Rozdział 2 - Sposób tworzenia przez przedsiębiorstwa górnicze funduszów szkód górniczych oraz warunki i sposób dokonywania wypłat sum z tych funduszów. - Planowanie w zakresie naprawiania szkód górniczych oraz tworzenie przez przedsiębiorstwa górnicze funduszów szkód górniczych i dokonywanie wypłat z tych funduszów.

Monitor Polski

M.P.1983.7.45

Akt utracił moc
Wersja od: 3 marca 1983 r.

Rozdział  2

Sposób tworzenia przez przedsiębiorstwa górnicze funduszów szkód górniczych oraz warunki i sposób dokonywania wypłat sum z tych funduszów.

§  9.
Przedsiębiorstwa górnicze, których roboty górnicze powodują częste powstawanie szkód górniczych, tworzą fundusz szkód górniczych.
§  10.
1.
Fundusz szkód górniczych tworzy się ze środków obrotowych przedsiębiorstwa górniczego przez obciążenie kosztów planowanej do wydobycia na dany rok ilości kopaliny odpowiednim narzutem na każdą tonę lub inną stosowaną jednostkę naturalną kopaliny.
2.
Minister Finansów określa wysokość narzutów dla przedsiębiorstw górniczych na podstawie wniosków składanych przez te przedsiębiorstwa za pośrednictwem właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych).
3.
Przedsiębiorstwa górnicze sporządzają wnioski co do wysokości narzutu na dany rok na podstawie wieloletnich planów napraw szkód górniczych.
4.
Przedsiębiorstwa górnicze składają właściwym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) wnioski w sprawie ustalenia narzutu na dany rok w terminie do końca listopada roku poprzedzającego okres planowy, z zastrzeżeniem przepisu § 20.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwa górnicze gromadzą środki funduszu szkód górniczych na odrębnym rachunku bankowym pod nazwą "Fundusz szkód górniczych". Fundusz ten podlega wyodrębnieniu w sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstwa.
2.
Gromadzenie środków na rachunku funduszu szkód górniczych następuje w okresach miesięcznych w terminie do dnia 20 każdego miesiąca w wysokości 1/12 kwoty planowanego na dany rok funduszu szkód górniczych.
3.
Środki finansowe zgromadzone na rachunku funduszu szkód górniczych, nie wykorzystane w danym roku, pozostają do dyspozycji przedsiębiorstwa górniczego.
§  12.
1.
Przedsiębiorstwa górnicze mogą w drodze umowy utworzyć scentralizowany fundusz szkód górniczych, którego środki będą przeznaczane na sfinansowanie i naprawy szkód górniczych w zakresie przekraczającym możliwości finansowe poszczególnych przedsiębiorstw górniczych.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna w szczególności określać obowiązki przedsiębiorstw górniczych w zakresie przekazywania środków z ich funduszów szkód górniczych na rzecz scentralizowanego funduszu szkód górniczych, dysponenta tego funduszu oraz sposób jego wydatkowania.
§  13.
Jeżeli szkody górnicze nie występują przez czas dłuższy niż trzy lata, a uprzednio powstałe szkody zostały naprawione, ewentualną pozostałość środków funduszu szkód górniczych przedsiębiorstwo górnicze przekazuje na własny rachunek funduszu rozwoju.
§  14.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze pokrywa ze środków finansowych zgromadzonych na rachunku funduszu szkód górniczych zobowiązania z tytułu zapobiegania szkodom górniczym oraz ich naprawy, określone orzeczeniem lub zarządzeniem tymczasowym komisji do spraw szkód górniczych albo ugodą, oraz koszty usunięcia szkód górniczych w obiektach własnych przedsiębiorstwa górniczego.
2.
Ze środków, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwo górnicze pokrywa również:
1)
zwiększone koszty (koszty zabezpieczenia) nowo realizowanego na terenach górniczych budownictwa mieszkaniowego wraz ze związaną z nim infrastrukturą społeczną i techniczną,
2)
koszty prac naukowo-badawczych oraz inwentaryzacji obiektów i urządzeń, niezbędnych do opracowania i realizacji programu ochrony terenów górniczych.
§  15.
Wypłata kwot z rachunku funduszu szkód górniczych dokonywana jest według następujących zasad:
1)
jednostkom państwowym obowiązanym na podstawie art. 67 Prawa górniczego do naprawienia szkody górniczej, jednostkom niepaństwowym upoważnionym na podstawie art. 68 ust. 3 Prawa górniczego do naprawienia szkody górniczej, a także w razie naprawy szkody górniczej przez przedsiębiorstwo górnicze - przedsiębiorstwo górnicze dokonuje wypłat w trybie określonym odrębnymi przepisami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe zastępcze komunalne - na podstawie orzeczenia o odtworzeniu - na konto wskazane przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego,
3)
jednostkom niepaństwowym, w wypadkach określonych w art. 68 ust. 2 Prawa górniczego - przedsiębiorstwo górnicze dokonuje wypłat zaliczkowych w miarę realizacji robót,
4)
jednostkom państwowym, wykonującym naprawy w obiektach o cyklach remontowych i inwestycyjnych dłuższych niż jeden rok - przedsiębiorstwo górnicze może przekazać uzgodnione zaliczki finansowe, które podlegają rozliczeniu na koniec roku sprawozdawczego.
§  16.
Zasady wypłaty odszkodowań pieniężnych za szkody górnicze regulują przepisy wydane na podstawie art. 59 ust. 10 Prawa górniczego.
§  17.
Przedsiębiorstwo górnicze wypłaca kwoty z rachunku funduszu szkód górniczych w wysokości rzeczywistych kosztów naprawienia szkody górniczej, nie wyższe jednak od kwoty ustalonej jako ostateczny koszt naprawienia szkód górniczych w orzeczeniu komisji do spraw szkód górniczych bądź w ugodzie zawartej zgodnie z art. 81 Prawa górniczego.