Rozdział 2 - Pobór opłaty skarbowej od podań, czynności urzędowych, świadectw i zezwoleń. - Pobieranie i uiszczanie opłaty skarbowej oraz prowadzenie rejestrów opłaty skarbowej.

Monitor Polski

M.P.1958.3.12

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1964 r.

II.

Pobór opłaty skarbowej od podań, czynności urzędowych, świadectw i zezwoleń.

§  9.
1.
Organy władzy i administracji państwowej, jak również przedsiębiorstwa i instytucje państwowe, organizacje społeczne lub zawodowe w zakresie wykonywania przez nie czynności organów administracji państwowej oraz tłumacze przysięgli obowiązani są pobierać opłatę skarbową od podań, załączników do podań, czynności urzędowych, świadectw i zezwoleń znaczkami skarbowymi do wysokości kwoty 300 zł, określonej w przepisach o zobowiązaniach podatkowych, a jeżeli opłata jest płatna w gotówce - dołączyć dowód wpłaty do akt sprawy.
2.
Organy władzy i administracji państwowej, przedsiębiorstwa i instytucje państwowe oraz organizacje społeczne i zawodowe i tłumacze przysięgli, dokonujący czynności urzędowej, wydający świadectwo lub zezwolenie, obowiązani są uzależnić wykonanie czynności, wydanie świadectwa lub zezwolenia od uiszczenia należnej opłaty skarbowej.
§  10.
1.
Znaczki skarbowe od podania lub protokołu zastępującego podanie nakleja się na przedniej stronie podania lub protokołu. Wartość tych znaczków powinna równać się wysokości opłaty przypadającej od podania (protokołu) i załączników.
2.
Znaczki na podaniu (protokole zastępującym podanie) kasuje pracownik organu władzy i administracji państwowej, przedsiębiorstwa i instytucji państwowej albo organizacji społecznej czy zawodowej (§ 9) przyjmujący podanie (sporządzający protokół) przez przekreślenie ich bądź atramentem na krzyż, bądź w sposób mechaniczny pieczęcią lub kasownikiem, tak aby kreski przekreślenia albo części pieczęci lub kasownika znajdowały się częściowo na papierze poza znaczkiem.
3.
Powtórnego skasowania znaczków dokonuje pracownik załatwiający podanie przez umieszczenie atramentem na każdym znaczku podpisu i daty załatwienia podania w ten sposób, aby część podpisu i daty przechodziła na znaczek sąsiedni lub na papier.
§  11.
1.
Załatwienie podania podlegającego opłacie skarbowej może nastąpić dopiero po uiszczeniu należnej opłaty skarbowej. Jeżeli mimo istnienia obowiązku uiszczenia opłaty podanie wniesiono bez opłaty, wzywa się zobowiązanego do uiszczenia jej w terminie od jednego do dwóch tygodni z zaznaczeniem, że w razie nieuiszczenia opłaty w tym terminie podanie nie będzie rozpatrzone. O wysłaniu wezwania należy uczynić odpowiednią adnotację na podaniu. Jeżeli po upływie wyznaczonego terminu zobowiązany nie dostarczy żądanej opłaty skarbowej, podanie z adnotacją o nieuiszczeniu opłaty składa się do akt. Natomiast w razie dostarczenia znaczków skarbowych nakleja się je na podaniu i kasuje w sposób wskazany w § 10. Jeżeli zobowiązany nakleił znaczki na wezwaniu i przesłał je do organu, który wysłał wezwanie, znaczki kasuje się w sposób podany w § 10, dołączając je do podania, na którym należy odnotować kwotę opłaty i datę jej uiszczenia.
2.
Załatwienie podania mimo braku opłaty skarbowej może nastąpić tylko w przypadkach:
1)
jeżeli za niezwłocznym załatwieniem podania przemawiają względy publiczne lub wzgląd na poważny interes petenta;
2)
jeżeli wniesienie podania stanowi czynność, dla której jest ustanowiony termin;
3)
jeżeli podanie wniosła osoba zamieszkała za granicą bez pośrednictwa konsula polskiego.
3.
Jeżeli na podstawie przepisów ustawy, rozporządzenia Rady Ministrów lub zarządzeń Ministra Finansów podanie jest wolne od opłaty skarbowej, należy to odnotować na podaniu, stosując odpowiednio przepis § 6 ust. 2.
§  12.
1.
Znaczki skarbowe uiszczone tytułem opłaty od czynności urzędowej nakleja się na wniosku o dokonanie tej czynności lub na protokole stwierdzającym jej wykonanie i kasuje w sposób podany w § 10.
2.
Znaczki skarbowe uiszczone tytułem opłaty za świadectwo albo zezwolenie nakleja się na takim dokumencie i kasuje pieczęcią urzędową wydającego dokument. Jeżeli znaczki naklejono na podaniu, stosuje się odpowiednio przepis ust. 3.
3.
Jeżeli uiszczenie opłaty następuje gotówką, na protokole stwierdzającym wykonanie czynności urzędowej lub w świadectwie albo w zezwoleniu umieszcza się adnotację o uiszczeniu opłaty z podaniem kwoty opłaty i daty wpłaty oraz pozycji dziennika wpłaty.
4.
W razie zwolnienia od opłaty skarbowej czynności urzędowej, świadectwa lub zezwolenia na podstawie przepisów ustawy, rozporządzenia Rady Ministrów albo zarządzeń Ministra Finansów należy zarówno w aktach sprawy, jak i w wydanym świadectwie lub zezwoleniu podać podstawę prawną zwolnienia. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio ze wskazaniem celu, dla jakiego dokument ma być użyty. Jeżeli dokumentu użyto dla innych celów, organ władzy lub administracji państwowej bądź uspołeczniony zakład pracy, któremu taki dokument przedstawiono, żąda dostarczenia znaczków skarbowych i nakleja je na dokumencie oraz kasuje pieczęcią urzędową, a gdy opłata jest płatna gotówką, żąda uiszczenia jej w organie finansowym. W razie odmowy uiszczenia opłaty organ ten odmówi przyjęcia dokumentu.