Rozdział 2 - Sposób tworzenia przez przedsiębiorstwa górnicze funduszów na pokrycie kosztów naprawiania szkód górniczych oraz warunki i sposób dokonywania wypłaty sum z funduszu szkód górniczych. - Planowanie w zakresie naprawiania szkód górniczych oraz tworzenie przez przedsiębiorstwa górnicze funduszów na pokrycie kosztów naprawiania szkód górniczych i dokonywanie wypłat z tych funduszów.

Monitor Polski

M.P.1963.27.137

Akt utracił moc
Wersja od: 3 kwietnia 1963 r.

II.

Sposób tworzenia przez przedsiębiorstwa górnicze funduszów na pokrycie kosztów naprawiania szkód górniczych oraz warunki i sposób dokonywania wypłaty sum z funduszu szkód górniczych.

§  20.
1.
Przedsiębiorstwa górnicze, których roboty górnicze powodują częste powstawanie szkód górniczych, obowiązane są do tworzenia funduszu szkód górniczych.
2.
Fundusz szkód górniczych tworzy się ze środków obrotowych przedsiębiorstwa górniczego w drodze obciążania kosztów planowanej do wydobycia na dany rok ilości kopaliny odpowiednim narzutem na każdą tonę lub inną stosowaną jednostkę naturalną kopaliny.
3.
Właściwy minister, w ramach ogólnej sumy funduszu szkód górniczych, określonej w trybie przewidzianym dla ustalenia zadań narodowego planu gospodarczego i budżetu (planu finansowego), ustala corocznie wysokość średniego narzutu na jedną tonę lub na inną jednostkę naturalną kopaliny dla danej gałęzi górnictwa.
4.
Wysokość narzutu dla poszczególnych przedsiębiorstw górniczych określa jednostka nadrzędna w ramach ustalonego dla niej wskaźnika.
5.
Wskaźnik określający wysokość narzutu z tytułu szkód górniczych przekazuje się przedsiębiorstwom w terminach obowiązujących w zakresie przekazywania wskaźników narodowego planu gospodarczego.
§  21.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze akumuluje środki funduszu szkód górniczych na odrębnym rachunku bankowym (w ramach funduszów specjalnych) pod nazwą "fundusz szkód górniczych". Fundusz ten podlega wyodrębnieniu w sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstwa.
2.
Akumulacja środków na rachunku funduszu szkód górniczych następuje miesięcznie, w terminie do 20 każdego miesiąca, w wysokości 1/12 kwoty planowanego na dany rok funduszu szkód górniczych.
3.
Środki finansowe zakumulowane na rachunku funduszu szkód górniczych, a nie wykorzystane w danym roku, pozostają do dyspozycji przedsiębiorstwa górniczego i uwzględniane są przy określaniu wysokości narzutu na rok następny dla sfinansowania zadań w roku objętym planem oraz poślizgu rzeczowego z roku ubiegłego.
§  22.
1.
Jeżeli pozostałość środków finansowych z roku ubiegłego pokrywa zapotrzebowanie określone w planie napraw szkód górniczych na rok następny, wstrzymuje się dalszą akumulację środków funduszu szkód górniczych.
2.
Jeżeli zakumulowane przez przedsiębiorstwo górnicze środki na rachunku funduszu szkód górniczych są niewystarczające dla pokrycia zobowiązań przedsiębiorstwa górniczego z tytułu naprawienia szkód górniczych, bank finansujący może udzielić temu przedsiębiorstwu kredytu antycypacyjnego do wysokości planowanej na dany rok akumulacji środków funduszu szkód górniczych, a w uzasadnionych przypadkach, na wniosek zatwierdzony przez jednostkę nadrzędną przedsiębiorstwa, również na poczet akumulacji roku przyszłego.
§  23.
Jeżeli zjawisko szkód górniczych nie występuje przez czas dłuższy niż dwa lata, a uprzednio powstałe szkody zostały naprawione, ewentualną pozostałość środków funduszu szkód górniczych przekazuje przedsiębiorstwo górnicze na własny rachunek funduszu rozwoju.
§  24.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze pokrywa ze środków finansowych zakumulowanych na rachunku funduszu szkód górniczych zobowiązania z tytułu naprawiania szkód górniczych, określone orzeczeniem lub zarządzeniem tymczasowym komisji do spraw szkód górniczych albo ugodą, oraz koszty usunięcia szkód górniczych w obiektach własnych przedsiębiorstwa górniczego.
2.
Koszty określone w ust. 1 mogą być w uzasadnionych przypadkach zwiększone przez właściwą komisję do spraw szkód górniczych w trybie przewidzianym w art. 60 Prawa górniczego.
§  25.
Wypłata sum z rachunku funduszu szkód górniczych dokonywana jest według następujących zasad:
1)
jednostkom zobowiązanym na podstawie art. 51 Prawa górniczego do bezpośredniego naprawienia szkód górniczych oraz jednostkom spółdzielczym upoważnionym stosownie do art. 52 ust. 3 Prawa górniczego do bezpośredniego naprawienia szkody – przedsiębiorstwo górnicze przekazuje kwoty określone orzeczeniem lub zarządzeniem właściwej komisji do spraw szkód górniczych albo w zarejestrowanej ugodzie, w terminach wynikających z harmonogramu robót, pod warunkiem że naprawa szkody górniczej została objęta właściwym planem zobowiązanego i została już rozpoczęta,
2)
w pozostałych przypadkach wykonywania napraw szkód górniczych przedsiębiorstwo górnicze dokonuje wypłat w trybie określonym przepisami o rozliczeniach za dostawy, roboty i usługi oraz zgodnie z zasadami rozliczeń za roboty budowlano-montażowe.
§  26.
Przedsiębiorstwo górnicze tworzące fundusz szkód górniczych pokrywa koszty wykonania napraw szkód górniczych systemem gospodarczym w ciężar środków obrotowych, refundując je następnie ze środków funduszu szkód górniczych.
§  27.
1.
Przy wypłacie pieniężnego odszkodowania za szkodę górniczą stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów wydanego na podstawie art. 45 ust. 10 Prawa górniczego.
2.
Przedsiębiorstwo górnicze wypłaca sumy z rachunku funduszu szkód górniczych w wysokości rzeczywistych kosztów naprawienia szkody górniczej, nie wyższe jednak od kwoty ustalonej jako ostateczny koszt naprawienia szkód górniczych w orzeczeniu komisji do spraw szkód górniczych bądź w ugodzie zawartej zgodnie z art. 61 Prawa górniczego.