§ 3. - Płatność podatku obrotowego przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1955.56.698

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1955 r.
§  3.
1.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w § 2, mogą obliczać należny podatek obrotowy na kopii faktury prowizorycznie, stosując do obrotów podlegających opodatkowaniu średnią stawkę zamiast obowiązujących stawek podatkowych ustalonych dla poszczególnych produktów. Właściwe obliczenie podatku następuje w tym przypadku w trybie i terminie określonym w § 5.
2.
W przypadku obliczenia podatku w sposób określony w ust. 1 należy na żądaniu zapłaty przesyłanym do banku (§ 2 ust. 1) podać wysokość zastosowanej średniej stawki podatkowej.
3.
Średnią stawkę podatku (ust. 1) stanowi stosunek procentowy kwoty podatku do podlegającej opodatkowaniu kwoty sprzedaży (obrotu), ustalonych w kwartalnych zadaniach finansowych dla danej jednostki gospodarczej (płatnika). W przypadku niemożności ustalenia kwoty sprzedaży (obrotu) podlegającej opodatkowaniu należy średnią stawkę podatku wyliczyć biorąc za podstawę stosunek procentowy kwoty podatku do pełnej kwoty sprzedaży (obrotu), jaka wynika z zadań finansowych na dany kwartał, i stosować ją do pełnych obrotów zarówno podlegających, jak i nie podlegających opodatkowaniu.
4.
Gdy jednostka gospodarcza z rozpoczęciem kwartału nie posiada ustalonych zadań finansowych na dany kwartał, należy do czasu ich ustalenia stosować średnią stawkę podatku (ust. 1 i 3) poprzedniego kwartału.
5.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego, a objęte Centralnym Zarządem Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego, mogą obliczać prowizorycznie na kopii faktury podatek obrotowy należny od obrotów objętych fakturą bądź w sposób określony w ust. 3 lub 4, bądź według średniej stawki, stanowiącej stosunek procentowy kwoty podatku do kwoty sprzedaży (obrotu) podlegającej opodatkowaniu, powiększonej o kwotę sprzedaży (obrotu) piwa innych browarów (już opodatkowanego), wynikających z kwartalnych zadań finansowych dla danej jednostki gospodarczej (płatnika podatku). W ten sposób ustaloną średnią stawkę podatku obrotowego stosuje się do pełnej kwoty sprzedaży (obrotu) produktów objętych fakturą. Przy dokonywaniu rozliczeń w sposób określony w § 5 obrót osiągnięty ze sprzedaży piwa innych browarów (już opodatkowanego) podlega wyłączeniu z opodatkowania.
6.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego, a objęte Centralnym Zarządem Przemysłu Mięsnego, mogą obliczać na kopii faktury podatek obrotowy należny od obrotów objętych fakturą bądź w sposób określony w ust. 3 lub 4, bądź według średniej stawki, stanowiącej stosunek procentowy kwoty podatku do pełnej kwoty sprzedaży (obrotu), osiągniętych w przedostatnim miesiącu przed miesiącem, w którym żądanie zapłaty, obejmujące daną fakturę, jest składne do inkasa bankowego (np. w marcu według stawki jaka wynika z obrotów styczniowych, w kwietniu - lutowych itd.). Przyjęty system obliczania średniej stawki podatkowej obowiązuje w ciągu całego roku.
7.
Średnią stawkę podatkową (ust. 1-6) ustala się w zaokrągleniu do pełnych procentów.