Dział 3 - Płatność podatku. - Podatek dochodowy od spółdzielczości.

Monitor Polski

M.P.1951.A-17.224

Akt utracił moc
Wersja od: 5 marca 1951 r.

DZIAŁ  III.

Płatność podatku.

§  22.
Podatnicy obowiązani są wpłacać w ciągu roku podatkowego podatek dochodowy w terminie do dnia 25 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  23.
Podstawę do obliczenia podatku dochodowego stanowi zysk bilansowy wykazany w bilansie miesięcznym bądź dochód podatkowy (§ 6 ust. 2 i § 8) za dany okres.
§  24.
Podatnicy obowiązani są w terminach płatności składać deklaracje na podatek dochodowy z dołączeniem bilansu miesięcznego. W składanych deklaracjach należy podawać podstawę obliczenia podatku i jego wysokość.
§  25.
1.
Podatnicy, którzy nie sporządzą bilansu miesięcznego w terminie płatności podatku dochodowego, obowiązani są wpłacać podatek w wysokości wpłaconej (przypadającej do uiszczenia) za miesiąc ubiegły, zwiększony o 10%.
2.
Jeżeli po sporządzeniu następnie bilansu miesięcznego (okresowego) będzie wynikało, że podatek obliczony na podstawie ust. 1 został wpłacony w kwocie niższej od kwoty, jaka wypada z bilansu miesięcznego (okresowego), wówczas na podatniku ciąży obowiązek dokonania dodatkowej wpłaty w terminie płatności bieżącego podatku. Od kwot przypadających z tytułu dopłaty do uiszczonego w sposób podany w ust. 1 podatku należy pobrać odsetki za zwłokę od terminu płatności podatku za każdy miesiąc.
3.
Jeżeli natomiast wpłacone kwoty podatku przekroczyły kwotę, jaka wypada z bilansu miesięcznego (okresowego), podatnikowi służy prawo zarachowania kwoty nadpłaconej na poczet podatku za następne miesiące.
§  26.
Brak zysku bilansowego w poszczególnych miesiącach zwalnia podatników od obowiązku uiszczenia podatku pod warunkiem przedłożenia organom finansowym deklaracji wraz z bilansem miesięcznym.
§  27.
1.
Podatnicy obowiązani są w terminie do dnia 30 kwietnia roku, następnego po upływie roku kalendarzowego bądź rachunkowego złożyć organowi finansowemu zeznanie podatkowe wraz z bilansem rocznym. W tymże terminie należy uiścić podatek w wysokości różnicy pomiędzy kwotą podatku przypadającego od wykazanego w zeznaniu dochodu, przy uwzględnieniu przepisów § 21 ust. 2, a sumą podatku przypadającego za poszczególne miesiące danego roku (§§ 22 i 23); nadpłacone kwoty podatku ulegają zarachowaniu - po uprzednim stwierdzeniu przez organ finansowy prawidłowości złożonego zeznania (§ 28 ust. 1) - w pierwszym rzędzie na bieżące należności podatku dochodowego, a następnie na inne należności podatkowe, a w ich braku podlegają zwrotowi.
2.
Podatnicy, którzy zeznań podatkowych o dochodzie wraz z bilansem rocznym w terminie podanym w ust. 1 nie złożą, obowiązani są uiścić w tym terminie uzupełniającą kwotę podatku w wysokości różnicy pomiędzy sumą podatku należnego według deklaracji miesięcznych a kwotą podatku przypadającego przy zastosowaniu przepisów § 21. Po złożeniu zeznania i bilansu mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustępu poprzedniego.
§  28.
1.
Organ finansowy obowiązany jest czuwać, aby podatnicy składali deklaracje i zeznania podatkowe w terminach przewidzianych niniejszą uchwałą, oraz by dokonywane obliczenia podatku dochodowego były prawidłowe i zgodne z niniejszą uchwałą.
2.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ finansowy oblicza podatek i wzywa podatnika do uiszczenia niedopłaconej różnicy.
3.
Różnica pomiędzy kwotą podatku, ustaloną przez organ finansowy, a sumą podatku, przypadającą bądź uiszczoną przez podatników, płatna jest w ciągu miesiąca od dnia następnego po doręczeniu decyzji, ustalającej zobowiązanie podatkowe.