Rozdział 6 - Prawidłowe i terminowe otwieranie i zamykanie ksiąg rachunkowych. - Podstawowe zasady prowadzenia księgowości przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1954.A-51.694

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1954 r.

VI.

Prawidłowe i terminowe otwieranie i zamykanie ksiąg rachunkowych.

§  19.
1.
Otwarcia ksiąg rachunkowych dokonuje się według stanu aktywów i pasywów na dzień otwarcia. Za dzień otwarcia uważa się:
1)
dzień 1 stycznia każdego roku - w jednostkach kontynuujących działalność;
2)
dzień rozpoczęcia likwidacji, ustalony w zarządzeniu o likwidacji - w jednostkach likwidowanych;
3)
dzień rozpoczęcia działalności - w jednostkach nowopowstałych.
2.
Jeżeli na dzień rozpoczęcia działalności, o którym mowa w ust. 1, dana jednostka nie posiada ani składników majątkowych, ani zobowiązań, za dzień otwarcia uważa się dzień otwarcia rachunku rozliczeniowego.
§  20.
1.
Otwarcie ksiąg rachunkowych powinno być dokonane na podstawie:
1)
bilansu wraz z załącznikami (w razie potrzeby po dokonaniu przekształceń określonych przepisami specjalnymi), sporządzonego na dzień 31 grudnia roku poprzedniego i złożonego do zatwierdzenia - w jednostkach kontynuujących działalność;
2)
bilansu wraz z załącznikami (w razie potrzeby po dokonaniu przekształceń określonych przepisami specjalnymi), sporządzonego na dzień rozpoczęcia likwidacji i złożonego do zatwierdzenia - w jednostkach likwidowanych;
3)
wycenionego spisu z natury składników majątkowych i zobowiązań, sporządzonego na dzień otwarcia - w jednostkach nowopowstałych.
2.
W przypadku gdyby aktywa lub pasywa złożonych do zatwierdzenia bilansów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, różniły się od aktywów i pasywów tych bilansów po ich zatwierdzeniu, podstawą otwarcia ksiąg rachunkowych są aktywa i pasywa ujęte w zatwierdzonych bilansach i załącznikach do zatwierdzonych bilansów.
§  21.
1.
Otwarcie ksiąg rachunkowych polega na wpisaniu do zestawienia obrotów i sald oraz na konta syntetyczne i analityczne stanu aktywów i pasywów na dzień otwarcia, ustalonych zgodnie z przepisami § 20. Zapisy księgowe związane z otwarciem ksiąg rachunkowych wnosi się na konta syntetyczne zakładane odrębnie na każdy rok sprawozdawczy. Można natomiast zaniechać zakładania kont analitycznych odrębnie na każdy rok sprawozdawczy, pod warunkiem jednakże, że zapisy księgowe dotyczące różnych lat będą od siebie wyraźnie oddzielone przez podkreślenie obrotów roku ubiegłego i wpisanie sald początkowych poniżej podkreślenia.
2.
Zapisów księgowych, jakie należy wprowadzić w wyniku kompensaty sald po zatwierdzeniu bilansu, dokonuje się w trybie ustalonym w ust. 1 dla otwarcia ksiąg rachunkowych.
3.
Niewprowadzenie na konta syntetyczne stawu aktywów i pasywów na dzień otwarcia dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy stosowana metoda (technika) księgowości wymagania tego nie przewiduje.
§  22.
1.
Otwarcie ksiąg rachunkowych powinno być dokonane:
1)
w jednostkach kontynuujących działalność - w ciągu dni 14 od daty złożenia do zatwierdzenia bilansu, sporządzonego na dzień 31 grudnia roku poprzedniego;
2)
w jednostkach likwidowanych - w ciągu dni 14 od daty sporządzania bilansu na dzień rozpoczęcia likwidacji;
3)
w jednostkach nowopowstałych - w ciągu dni 14 od daty, na którą przeprowadzono inwentaryzację.
2.
Uwzględnienie w otwarciu ksiąg rachunkowych zmian wprowadzonych przy zatwierdzeniu bilansu powinno być dokonane w ciągu dni 14 od daty zatwierdzenia bilansu.
§  23.
1.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych powinno być dokonane:
1)
na koniec rocznego okresu sprawozdawczego, to jest na dzień 31 grudnia każdego roku - przez jednostki kontynuujące swą działalność w przyszłym okresie sprawozdawczym;
2)
na dzień poprzedzający dzień otwarcia likwidacji, ustalony w zarządzeniu o likwidacji, oraz na dzień zakończenia likwidacji - przez jednostki postawione w stan likwidacji.
2.
W przypadku gdy między dniem otwarcia likwidacji a dniem jej zakończenia przypada koniec roku kalendarzowego, jednostka znajdująca się w stanie likwidacji dokonuje zamknięcia ksiąg także na dzień 31 grudnia.
§  24.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych powinno być dokonane zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 lutego 1953 r. w sprawie inwentaryzacji oraz sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych (Monitor Polski Nr A-29, poz. 359).
§  25.
1.
Zamknięcia kont syntetycznych dokonują się przez podkreślenie obrotów, wpisanie pod linią sum obrotów i podkreślenie sum.
2.
Jeśli jednostka prowadzi księgi rachunkowe metodą (techniką) nie przewidującą sumowania obrotów, zamknięcia ksiąg dokonuje się przez wpisanie sald i ich podkreślenie.
3.
Zamknięcie kont analitycznych wymaga, obok dopełnienia warunków określonych w ust. 1, również wpisania salda końcowego.
§  26.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych powinno być dokonane w ciągu dni 30 od daty zatwierdzenia bilansu.