§ 4. - Płatność podatku obrotowego przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1955.56.698

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1955 r.
§  4.
1.
Tryb płacenia podatku, określony w § 22 ust. 3 uchwały nr 927, ma zastosowanie do jednostek gospodarczych, o których mowa w § 2, w stosunku do obrotów osiągniętych ze sprzedaży rozliczanej w trybie inkasowym (akceptowym i bezakceptowym) z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 3.
2.
Podatek obrotowy należny od obrotów wynikających z faktur częściowo akceptowanych bądź częściowo regulowanych przez odbiorcę towaru potrąca bank z zainkasowanych kwot przed innymi należnościami. W przypadku gdyby powyższy sposób regulowania podatku powodował trudności finansowe u podatnika, bank może potrącać na poczet należnego podatku z zainkasowanych należności kwotę obliczoną przez pomnożenie zainkasowanej należności przez procent wynikający ze stosunku należnego podatku do pełnej należności objętej żądaniem zapłaty.
3.
Podatek obrotowy należny od obrotów wynikających z not debetowych (dodatkowych obciążeń odbiorcy za dostarczone produkty) nie podlega potrąceniu przez bank przy inkasie faktur. Należny podatek od powyższych obrotów oraz od obrotów rozliczanych w trybie pozainkasowym jednostki gospodarcze, o których mowa w § 2, uiszczają w terminie określonym w § 22 ust. 1 uchwały nr 927.
4.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w § 2, odprowadzające należny podatek obrotowy przy inkasie faktury przez bank (ust. 1 i 2), uiszczają przypadające odsetki za zwłokę w przypadku nieterminowego pokrycia faktury przez odbiorcę - w terminie określonym do złożenia sprawozdania miesięcznego (§ 30 ust. 2 uchwały nr 927).