Pobieranie i uiszczanie opłaty skarbowej za paszporty zagraniczne zwyczajne, za inne zezwolenia na wyjazd za granicę, za klauzule paszportowe i za przedłużenie ważności wymienionych zezwoleń.

Monitor Polski

M.P.1958.30.170

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 kwietnia 1958 r.
w sprawie pobierania i uiszczania opłaty skarbowej za paszporty zagraniczne zwyczajne, za inne zezwolenia na wyjazd za granicę, za klauzule paszportowe i za przedłużenie ważności wymienionych zezwoleń.

Na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 1958 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
Opłatę skarbową za paszporty zagraniczne zwyczajne, za inne zezwolenia na wyjazd za granicę, za klauzule paszportowe i za przedłużenie ważności wymienionych zezwoleń, jeżeli opłata ta przekracza kwotę 300 zł określoną w przepisach o zobowiązaniach podatkowych, pobierają organy finansowe prezydiów miejskich rad narodowych w siedzibach wojewódzkich komend Milicji Obywatelskiej, a w miastach wyłączonych z województw organy finansowe prezydiów dzielnicowych rad narodowych właściwe dla poboru podatków majątkowych i opłaty skarbowej.
Opłatę skarbową określoną w § 1 uiszcza się bezpośrednio w organach finansowych gotówką, chyba że z przepisów o obrocie bezgotówkowym wynika obowiązek uiszczenia opłaty w drodze przelewu.
1.
Dowodem uiszczenia opłaty skarbowej określonej w § 1 jest:
1)
przy wpłatach wnoszonych w gotówce - pokwitowanie wydane przez organ finansowy,
2)
przy wpłatach wnoszonych przez jednostki budżetowe, podmioty gospodarki uspołecznionej oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, obowiązane do uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym - wydane przez Narodowy Bank Polski potwierdzenie wykonania przelewu na rachunek organu finansowego.
2.
Przy wpłatach opłaty skarbowej wnoszonych za paszporty zagraniczne zwyczajne zbiorowe i za klauzule paszportowe organ finansowy wymienia w pokwitowaniu ilość osób, których dotyczy uiszczona opłata, według złożonej przy wpłacie listy zawierającej imiona i nazwiska tych osób.
3.
Na poleceniu przelewu w rubryce "tytułem" jednostki określone w ust. 1 pkt 2 wymieniają imię i nazwisko osoby, za którą wnoszą opłatę, przy paszportach zaś zagranicznych zbiorowych - ilość osób, za które wnoszą opłatę skarbową.
4.
Przy paszportach zagranicznych zbiorowych jednostki określone w ust. 1 pkt 2 łącznie z potwierdzeniem wykonania polecenia przelewu składają bezpośrednio w organach paszportowych (Biuro Paszportów Zagranicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, sekcje paszportów zagranicznych wojewódzkich komend Milicji Obywatelskiej) - wykaz osób (z podaniem imion i nazwisk), za które opłata skarbowa została uiszczona.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1958 r.