Pogłębienie współpracy organów administracji gospodarczej ze związkami zawodowymi w zakresie rozwijania socjalistycznego współzawodnictwa pracy.

Monitor Polski

M.P.1952.A-21.253

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1952 r.

UCHWAŁA NR 57
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 16 lutego 1952 r.
w sprawie pogłębienia współpracy organów administracji gospodarczej ze związkami zawodowymi w zakresie rozwijania socjalistycznego współzawodnictwa pracy.

Dzięki twórczej aktywności mas pracujących powstają i rozwijają się nowe formy socjalistycznego współzawodnictwa pracy, wprowadzające nowe, postępowe metody i sposoby pracy.
Dla ściślejszego powiązania rozwoju form współzawodnictwa z zadaniami, wynikającymi w toku wykonywania planów gospodarczych, dla zapewnienia systematyczności i ciągłości w rozwijaniu form socjalistycznego współzawodnictwa pracy, dla jak najszerszego upowszechnienia najlepszych metod pracy oraz dla spotęgowania inicjatywy pracowniczej we współzawodnictwie pracy konieczna jest systematyczna planowa współpraca pomiędzy administracją gospodarczą i związkami zawodowymi w dziedzinie rozwijania współzawodnictwa pracy, konieczne jest wzmocnienie odpowiedzialności organów administracji gospodarczej za rozwój współzawodnictwa pracy jako dźwigni w walce o wykonanie i przekroczenie planów, a także jako metody wychowania pracujących w nowym socjalistycznym stosunku do pracy.

W związku z tym Prezydium Rządu w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:

Kierownicy jednostek gospodarki uspołecznionej wszystkich szczebli organizacyjnych są współodpowiedzialni za rozwój współzawodnictwa pracy na powierzonych sobie odcinkach pracy i są obowiązani do ścisłego współdziałania w tym zakresie ze związkami zawodowymi.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy oraz kierownicy komórek organizacyjnych uspołecznionych zakładów pracy obowiązani są do zapoznawania podległych im pracowników załóg z zadaniami planowymi całego zakładu, wydziałów, brygad, stanowisk roboczych, przy ścisłym współdziałaniu ze związkami zawodowymi.
Kierownicy wszystkich komórek organizacyjnych uspołecznionych zakładów pracy, w szczególności kierownicy zakładów, kierownicy wydziałów ruchu, majstrowie i brygadziści, obowiązani są ściśle współdziałać z ogniwami związkowymi w organizowaniu współzawodnictwa pracy, w szczególności przez:

- zapewnienie współzawodniczącym niezbędnej pomocy organizacyjnej i technicznej dla realizacji podjętych zobowiązań;

- udział w przeprowadzanej przez organa związkowe kontroli nad wykonaniem zobowiązań;

- popularyzacja metod pracy i doświadczeń przodujących pracowników;

- ewidencjonowanie i stałą analizę rozwoju form współzawodnictwa i uzyskanych efektów gospodarczych.

1.
W oparciu o zadania roczne wynikające z planu, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - w oparciu o zadania kwartalne planu kierownicy jednostek gospodarki uspołecznionej powinni na tle analizy osiągnięć przodujących zakładów pracy i przodujących pracowników ustalić wspólnie z właściwym zarządem głównym związku zawodowego wytyczne i kierunki rozwoju współzawodnictwa pracy, odpowiadające potrzebom i specyfice danego działu, gospodarki narodowej. Wytyczne te podlegają zatwierdzeniu przez Centralną Radę Związków Zawodowych.
2.
Ustalenie i określenie wytycznych kierunkowych rozwoju współzawodnictwa pracy, o których mowa w ust. 1, nie może w żadnym wypadku prowadzić do krępowania w czymkolwiek oddolnej inicjatywy w zakresie rozwoju i upowszechniania współzawodnictwa pracy. Wszelkie sprawdzone praktycznie przejawy twórczej inicjatywy w tym zakresie należy podtrzymać i wziąć pod uwagę przy kolejnym ustalaniu wytycznych rozwoju współzawodnictwa.
Kierownicy jednostek gospodarki uspołecznionej wszystkich szczebli organizacyjnych obowiązani są do okresowego - nie rzadziej niż raz na kwartał - przeprowadzenia oceny i podsumowania wyników współzawodnictwa na wspólnych zebraniach z przedstawicielami właściwych ogniw związków zawodowych i z wybitniejszymi nowatorami, inicjującymi nowe formy współzawodnictwa pracy.
Dla pogłębienia współpracy organów związkowych i organów administracji gospodarczej w zakresie rozwijania współzawodnictwa pracy:
1)
przewodniczący i członkowie prezydiów zarządów głównych związków zawodowych oraz wybitniejsi przodownicy pracy, inicjujący nowe formy współzawodnictwa, powinni być zaproszeni na posiedzenia kolegiów ministerialnych, na których są omawiane zasadnicze zadania planowe, rozwój współzawodnictwa pracy, a także sprawy dotyczące warunków pracy oraz spraw bytowych pracowników;
2)
ministrowie i odpowiedzialni przedstawiciele ministerstw powinni brać udział w posiedzeniach prezydiów zarządów głównych związków zawodowych, a także w plenarnych posiedzeniach związków zawodowych, na których są omawiane sprawy mobilizacji załóg do wykonania zadań planowych, współzawodnictwa pracy, a także sprawy dotyczące warunków pracy i bytu pracowników;
3)
kierownicy zakładów pracy, kierownicy wydziałów ruchu, majstrowie i brygadziści powinni brać udział we wszelkich naradach wytwórczych pracowników kierowanej jednostki organizacyjnej;
4)
członkowie rady zakładowej powinni brać udział we wszelkich odprawach i naradach organizowanych przez kierowników zakładów pracy, a dotyczących wykonania planów rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy oraz warunków pracy i spraw bytowych pracowników.
Kierownicy organów administracji gospodarczej obowiązani są brać udział w uroczystych zebraniach pracowniczych poświęconych wyróżnieniu pracowników odznaczających się we współzawodnictwie pracy.
Ministerstwa (urzędy centralne), centralne zarządy oraz kierownicy (dyrektorzy) wielkich uspołecznionych zakładów pracy, liczących ponad 500 pracowników, obowiązani są do prowadzenia systematycznej ewidencji rozwoju i osiągnięć współzawodnictwa pracy.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów (kierowników urzędów centralnych) do wydania szczegółowych przepisów wykonawczych do niniejszej uchwały, po uzgodnieniu ich z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.