikacji, jaki do tego przejazdu mógłby być użyty przez pracownika.
7.
Osobom odbywającym podróże służbowe z właścicielem pojazdu samochodowego przysługują diety, zwrot kosztów noclegu oraz ryczałt na pokrycie usług tragarzy, według zasad określonych w ust. 5.
8.
Przepisy ust. 1-7 stosuje się również przy podróżach związanych z przeniesieniem lub urlopem pracowników skierowanych do pracy za granicą, z tym że przy podróżach urlopowych nie przysługują diety, zwrot kosztów noclegu i ryczałt na pokrycie usług tragarzy.
9.
Zezwolenie na użycie własnego pojazdu samochodowego przy podróżach, o których mowa w ust. 8, może być udzielone pod warunkiem, że przejazd członków rodziny pracownika nie następuje oddzielnie, chyba że uzasadnione względy uniemożliwiają wspólne odbycie podróży.