§ 5. - Płatność podatku obrotowego przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1955.56.698

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1955 r.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w § 2, obliczające prowizorycznie na kopiach faktur podatek według średniej stawki procentowej (§ 3), dokonają właściwego obliczenia należnego podatku obrotowego w terminie określonym do złożenia sprawozdania miesięcznego (§ 30 ust. 2 uchwały nr 927), a mianowicie:
1)
jednostki gospodarcze wymienione w § 1 pkt 1, 2 i 4 niniejszego zarządzenia oraz w § 22 ust. 3 uchwały nr 927 - według obowiązujących stawek podatkowych ustalonych dla poszczególnych produktów objętych fakturami;
2)
jednostki gospodarcze wymienione w § 1 pkt 3 - według faktycznej różnicy miedzy wartością sprzedaży (obrotu) a wartością zakupu powiększoną o określoną marżę.
2.
Jeżeli w wyniku obliczenia ustalona kwota należnego podatku (ust. 1) jest wyższa od kwoty podatku obliczonego w sposób określony w § 3 na kopiach faktur objętych żądaniami zapłaty złożonymi do inkasa, należy różnicę tę wpłacić w terminie określonym do złożenia sprawozdania miesięcznego. Jeżeli natomiast w wyniku tak dokonanego obliczania powstanie nadpłata, podlega ona zwrotowi na wniosek podatnika (płatnika) w ciągu 5 dni od daty złożenia sprawozdania lub od daty złożenia wniosku o zwrot nadpłaty, a w razie braku wniosku - podlega ona zaliczeniu na podatek należny w przyszłym okresie.
3.
Jeżeli przy ostatecznym obliczeniu podatku obrotowego, dokonanym w sprawozdaniu rocznym, kwota podatku obrotowego, ustalona w sposób określony w ust. 1, okaże się wyższa od kwoty wpłaconej na poczet należnego podatku za okres objęty sprawozdaniem, zaległość, która powstała w wyniku niezrealizowania faktur płatna jest w miarę inkasowania należności wynikających z tych faktur (przez potrącanie przez Narodowy Bank Polski). Pozostała część należności powinna być uiszczona w ciągu 15 dni po upływie terminu określonego do złożenia sprawozdania rocznego. Podatnik powinien w tym przypadku do sprawozdania dołączyć zestawienie faktur złożonych do inkasa w okresie objętym sprawozdaniem, a nie zrealizowanych do dnia złożenia tego sprawozdania.
4.
W sprawozdaniach miesięcznych o podatku obrotowym za miesiąc, w którym złożono sprawozdanie roczne, oraz za miesiące następujące należy do czasu całkowitej spłaty należnego podatku (ust. 3) podawać w oddzielnej pozycji wpłacone kwoty podatku, wynikające z faktur złożonych do inkasa w okresie objętym sprawozdaniem rocznym, a zrealizowanych po dniu złożenia tego sprawozdania, przy czym w kolumnie "Wyjaśnienia" należy podać numery zrealizowanych faktur.
5.
W przypadku wystawienia not kredytowych - jeżeli w wyniku tego następuje zmniejszenie obliczonej kwoty podatku - różnica podlega zwrotowi w trybie określonym w ust. 2.