Rozdział 1 - Ustalanie planów funduszu płac. - Planowanie, kontrola i korekta funduszu płac w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, samodzielnych oddziałach wykonawstwa inwestycyjnego, przedsiębiorstwach geologicznych, geodezyjnych i geodezyjno-kartograficznych.

Monitor Polski

M.P.1964.81.385

Akt utracił moc
Wersja od: 27 czerwca 1967 r.

Rozdział  1

Ustalanie planów funduszu płac.

§  1.
1.
Plan funduszu płac resortu, ustalony w planach techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych, samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego (SOWI) i przedsiębiorstw geologicznych, nie może w sumie łącznej przekraczać kwoty ustalonej dla danego resortu w narodowym planie gospodarczym, z wyjątkiem wypadków przewidzianych w niniejszej instrukcji. Ilekroć w przepisach następnych mowa jest o ministerstwach, należy przez to rozumieć także urzędy centralne, a w odniesieniu do przedsiębiorstw terenowych - prezydia wojewódzkich rad narodowych.
2.
Ministerstwa zobowiązane są do tworzenia rezerwy w wysokości i w ramach kwot funduszu płac, ustalonych corocznie w uchwale o narodowym planie gospodarczym. Rezerwy funduszu płac tworzyć mogą także jednostki nadrzędne nad przedsiębiorstwami (zarządy, zjednoczenia). Rezerwa ta powinna być przeznaczona na korektę nieprawidłowości podziału planowanego funduszu płac, a także na zwiększenie planowanego funduszu płac przedsiębiorstw w razie podejmowania dodatkowych zadań lub powstania innych uzasadnionych potrzeb.
3.
O wysokości utworzonej rezerwy funduszu płac ministerstwo powiadamia centralę banku finansującego działalność przedsiębiorstw bezpośrednio po opracowaniu planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw oraz zbiorczych zestawień jednostek nadrzędnych i ministerstw.
§  2.
1.
Plan funduszu płac przedsiębiorstwa ustala się w ramach dyrektywnego limitu funduszu płac, określonego przez jednostkę nadrzędną, wraz z podziałem na fundusz osobowy i fundusz bezosobowy.
2. 1
W planach funduszu płac, o których mowa w ust. 1, wyodrębnia się:

A. I. w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych i samodzielnych oddziałach wykonawstwa inwestycyjnego, objętych przepisami uchwały nr 131 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 139):

1)
fundusz płac osobowy z podziałem na:
a)
fundusz płac robotników (bez premii)

w tym: robotników produkcji podstawowej,

robotników produkcji pomocniczej,

robotników usług produkcyjnych,

b)
fundusz premiowy robotników,

w tym: robotników produkcji podstawowej,

robotników produkcji pomocniczej,

robotników usług produkcyjnych,

wyodrębnia się w ramach funduszu premiowego robotników dodatkowy fundusz premiowy na szczególnie ważne budowy, objęte wykazem Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych

c)
fundusz płac pracowników umysłowych (bez premii),
d)
fundusz premiowy pracowników umysłowych z podziałem na fundusz A i B,

w tym:

– fundusz, premiowy A i B pracowników zaliczonych do grupy kierownictwa przedsiębiorstwa,

– fundusz premiowy A i B dla grupy pracowników budów, grup robót, odcinków oraz innych produkcyjnych jednostek organizacyjnych,

– fundusz premiowy A dla grupy pracowników zarządu przedsiębiorstwa oraz tych jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa, których pracownicy powinni otrzymywać premie za te same wyniki, co pracownicy zarządu przedsiębiorstwa,

– fundusz premiowy A dla grupy pracowników administracji przedsiębiorstw,

– fundusz premiowy za premię bilansową,

e)
fundusz premiowy w wysokości 0,2% planowanego osobowego funduszu płac na premie dla robotników i pracowników umysłowych za szczególne osiągnięcia,
f)
fundusz płac pozostałych pracowników fizycznych,
2)
fundusz płac uczniów,
3)
bezosobowy fundusz płac;

A. II w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych i samodzielnych oddziałach wykonawstwa inwestycyjnego nie objętych przepisami uchwały nr 131 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych:

1)
fundusz płac osobowy z podziałem na:
a)
fundusz płac robotników (bez premii),

w tym: robotników produkcji podstawowej,

robotników produkcji pomocniczej,

robotników usług produkcyjnych,

b)
fundusz premiowy robotników,

w tym: robotników produkcji podstawowej,

robotników produkcji pomocniczej,

robotników usług produkcyjnych,

wyodrębnia się w ramach funduszu premiowego robotników dodatkowy fundusz premiowy na szczególnie ważne budowy, objęte wykazem Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych

c)
fundusz płac pracowników umysłowych (bez premii),
d)
fundusz premiowy pracowników umysłowych,
e)
fundusz płac pozostałych pracowników fizycznych,
2)
fundusz płac uczniów,
3)
bezosobowy fundusz płac;

B. w przedsiębiorstwach geologicznych, hydrogeologicznych i poszukiwań geofizycznych:

1)
fundusz płac osobowy z podziałem na:
a)
fundusz płac robotników,
b)
fundusz płac pracowników umysłowych,

w tym: bezpośrednio produkcyjnych,

c)
fundusz płac pozostałych pracowników fizycznych,
2)
fundusz płac uczniów,
3)
bezosobowy fundusz płac;

C. w przedsiębiorstwach geodezyjnych i geodezyjno-kartograficznych:

1)
fundusz płac osobowy z podziałem na:
a)
fundusz płac pracowników inżynieryjno-technicznych i robotników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji podstawowej,
b)
fundusz płac robotników zatrudnionych pośrednio w produkcji podstawowej,
c)
fundusz płac robotników zatrudnionych w produkcji pomocniczej,
d)
fundusz płac pracowników umysłowych nie zatrudnionych bezpośrednio w produkcji (bez premii),
e)
fundusz premiowy pracowników umysłowych nie zatrudnionych bezpośrednio w produkcji,
f)
fundusz płac personelu obsługi,
2)
bezosobowy fundusz płac;

D. w funduszu premiowym - wynagrodzenia z tytułu Karty Górnika, Skalnika, Wiertnika.

3.
Fundusz płac robotników produkcji pomocniczej oraz usług produkcyjnych wyodrębnia się z funduszu płac robotników stosownie do ustaleń ust. 2 cz. A I i II pkt 1 lit. a) i b) oraz cz. C pkt 1 lit. c) pod warunkiem, że:
1)
w planie przedsiębiorstwa wyodrębniono produkcję pomocniczą lub usługi produkcyjne,
2)
ewidencja księgowa zapewnia ścisłe rozgraniczenie produkcji lub usług produkcyjnych od pozostałych rodzajów produkcji; rozgraniczenie to powinno dotyczyć co najmniej wartości produkcji lub usług, kosztów własnych oraz funduszu płac.
4.
W planie osobowego funduszu płac należy dla grup zatrudnienia wymienianych w ust. 2 cz. A I i II pkt 1; cz. B pkt 1, cz. C pkt 1 wyodrębnić kwoty dopłat za pracę w godzinach nadliczbowych i w dnie wolne od pracy, wypłat za rozłąkę oraz wypłat za szkolenie wewnątrzzakładowe. Wyodrębnienie wypłat za rozłąkę nie dotyczy przedsiębiorstw wymienionych w ust. 2 cz. B.
5.
Plan funduszu płac robotników wymienionych w ust. 2 cz. A I i II pkt 1 lit. a), cz. B pkt 1 lit. a), cz. C pkt 1 lit. a) ustala się na podstawie analizy programu produkcji i uwzględniania rodzajów obiektów, a tam gdzie to jest możliwe - także rodzajów robót lub asortymentów. Należy przy tym uwzględnić usprawnienia w zakresie organizacji robót, zachowanie pełnej dyscypliny płac, poprawę zaopatrzenia materiałowego, zwiększenie wyposażenia i wykorzystania sprzętu środków transportowych itp. Plan funduszu premiowego wymieniony w ust. 2 cz. A pkt 1 lit. b) ustala się stosownie do przepisów uchwały nr 164 Rady Ministrów z dnia 16 maja 1960 r. o zmianie uchwały nr 50 z dnia 7 marca 1958 r. w sprawie płac w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.
6.
Planowany osobowy fundusz płac innych grup zatrudnienia wymienionych w ust. 2 cz. A I i II pkt 1 lit. c), d), e), cz. B pkt 1 lit. c), cz. C pkt 1 lit. b), c), d), e), f) ustala się na podstawie niezbędnych stanowisk, obowiązujących stawek płac oraz zasad premiowania.
7. 2
Osobowy fundusz płac pracowników umysłowych planuje się w ramach kwoty osobowego funduszu płac przyznanej przedsiębiorstwu.
8. 3
W razie zlecania wykonawstwa prac rozruchowych przedsiębiorstwom budowlano-montażowym, przekazane na ten cel przez inwestora kwoty funduszu płac powiększają planowany fundusz płac przedsiębiorstwa. Jeżeli ani inwestor, ani przedsiębiorstwo budowlano-montażowe nie ujęło planami funduszu płac środków na prace rozruchowe, bank wypłaca środki na ten cel na podstawie preliminarza.
9.
Planowany bezosobowy fundusz płac ustalany jest w ramach limitu dyrektywnego na podstawie przewidywanych niezbędnych doraźnych usług oraz obowiązujących zasad wynagrodzenia za te usługi. Bezosobowy fundusz płac powinien być planowany przez przedsiębiorstwo z podziałem na:
1)
fundusz na wynagrodzenia za prace ładunkowe,
2)
fundusz na wypłatę ekwiwalentu za pranie i naprawą odzieży roboczej i ochronnej,
3) 4
wynagrodzenia związane z rozwojem wynalazczości i ruchu racjonalizatorskiego,
4) 5
pozostały fundusz.
10.
Prace związane z naprawą i przeróbką konstrukcji urządzeń i maszyn dostarczanych przez inwestora lub innego dostawcę, a wynikające z wad produkcyjnych zawinionych przez producenta, powinny być objęte planem zatrudnienia i planem funduszu płac producenta. W razie niemożności wykonania tych prac przez producenta i zlecenia ponadplanowego wykonania tych robót przedsiębiorstwu budowlano-montażowemu osobowe wydatki z tego tytułu obciążają fundusz płac producenta. Tryb postępowania określają odrębne przepisy szczegółowe, zawarte w instrukcji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 26 sierpnia 1960 r. w sprawie trybu postępowania przy obciążaniu funduszu płac producenta maszyn, konstrukcji i urządzeń w przypadku dokonania naprawy tych maszyn, konstrukcji i urządzeń przez przedsiębiorstwo budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 69, poz. 328).
§  3.
W razie stwierdzenia, że przedsiębiorstwo nieprawidłowo ustaliło plan funduszu płac bądź jego podział na kwartały, jednostka nadrzędna z własnej inicjatywy lub na wniosek banku finansującego przedsiębiorstwo zarządzi dokonanie odpowiednich poprawek w planie.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 instrukcji z dnia 10 czerwca 1967 r. (M.P.67.33.157) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 27 czerwca 1967 r.
2 § 2 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 instrukcji z dnia 10 czerwca 1967 r. (M.P.67.33.157) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 27 czerwca 1967 r.
3 § 2 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 instrukcji z dnia 10 czerwca 1967 r. (M.P.67.33.157) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 27 czerwca 1967 r.
4 § 2 ust. 9 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) instrukcji z dnia 10 czerwca 1967 r. (M.P.67.33.157) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 27 czerwca 1967 r.
5 § 2 ust. 9 pkt 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 lit. b) instrukcji z dnia 10 czerwca 1967 r. (M.P.67.33.157) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 27 czerwca 1967 r.