Rozdział 4 - Zaniechanie poboru podatku. - Podatek obrotowy od przedsiębiorstw podległych i nadzorowanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości oraz spółdzielni i ich związków.

Monitor Polski

M.P.1969.4.39

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1970 r.

4.

Zaniechanie poboru podatku.

§  29.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo państwowe wytwarza produkty lub świadczy usługi, których cena zbytu jest niższa od kosztu własnego, zwiększonego o zysk w wysokości 5% tego kosztu, właściwy miejscowo wydział finansowy prezydium wojewódzkiej (równorzędnej) rady narodowej zaniecha ustalania zobowiązań z tytułu podatku obrotowego przypadających z tytułu zbytu danego produktu lub świadczenia danej usługi.
2.
Zaniechanie ustalenia zobowiązań podatkowych, o których mowa w ust. 1, może nastąpić tylko w tych wypadkach, gdy:
1)
prezydium wojewódzkiej (równorzędnej) rady narodowej wyraziło zgodę na produkcję wyrobów lub świadczenie usług, o których mowa w ust. 1, bądź gdy
2)
produkty lub usługi są objęte dotacjami przedmiotowymi.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się jednak do zobowiązań z tytułu podatku obrotowego od obrotu osiągniętego ze sprzedaży:
1)
win, moszczów winnych i miodów pitnych;
2)
przeznaczonych na eksport produktów, o których mowa w poz. 143 pkt 1 tabeli stawek stanowiącej załącznik nr 1.
§  30.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo państwowe nie zostało upoważnione do samodzielnego ustalenia ceny danego produktu lub usługi, a cena ustalona przez właściwy organ jest wyższa wprawdzie od kosztu własnego, zwiększonego o zysk w wysokości 5% tego kosztu, lecz pobór podatku obrotowego, przypadającego od sprzedaży danego produktu lub świadczenia usługi, powoduje stratę albo obniżenie zysku do poziomu niższego od 5% kosztu własnego - wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich (równorzędnych) rad narodowych zaniechają ustalania zobowiązania podatkowego z tytułu zbytu danego produktu lub świadczenia danej usługi w całości lub w takiej części, która umożliwiłaby przedsiębiorstwu osiągnięcie z tytułu zbytu danego wyrobu lub świadczenia danej usługi rentowności w granicach do 5% kosztu własnego.
2.
Zaniechanie ustalenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić tylko w razie zachowania warunku określonego w § 29 ust. 2 pkt 1. Przepis § 29 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  31.
1.
Decyzje o zaniechaniu ustalania zobowiązań podatkowych (§§ 29 i 30) wydają wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich (równorzędnych) rad narodowych na okres roku podatkowego po przedstawieniu kalkulacji wynikowej i sprawozdania finansowego za poprzedni rok podatkowy, jeżeli zaś chodzi o nowe produkty lub usługi - za kwartał następujący po kwartale, w którym uruchomiono nową produkcję lub rozpoczęto świadczenie nowych usług; w sprawozdaniu tym należy obliczyć podatek obrotowy w obowiązującej wysokości.
2.
Uchylenie lub zmiana decyzji w ciągu roku podatkowego może nastąpić w wypadku, gdy nastąpiła zmiana ceny zbytu wyrobu lub usługi albo zmiana cen surowców i materiałów użytych do produkcji wyrobu lub świadczenia usługi bądź zmiana płac, taryf i opłat.
3.
O zmianach wymienionych w ust. 2 przedsiębiorstwo obowiązane jest w ciągu miesiąca zawiadomić właściwy wydział finansowy prezydium wojewódzkiej (równorzędnej) rady narodowej.
4.
Do czasu przedstawienia przez przedsiębiorstwo dowodów wymienionych w ust. 1 i podjęcia przez wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich (równorzędnych) rad narodowych decyzji wymienionych w tym przepisie, należności podatkowe wymienione w §§ 29 i 30 mogą być odraczane odpowiednio w całości lub w części w trybie art. 26 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz przepisów wykonawczych do tego dekretu.