Rozdział 3 - Uiszczanie opłaty skarbowej od pism stwierdzających czynności cywilno-prawne. - Pobieranie i uiszczanie opłaty skarbowej oraz prowadzenie rejestrów opłaty skarbowej.

Monitor Polski

M.P.1958.3.12

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1964 r.

III.

Uiszczanie opłaty skarbowej od pism stwierdzających czynności cywilno-prawne.

§  13.
1. 3
Podatnicy opłaty skarbowej od rachunków przewidzianej w § 35 ust. 3 rozporządzenia określonego w § 6a ust. 1 oraz w wypadkach, o których mowa w § 6a ust. 2 zdanie drugie uiszczają należną opłatę skarbową:
1)
jeżeli rachunek wydano przebitkowo - przez naklejenie znaczków skarbowych na kopii pozostającej u wystawcy rachunku oraz skasowanie ich datą i podpisem lub pieczątką wystawcy; na oryginałach rachunków wręczanych drugiej stronie wystawca stwierdza uiszczenie opłaty skarbowej znaczkami skarbowymi w formie: "Opłatę skarbową w kwocie .......... zł uiszczono znaczkami skarbowymi na kopii."; rachunki powinny być bieżąco numerowane zgodnie z przepisami art. 104 ust. 2 dekretu o postępowaniu podatkowym;
2)
jeżeli rachunek wydano z ksiąg grzbietowych z pozostawieniem talonu - przez naklejenie znaczków skarbowych na linii oddzielającej talon od rachunku przeznaczonego do wycięcia; znaczek skarbowy powinien być naklejony pionowo w ten sposób, aby jego część górna była zwrócona ku górnemu brzegowi księgi; po wycięciu rachunku lewa połowa znaczka pozostaje na talonie, a prawa połowa na wyciętym rachunku; księgi te powinny być zbroszurowane, a karty ponumerowane, tak aby rachunek i talon oznaczone były tymi samymi numerami, a treść talonu w istotnych punktach była zgodna z wydanym rachunkiem;
3)
jeżeli rachunek wydano na luźnej kartce papieru - przez naklejenie znaczków skarbowych na wydawanych rachunkach i skasowanie ich w sposób podany w pkt 1.
2.
Obowiązek wydawania rachunków, treść ich i numerowanie oraz sposób przechowywania określają przepisy o postępowaniu podatkowym.
3. 4
Jeżeli odbiór należności za sprzedane rzeczy ruchome lub świadczone usługi jest stwierdzany pokwitowaniem, ma odpowiednie zastosowanie przepis ust. 1 pkt 3.
§  14.
Sposób uiszczania opłaty skarbowej od innych pism stwierdzających czynności cywilno-prawne (weksli, przekazów, pełnomocnictw i poręki) określają przepisy §§ 61, 62, 64 i 65 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 1951 r. w sprawie wykonania dekretu o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1951 r. Nr 50, poz. 362 z późniejszymi zmianami) oraz przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 maja 1952 r. w sprawie ustalania zobowiązań podatkowych od niektórych danin publicznych w trybie wymiaru doraźnego (Monitor Polski Nr A-51, poz. 695).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem wejścia w życie ustawy o opłacie skarbowej.
3 § 13 zdanie wstępne zmienione § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 28 listopada 1964 r. (M.P.64.83.392) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 grudnia 1964 r.
4 § 13 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 28 listopada 1964 r. (M.P.64.83.392) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 grudnia 1964 r.