Rozdział 4 - Wysokość opodatkowania (stawki podatkowe). - Podatek obrotowy od jednostek gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1968.35.244

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1968 r.

Rozdział  4.

Wysokość opodatkowania (stawki podatkowe).

§  12.
1.
Minister Finansów ustala wysokość podatku obrotowego:
1)
z zastrzeżeniem przepisów § 13 - w wysokości różnicy między ustalonymi w trybie obowiązującym ceną zbytu a ceną fabryczną produktu, jeżeli cena zbytu jest wyższa od ceny fabrycznej,
2)
w określonym stosunku procentowym do obrotu osiągniętego ze sprzedaży produktów lub usług bądź z tytułu organizowania imprez.
2.
W razie sprzedaży produktu, którego cena fabryczna nie została zatwierdzona, a który podlega opodatkowaniu w sposób określony w ust. 1 pkt 1, podatek ustala się prowizorycznie, do czasu ustalenia ceny fabrycznej, w wysokości różnicy między ceną zbytu a planowanym kosztem własnym producenta powiększonym o zysk w wysokości 5% tego kosztu. W razie nieustalenia ceny fabrycznej w ciągu 6 miesięcy licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym produkt po raz pierwszy został sprzedany przez jednostkę gospodarczą, rozliczenie podatku za okres, w którym nie było zatwierdzonej ceny fabrycznej, dokonane w sposób wyżej określony, staje się ostateczne.
§  13.
1.
Podatek obrotowy określony w formie różnicy cen (§ 12 ust. 1 pkt 1), przypadający od obrotu ze sprzedaży produktów zaliczonych do niższych gatunków, produktów przecenionych oraz produktów, co do których ustalono bonifikatę z tytułu niższej jakości, ustala się w wysokości różnicy między obniżoną ceną zbytu a ceną fabryczną obniżoną o taki sam procent, o jaki została obniżona cena zbytu, z uwzględnieniem zaokrągleń cen przewidzianych w obowiązujących w tym względzie przepisach.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się:
1)
w razie gdy w katalogach cen fabrycznych ustalono ceny fabryczne niższych gatunków produktów,
2)
do produktów przecenionych, jeśli wyniki ich przeceny są pokrywane z Funduszu Ryzyka Produkcji lub z innych funduszów; podatek w tym wypadku pobiera się w wysokości obowiązującej przed przeceną,
3)
do artykułów niepełnowartościowych (§ 6 ust. 1 pkt 3); podatek w tym wypadku stanowi różnicę pomiędzy obniżoną ceną zbytu artykułu a ceną fabryczną najniższego gatunku tego artykułu.
§  14.
Podatek obrotowy przypadający od obrotu ze sprzedaży produktów, o których mowa w § 13 ust. 2 pkt 2, uiszczany przy zastosowaniu stawek procentowych oblicza się od ceny zbytu obowiązującej przed przeceną.
§  15.
1.
Nieodpłatne deputaty pracownicze (§ 5 ust. 2 pkt 2) podlegają opodatkowaniu według stawek obowiązujących dla danego produktu.
2.
Rodzaj i wysokość stawek podatku obrotowego od nadmiernych ubytków produktów (§ 5 ust. 2 pkt 3) określi Minister Finansów.
3.
W wypadku, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 4, podatek pobiera się w wysokości obowiązującej dla danego produktu. Jeżeli należność z tytułu niedoborów inwentaryzacyjnych produktów, o których mowa w powołanym wyżej przepisie, obliczono po cenie wyższej od ceny zbytu, podatek stanowi różnicę pomiędzy powyższą należnością a ceną fabryczną produktów, jeżeli zaś idzie o produkty, dla których nie ustalono ceny fabrycznej, podatek ustala się przez zastosowanie do powyższej należności obowiązującej stawki podatku.