Rozdział 5 - Opodatkowanie niektórych obrotów rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu. - Podatek obrotowy od przedsiębiorstw podległych i nadzorowanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości oraz spółdzielni i ich związków.

Monitor Polski

M.P.1969.4.39

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1970 r.

5.

Opodatkowanie niektórych obrotów rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu.

§  32.
1.
Przy sprzedaży produktów wytworzonych przez inne osoby na zlecenie spółdzielni i z jej materiałów osiągnięty obrót zmniejsza się przy ustalaniu podatku o:
1)
odpłatę należną faktycznemu wykonawcy produktu;
2)
koszt zużytego materiału, obliczony według jego ceny detalicznej;
3)
stawkę amortyzacyjną pobieraną przez spółdzielnie od członków z tytułu zużycia oddanych do ich dyspozycji maszyn i urządzeń oraz o
4)
udzielane prowizje.
2.
Stawka podatkowa od obrotów, o których mowa w ust. 1, wynosi:
1)
20% - gdy obrót podlegający opodatkowaniu nie przekracza 6% wartości faktury wystawionej przez spółdzielnię;
2)
33% - w razie niezachowania warunku określonego w pkt 1.
3.
Dopuszcza się przekroczenie kwoty obrotu, o której mowa w ust. 2 pkt 1, o narzut ustalony na akwizycję.
§  33.
1.
Przy świadczeniu usług polegających na przyjmowaniu zamówień na usługi wykonywane na zlecenie spółdzielni przez inne osoby, osiągnięty obrót zmniejsza się przy ustalaniu podatku o odpłatę należną faktycznemu wykonawcy oraz o koszt zużytego materiału.
2.
Koszt zużytego materiału stanowiącego własność:
1)
spółdzielni - oblicza się według jego ceny detalicznej powiększonej o stawkę amortyzacyjną, o której mowa w § 32 ust. 1;
2)
zleceniodawcy (zamawiającego) - oblicza się po cenie, według której materiał ma być uwzględniony w fakturze.
3.
Opodatkowanie, o którym mowa w ust. 1, odbywa się według zasad ustalonych w § 32 ust. 2.
4.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, gdy spółdzielnia świadczy usługi polegające na przyjmowaniu zamówień na produkty wykonywane na jej zlecenie przez osoby trzecie z materiału stanowiącego własność zamawiającego.
§  34.
1.
Obroty spółdzielni polegające na sprzedaży w stanie nie przerobionym nabytych produktów podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym.
2.
Obrotem jest w tym wypadku wartość produktu według ceny sprzedaży, pomniejszona o wartość produktu według ceny nabycia oraz o prowizję.
3.
Jeżeli obroty, o których mowa w ust. 1, polegają na zbywaniu produktów rynkowych bezpośrednio konsumentowi, do opodatkowania przyjmuje się obrót pomniejszony o zrealizowaną marżę detaliczną.
4.
Obroty, o których mowa w ust. 1-3, podlegają opodatkowaniu w wysokości określonej w § 32.
§  35.
Wolne są od podatku obroty osiągnięte przez spółdzielnie ze sprzedaży w stanie nie przerobionym środków produkcji (surowców, materiałów, narzędzi itp.) przeznaczonych na zaopatrzenie:
1)
rzemiosła;
2)
własnych członków;
3)
rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu.
§  36.
1.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez zakłady pomocnicze spółdzielni, powołane do ułatwienia, usprawnienia lub potanienia produkcji wykonywanej przez członków spółdzielni, jeżeli koszt robocizny poniesiony przez zakład pomocniczy w związku z częściowym wykonaniem danego produktu (usługi) nie przekracza 20% ogólnego kosztu robocizny.
2.
Wolne są od podatku obrotowego usługi świadczone przez zakłady, o których mowa w ust. 1, na rzecz członków spółdzielni, a polegające na wypożyczaniu maszyn, urządzeń i sprzętu, z wyjątkiem środków transportu.
§  37.
Do spółdzielni nie stosuje się ulg i zwolnień od podatku przewidzianych w innych przepisach o podatku obrotowym oraz w niniejszym zarządzeniu, z wyjątkiem ulg i zwolnień, o których mowa w §§ 22, 35 i 36, oraz ulg i zwolnień dotyczących obrotów nie wymienionych w niniejszym rozdziale.
§  38.
Obroty nie wymienione w niniejszym rozdziale podlegają opodatkowaniu zgodnie z przepisami zawartymi w pozostałych rozdziałach zarządzenia.

Płatność podatku przypadającego od oddziałów wojewódzkich spółdzielni.

§  39.
1.
Spółdzielnie wojewódzkie, którym prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości (Monitor Polski z 1967 r. Nr 1, poz. 8 oraz z 1968 r. Nr 35, poz. 243) zezwoliło na odrębne opodatkowanie podległych jej oddziałów, przekazują podatek obrotowy przypadający od podległych oddziałów na rachunek wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej lub rady narodowej miasta stanowiącego powiat bądź wydziału dzielnicowej rady narodowej w miastach wyłączonych z województw, właściwego miejscowo dla oddziału.
2.
Spółdzielnie wojewódzkie, o których mowa w ust. 1, sporządzają okresowe rozliczenia podatku obrotowego oddzielnie dla poszczególnych podległych im oddziałów i przesyłają powyższe dokumenty w obowiązujących terminach organom finansowym, o których mowa w ust. 1.