§ 5. - Podatek obrotowy oraz podatek od operacji nietowarowych od jednostek gospodarczych podległych Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu.

Monitor Polski

M.P.1968.14.92

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1968 r.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze, zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Spirytusowego, uiszczają podatek obrotowy:
1)
od obrotu spirytusem ewidencjonowanym na kontach materiałowych, jako pochodzącym z zewnątrz zakładu, w wysokości różnicy między ceną zbytu a ceną:
a)
zakupu zwiększoną o 0,50 zł - w razie sprzedaży spirytusu surowego,
b)
zakupu - w razie sprzedaży spirytusu rektyfikowanego;
2)
od spirytusu surowego podrożdżowego dostarczonego przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniach Przemysłu Piwowarskiego i Ziemniaczanego, a także od zlewek spirytusu i napojów alkoholowych wszelkiego rodzaju (odpadki, wyroby zwrócone lub skonfiskowane) - w wysokości różnicy między obowiązującą ceną zaliczeniową spirytusu a ceną zakupu (ceną zbytu dostawcy) spirytusu; za datę dokonania obrotu w tym wypadku uważa się datę nabycia spirytusu, przy czym podatek, o którym wyżej mowa, nie wpływa na obowiązek uiszczania podatku obrotowego przypadającego od obrotu osiągniętego ze sprzedaży wymienionych wyżej rodzajów spirytusu;
3)
od spirytusu surowego, produkowanego z brzeczki melasowej, oraz od spirytusu rektyfikowanego, produkowanego bezpośrednio z brzeczki melasowej - w razie oddania go do przerobu w tym samym zakładzie - w wysokości różnicy między ceną zbytu a ceną fabryczną. Za datę dokonania obrotu uważa się datę zaliczenia (oddania) produktu do przerobu.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do obrotów spirytusem posiarczynowym.
3.
W razie wydania bezpłatnie spirytusu lub wyrobów spirytusowych na cele reklamowe, podlegają one opodatkowaniu w wysokości określonej dla danego produktu w razie jego sprzedaży.